WWDC 2015 #2: iOS 9 – inteligencia (Siri), poznámky, mapy, Apple Pay a News

Po predstavení OS X El Capitan prišiel čas na predstavenie novej generácie mobilného operačného systému iOS. V súčasnosti už 83 % aktívnych používateľov App Store používa najnovšiu verziu systému iOS 8, čo je výrazne viac ako u konkurenčného Androidu, kde je omnoho vyššia fragmentácia trhu. iOS 9 sa podľa očakávaní sústredí najmä na vnútorné zmeny.

Prvou z oblastí, ktorým sa Apple venoval, je inteligencia iOS, teda Siri. Siri sa neustále zlepšuje a zrýchľuje, pričom jej reakcie sú stále presnejšie. Počas prezentácie ste mohli vidieť komunikáciu so Siri na zobrazenie fotografií, pridávanie pripomienok na základe okolností a podobne. V iOS 9 bude Siri proaktívna. To znamená, že sa bude učiť o vašich návykoch, a tak vám napríklad pri behu automaticky navrhne prehrávanie hudby, podobne ako v aute spustenie audioknihy. Dokáže automaticky rozpoznať údaje v e-mailoch, navrhovať pripomienky a ciele cesty v mapách. Ak vám napríklad volá neznáme číslo, iOS 9 automaticky zistí, či sa toto číslo neobjavilo napríklad v niektorom e-maili. Ak áno, ukáže, o koho by mohlo ísť.

iOS 9

Podobne ako v OS X El Capitan, aj v iOS 9 došlo k výraznému zlepšeniu vyhľadávania Spotlight, ktoré teraz ukazuje omnoho viac relevantných informácií. Vývojári dostali aj prístup k API pre vyhľadávanie iOS 9, takže vo výsledkoch vyhľadávania nájdete aj výsledky priamo z dát aplikácií. Po kliknutí na ne sa dostanete priamo ku konkrétnym dátam v danej aplikácii.

Nasledovala praktická ukážka spomínaných noviniek. Ak máte skúsenosti s Androidom, možno vám napadlo, že novinky majú mnoho spoločného s Google Now. Je tu však zásadný rozdiel – Apple rešpektuje vaše súkromie a žiadne zo zistených údajov nie sú previazané s identifikačnými údajmi ako Apple ID a podobne – všetko prebieha priamo na zariadení a tam to aj ostáva. Citlivé dáta neopúšťajú vaše zariadenie.

Apple Pay

Apple Pay pokračuje v úspešnom trende rozširovania dostupnosti a zákazníkov. Po pridaní podpory Discover tak Apple podporuje všetky hlavné siete poskytovateľov kreditných kariet. Vďaka spolupráci so Square budú môcť malí podnikatelia jednoducho a lacno kúpiť čítačku Square, ktorá im umožní podporovať Apple Pay.

Okrem rozširovania dostupnosti v USA je však z nášho hľadiska dôležitejšie, že už v júli prichádza Apple Pay aj do Veľkej Británii, kde bude podporovaný u viac ako štvrť milióna predajcov. S Apple Pay budete môcť platiť aj za verejnú dopravu v Londýne.

Apple Pay v iOS 9 prináša aj podporu vernostných kariet, vďaka čomu už nebudete potrebovať peňaženku plnú kartičiek z jednotlivých vernostných programov rôznych značiek. S tým súvisí aj premenovanie aplikácie Passbook na Wallet.

iOS 9

Poznámky

Možno vás prekvapí, že viac ako polovica majiteľov iOS zariadení používa pravidelne zabudovanú aplikáciu Notes. Tá konečne získa mnoho chýbajúcich funkcií ako napríklad vytváranie nákupných zoznamov, náčrty obrázkov, pokročilú prácu s obrázkami a podobne.

iOS 9

Mapy

Apple pokračuje vo veľkých investíciách do máp, o čom svedčilo aj mnoho akvizícií menších start-upov. Apple Mapy prinášajú nové mapy pre verejnú dopravu, vrátane máp podzemných staníc metra a podobne. Mapy verejnej dopravy prichádzajú do veľkých miest po celom svete, vrátane USA, Európy, a dostanú sa aj do tristo miest v Číne.

iOS 9

News

iOS 9 prináša aj novú aplikáciu News, ktorá, ako už názov napovedá, ponúka agregáciu najnovších správ a informácií šitých na mieru čitateľa. Nejde o žiadnu novinku, podobných aplikácií je v App Store množstvo.

Praktická ukážka News však ukázala, že Apple dokáže stále prinášať špičkové prevedenie s výborným dizajnom. Podľa Apple ide o najlepšiu čítačku správ na trhu. Nechýbajú videá, galérie fotografií, animácie a rôzne efekty.

Ani v prípade News sa nemusíte obávať o svoju súkromie, informácie o vás opäť zostávajú len na zariadení. Apple sa podarilo nadviazať spoluprácu s obrovským počtom médií, no spočiatku budú k dispozícii len v USA, Veľkej Británii a Austrálii.

iOS 9

iPad – vylepšená klávesnica a multitasking

iPad pre milióny používateľov nahradzuje počítače. Apple sa preto zameral aj na zlepšenia zamerané špeciálne pre iPad. Prvou je vylepšená klávesnica s novou Shortcut lištou, gestami na klávesnici (podobnými s patentmi, o ktorých sme informovali).

iOS 9

Veľkým prídavkom je dlho očakávaný multitasking. Praktická ukážka predviedla možnosti pracovania s dvoma aplikáciami naraz, to všetko na jednej obrazovke iPadu. Možností je skutočne veľa, nájdete tu dokonca aj PIP (Picture in picture), teda zobrazenie videa počas práce s ostatnými aplikáciami.

iPad mini 2 a iPad Air stačia na väčšinu multitaskingových funkcií, na SplitView potrebujete najnovší iPad Air 2. Vývojári by nemali mať starosti, ak robili svoje aplikácie poctivo podľa smerníc, implementovanie podpory by malo byť veľmi rýchle.

iOS 9

Batéria

iOS 9 nielenže predlžuje výdrž batérie (+1 hodina na iPhone 6), ale aj nový režim, ktorý obmedzí prácu na pozadí a ešte viac predĺži výdrž pre čas, keď nemáte k dispozícii nabíjačku.

Nové nástroje pre vývojárov

Po predstavení predchádzajúcich noviniek prezentácia nabrala rýchlejšie tempo a sústredila sa najmä na novinky, ktoré zaujmú najmä skúsenejších fanúšikov a vývojárov.

GamePlayKit umožní nové efekty pre hry, Health a HomeKit rozširujú podporu zaznamenaných údajov a zariadení, CarPlay sa bude k novým autám pripájať aj bezdrôtovo.

iOS 9

Programovací jazyk, ktorý má hrať hlavnú úlohu v najbližších dvadsiatich rokoch, Swift, sa stáva Open Source platformou.

Dostupnosť

iOS 9 bude k dispozícii pre všetkých zadarmo na jeseň, no už v júli bude k dispozícii aj verejná betaverzia. Potešujúcou správou je, že iOS 9 bude kompatibilné so všetkými zariadeniami, s ktorými bol kompatibilný iOS 8. Na stiahnutie iOS 9 stačí 1,3 GB voľného priestoru, čo poteší používateľov, ktorí kvôli malému voľnému priestoru mali problémy s aktualizáciou na iOS 8.

komentárov
 1. inteligentny iOS9? Mne by uplne stacilo, keby sa po pripojeni sluchadiel sama spustila aplikacia Hudba… ako na Androide.

  0
  0
 2. Re kofola: to by som urcite nechcel… Ja si pripajam sluchadla koli telefonovaniu a nepotesilo by ma keby musim vzdy vypinat hudbu

  0
  0
 3. @kofola Táto funkica je tam pridaná tiež! Čiže okopčili to z androidu teda :-/ Poslednou dobou kopčí aplle aj androiďacke veci.

  0
  0
 4. Niekde na nete sa dávnejšie písalo, že sa neodporúča inštalovať iOS9 na 5c. Čo je na tom pravdy? Mám 8gb verziu. Vďaka :)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť