Apple vyvíjal dotykový MacBook, ale nebol s ním spokojný

Koniec októbra bol mimoriadne zaujímavý. Apple predstavil MacBook Pro s Touch Barom, Microsoft predstavil Surface Studio, desktop kombinujúci to najlepšie z iMacu a tabletov. To vyvolalo neobvyklú situáciu, The Verge a ďalšie veľké portály vyhlásili, že Apple stratil inovátorského ducha a žezlo po ňom prevzal Microsoft.

Médiá totiž očakávali, že práve taký produkt ako je Surface Studio, by mal jedného dňa predstaviť Apple. Konieckoncov, práve ten bol voľbou #1 pre profesionálnych grafikov, filmárov, hudobníkov… A práve táto, dlhodobo cieľová skupina Pro produktov Applu, sa cítila byť novým MacBookom Pro skôr urazená ako potešená. Profesionáli vytýkali Applu hlavne limit 16GB RAM, ako aj snahu prezentovať Touch Bar ako nástroj na jednoduchšie odosielanie smajlíkov emoji.

Nehovoriac o momentálnej nutnosti nosiť všade hromadu redukcií kvôli konektivite. No kým potreba nosiť redukcie je len dočasná záležitosť a verím, že do roku alebo dvoch táto povinnosť vymizne, prezentovanie Touch Baru ako doplnku pre smajlíky mi prišlo prinajmenšom hlúpe. Je to vyslovene imidžová záležitosť pre pubertiakov a nie niečo, čo mal Apple prezentovať na tejto konferencii.

MacBook Pro Touch Bar Emoji

Dotyková plocha na MacBooku Pro je však zaujímavá novinka, hoci to nemusí byť to, po čom mnohí túžili. Phil Schiller však v novom rozhovore povedal, že išlo o praktickejšie riešenie, než akým je dotykový displej. “Naše inštinkty nám vraveli, že to nebude fungovať. Ale čo ak? Môžeme sa mýliť – takže naše tímy to skúšali niekoľkokrát za niekoľko rokov. Nakoniec sme si boli absolútne istí, že to nie je tá správna vec. Naše inštinkty mali pravdu.”

Apple nakoniec teda priniesol “kompromis” v podobe snahy nahradiť Funkčné tlačidlá niečim užitočnejším, dynamickejším. A tak sa v podstate zrodil Touch Bar, dotyková lišta prispôsobujúca svoje funkcie v závislosti od otvoreného programu. “Watch, iPhone, iPad, MacBook, iMac. Všetko to sú počítače. Každý z nich ponúka zákazníkom niečo jedinečné a každý má jednoduchý design, ktorý je snáď nadčasový. Ľudia v priemysle nad ním môžu mať otázky – my nie kvôli jednoduchým dôvodom,” vraví Schiller.

Apple však v konečnom dôsledku neplánuje pracovať na zariadení, akým je napríklad Surface Book“Keď vyvíjame produkty, premýšľame nad celou platformou. Ak by sme mali priniesť multi-touch obrazovku na notebook, nestačilo by to – desktop by takto nefungoval. Viete si predstaviť 27-palcový iMac, na ktorom by ste museli zdvihnúť ruku niekam do vzduchu aby ste niečo stlačili? To je absurdné!” Vysvetlil tiež, že Apple by musel kompletne redesignovať vrchnú lištu pre dotykové ovládanie a to by pre zmenu zruinovalo zážitok pre jednu alebo druhú kategóriu užívateľov: “Nemôžete optimalizovať pre dotyk aj myš.”

microsoft-surface-studio

komentár
  1. Apple rozmysla jednoduchym sposobom. Laptot nech zostane laptopom, dotykova obrazovka tabletom. Mna novy macbook pro zaujal na 100 %. Design, kvalita a spolahlivost ma presvecili. A ulahcenie ovladana programov s touch barom je len ceresnicka na torte. To ze je tam USB-C. ZA 10 rokov bude asi vsetko na tuto konektivitu……

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť