Takmer trištvrte všetkých aktívnych iOS zariadení má iOS 8, najnovší Android je na 1,6 % zariadení

Apple na stránkach venovaných vývojárom opäť aktualizoval súčasný stav rozšírenia najnovšej generácie operačného systému iOS 8 a porovnanie s predchádzajúcimi generáciami. iOS 8 je už v súčasnosti na 72 % všetkých aktívnych iOS zariadení. Od 20. januára stúpol podiel iOS 8 o 3 p.b. a od polovice decembra o 9 p.b. Podiel starších systémov logicky klesá, iOS 7 má v súčasnosti 25 %, staršie verzie iOS 3 %. Pre rovnaké obdobie, týždeň končiaci 2. februárom, poskytol údaje aj Google.

Zásadným rozdielom je, že majitelia Android zariadení stále aktívne používajú aj jeho staršie verzie až po verziu 2.x, pričom najnovšiu verziu 5.0 Lollipop nájdeme len na 1,6 % aktívnych zariadení. Zrejmou príčinou je proces, akým sa aktualizácie dostávajú k používateľom. Azda s výnimkou zariadení Nexus s „čistým Androidom“ sú distribúcie Androidu najprv upravované výrobcom mobilného telefónu, prípadne operátorom, a až tak sú sprístupnené samotným používateľom. Aj niekoľko mesiacov po sprístupnení Androidu 5.0 Lollipop tak nie je tento systém dostupný pre všetkých majiteľov kompatibilných zariadení.

Android fragmentácia

Podiel aktívne používaných verzií Androidu od verzie 2.2

Najväčší podiel má Android 4.4 KitKat, no v hojnom počte sa vyskytujú aj staršie verzie. Práve tento rozdiel v značnej fragmentácii Android zariadení a ich systémov Apple vývojári často vyzdvihujú ako kľúčovú výhodu iOS, ktorá značne uľahčuje vývoj kompatibilných a stabilných aplikácií. Podobná situácia je aj s uhlopriečkami. Ich ponuka sa v ostatných rokoch rozšírila aj medzi iOS zariadeniami, no v porovnaní s kombináciami uhlopriečok a rozlíšení na Android zariadeniach je ich stále málo.

Android fragmentácia

Rôzne kombinácie uhlopriečok a rozlíšení na Android zariadeniach

komentárov
  1. neviem ako ostatni, ale ja to vnimam negativne… zlaty iOS6.. na kieho boha som si instaloval 7 a potom 8? teraz mam viac sedivych vlasov akurat

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.
pokračovanie článku

Zbohom Pro Max, vitaj iPhone 15 Ultra?

Slovník marketingového tímu Applu sa tento rok rozšíril o nové slovíčko "Ultra". Na začiatku roka spoločnosť odhalila svoj doteraz najvýkonnejší procesor M1 Ultra, a v uplynulých dňoch začala predávať robustné hodinky Apple Watch Ultra. Budúci rok sa k nim pridá zjavne ďalší produkt.