Fínsky predseda vlády viní Apple z ekonomických problémov krajiny

Alexander Stubb, fínsky predseda vlády, označil v rozhovore pre CNBC Apple za príčinu poklesu kľúčových exportných odvetví Fínska. Konkrétne mal na mysli informačné technológie a papier. iPhone podľa neho zabil Nokiu a iPad zabil dopyt po papieri. „Steve Jobs zobral Fínsku prácu (job = práca)“, povedal v skoršom rozhovore. V zápätí však sľubuje „comeback“. Nie je však jasné, čo si pod tým máme predstaviť.

Ďalšou otázkou je, či je potrebné ukazovať prstom práve na Apple. Ten síce spustil revolúciu v podobe iPhonu, no v zápätí ho nasledovala konkurencia, najmä Samsung, ktorá poskytuje omnoho viac modelov v nižších cenových kategóriách. Apple predáva stále len high-end modely, kdežto Samsung predstavuje z tohto pohľadu pre Nokiu omnoho väčšiu hrozbu, keďže taktiež predávala množstvo lacných telefónov.

Apple v súčasnosti platí Nokii približne až 685 miliónov USD ročne za licencie a patenty, ktoré používa, a tak je v skutočnosti významným podporovateľom Nokie aj napriek poklesu predaja samotných telefónov Nokia. Divízia Nokie zameraná na zariadenia v súčasnosti patrí Microsoftu.

komentárov
 1. Klasický postoj mnohých ľudí – keď sa mi nedarí tak okamžite obviním hocičo iné, než aby som si priznal že si za to môžem len ja sám. Keby Nokia nezaspala dobu a mali trochu rozumu tak tu ešte stále je…

  0
  0
 2. on to zrejme myslel tak, ze keby apple neprisiel s niecim novym, tak stare status quo by ostalo a nokia by stale mohla predavat tie zvoje tlacitka a pomaly dinosaurym tempom sa presunut aj na multitouch. Samsung by pouzival sice android, ale android bol vlastne povodne vykradnuty blackbarry, takze by to malo este viac tlacitok ako standartna nokia (vynimkou boli komunikatory)

  0
  0
 3. myslim, ze by bolo dobre v clanku spomenut, ze to Fin povedal s nadsadzkou – potom by nemuseli byt ani komenty nado mnou formulovane tak, ako su…

  0
  0
 4. NOKIA mohla ist davno do Androidu, namiesto toho skapala na (ne)podpore Symbianu az nakoniec prepadla Microsoftu. Skor sa moze “podakovat” vedeniu fimry ako zaspala dobu…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.