Nová generácia Li-Ion batérie – 70% nabitie za dve minúty, životnosť 20 rokov

Singapurský tím vedcov vyvinul novú generáciu Li-Ion (lithium-ion) batérie. Na rozdiel od iných podobných objavov, títo vedci neprišli s úplne novým druhom batérie, ktorý by mohol priniesť aj nové problémy, ale naopak, len vylepšili existujúci model. To znamená, že batéria, ktorá sa nabije na 70 % svojej kapacity za dve minúty, sa už čoskoro môže stať bežnou realitou. Tým však jej výhody nekončia, životnosť je totiž vyše dvadsať rokov. Takéto batérie majú využitie aj v elektromobiloch, kde by bolo možné úplné nabitie len za 15 minút. Výrazne by sa predĺžil aj ich dojazd, keďže by päť minút nabíjania stačilo na dojazd niekoľko stoviek ďalších kilometrov. Na trhu by táto batérie mala byť do dvoch rokov. Využitie podobnej technológie si vieme predstaviť aj v mobilných zariadeniach, kde je práve neustále nabíjanie najnepríjemnejšou súčasťou ich používania.

komentáre
  1. Pri elektromobiloch je ale problematické samotné pripojenie do siete, ak sa má kapacita batérie nabiť za 15 minút tak to znamená že budem musieť celú energiu samozrejme aj dodať v priebehu 15 minúť (narozdiel od terajších kde to trvá niekoľko hodín). A pri veľkej kapacite batérie to znamená nezanedbateľnú nárazovú záťaž na sieť. Na toto sa budú musieť prispôsobiť všetky nabíjacie stanice a hlavne distribučné závody, v prípade, že by na nabíjacej stanici bolo viacero áut, tak to by už znamenalo značnú záťaž.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.
pokračovanie článku

Zbohom Pro Max, vitaj iPhone 15 Ultra?

Slovník marketingového tímu Applu sa tento rok rozšíril o nové slovíčko "Ultra". Na začiatku roka spoločnosť odhalila svoj doteraz najvýkonnejší procesor M1 Ultra, a v uplynulých dňoch začala predávať robustné hodinky Apple Watch Ultra. Budúci rok sa k nim pridá zjavne ďalší produkt.