WWDC 2015 #1: úvod prezentácie, nová generácia operačného systému OS X El Capitan

Tohtoročná WWDC keynote odštartovala, ako je zvykom, úvodným videom, tentoraz to bola paródia z natáčania s režisérom Davidom Legary.

Čoskoro na pódium nastupuje Tim Cook a po krátkom úvode týkajúcom sa pozvaných vývojárov a štipendia pre študentov, prekvapivo preskakuje tradičné štatistiky. Konferencia sa bude dnes zameriavať hlavne na OS X, iOS a novú verziu watchOS.

Na scénu prichádza senior viceprezident softvéru Craig Federighi a odhaľuje najnovšiu verziu OS X. Téma kalifornských miest zostáva, no tentokrát sme od Yosemite neprešli ďaleko. OS X 10.11 sa volá El Capitan – skalný útvar v Yosemitskom národnom parku. V podobnom duchu sa nesie celý release, sústredí sa na optimalizáciu systému a používateľské rozhranie.

WWDC-2015–2

Drobné vylepšenia si vyslúžil Spotlight, po novom dokáže lepšie vyhľadávať v emailoch, Finderi a kalendári. Práca s oknami sa dočkala najväčších zmien. Prepracovaný bol Mission Control, uľahčuje presúvanie okien a vo fullscreene umožňuje zobrazovanie dvoch aplikácii naraz. Vylepšenia v Safari prinášajú napríklad pripínanie tabov pre ľahký prístup, nový dizajn dostali Notes – teraz je možné formátovať text a pridávať obrázky.

WWDC-2015–3

Najväčším dôrazom pre El Capitan je však zrýchlenie systému, Federighi ukazuje niekoľkonásobny nárast rýchlosti pri spúšťaní a otváraní aplikácií. Apple tiež prináša svoje grafické API Metal aj na OS X. Metal umožňuje priamy prístup ku grafickej karte, čo má za následok značný nárast výkonu. Na pódium je pozvaný vývojár z herného štúdia Epic, aby predviedol, ako sa táto funkcia prejaví v praxi.

El Capitan je pre vývojárov k dispozícii už dnes, v pláne je aj verejná beta, no na tú si počkáme do júla.

komentáre
 1. Hlavně doufám, že to nebude všechno tak bledé – vyblité. Yosemite jsem nenainstaloval, protože to barevné rozhraní bylo děs a hrůza nepřehledná.

  Já prostě zůstal graficky maximálně uspokojen v době Snow Leoparda

  0
  0
 2. @Kyssi: me se zase ted lepe soustreduje na obsah oken a nerusi me ramecky. Nad spodni listou v 10.10 jsem chvili kroutil hlavou, ale zvykl jsem si rychle. Nemam ale zase rad okna bez horniho zahlavi, aka iTunes, ale chapu, ze se setri mistem.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť