Nový iPad, horúca novinka od Apple, je možno až príliš horúci, UPDATE: Stanovisko Applu a testy Consumer Reports

Za uplynulých päť dní sa nový iPad dostal do rúk viac než troch miliónov používateľov. Najväčší obdiv si samozrejme získal nový displej. Stále viac sa však objavuje nespokojnosť so zvýšenou teplotou iPadu v niektorých situáciách. Jedná sa najmä o prehrievanie procesoru pri hraní 3D hier alebo surfovaní po internete cez LTE.Engadget objavil holadnský portál tweakers.net, kde autori zverejnili výsledky merania teploty iPadu infračervenou sondou. Preložený článok nájdete tu.

Tweakers pustili na päť minút GLBenchmark na nový iPad aj jeho predchodcu a snímali ich zadné strany sondou. Je jasné, že u oboch modelov bolo najteplejšie miesto v oblasti procesora, no u iPadu tretej generácie bola nameraná teplota o 5,3 °C vyššia. GLBenchmark vyťažuje hlavne grafický výkon procesoru, ktorý retina displej na novom iPade namáha niekoľkonásobne vyššie ako iPad 2. Najteplejšie miesto iPadu 3 malo v testovaní teplotu 33,6 °C (ako vidno na obrázku) a to bol položený na stole. Prehriatie by malo byť ešte výraznejšie pri držaní v rukách, položení na vankúš alebo iné miesto s nižším odvodom teploty. Test servru tweakers.com neskúmal prehrievanie počas LTE pripojenia.

Nový iPad (naľavo) versus iPad 2 (napravo) počas vyťaženia  GLBenchmarkom. Zdroj: tweakers.net.

Niekoľko diskusných fór, discussions.ap­ple.com, forums.macrumor­s.com alebo engadget.com, sa už venuje tejto téme ako aj tomu, či je to problém pri používaní zariadenia. Podľa technických špecifikácií iPadu zariadenie operuje v rozmedzí od 0 do 35 °C. ZDNet však tvrdí, že niektorí používatelia zaznamenali teplotné upozornenia od samotného iOS, že iPad by sa mal radšej schladiť (vidno na obrázku nižšie). Apple sa k situácii zatiaľ nevyjadril.

warning iPadu na prehrievanie  

Takto iPad varuje o príliš veľkom prehriatí. Zdroj: zdnet.com.

UPDATE: Apple vydal stanovisko

Včera sa tejto téme venoval takmer každý portál týkajúci sa Applu a technologického sveta. Viacerí, ArsTechnica, The Verge, The Loop, Cult of Mac, TUAW a ďalší, vo svojich vyjadreniach a recenziách spomenuli, že minimálny nárast teploty oproti iPadu 2 je badať, ale v žiadnom prípade to nie je niečo nepríjemné.

Situáciu okomentovala aj hovorkyňa Applu, Trudy Muller. Nový iPad má fungovať dobre, vrámci rozmedzia operačných teplôt. Ak sú používatelia v tomto ohľade znepokojení, majú kontaktovať AppleCare: ~~“The new iPad delivers a stunning Retina display, A5X chip, support for 4G LTE plus 10 hours of battery life, all while operating well within our thermal specifications. If customers have any concerns they should contact AppleCare.”~~

UPDATE: Vyjadrenie Consumer Reports

Prehrievanie nového iPadu sa rozhodla preskúmať organizácia Consumer Reports. Termovíznou kamerou zosnímali nový iPad, na ktorom bola pustená hra Infinity Blade 2 po dobu 45 minút. Najteplejšie miesto iPadu bolo zohriate na 113 °F a po pripojení napájania až na 116 °F, čo je 47 °C. Rovnako otestovali neskôr aj iPad 2, ktorý nepripojený zaznamenal v najhorúcejšom mieste 38 °C. Rozdiel teplôt oboch modelov je tak 7 °C == 13 °F == 7 K.

iPad 3 vs. iPad 2 Consumer Reports  

iPad 2 (vľavo) versus nový iPad (vpravo) počas vyťaženia hrou Infinity  Blade 2. Zdroj: news.consumerre­ports.org.

Podstatné je, že všetky komentáre uznávaných novinárov to z vlastnej skúsenosti hodnotia ako takmer zanedbateľnú záležitosť. Aj samotná D. Tapellini z Consumer Reports potvrdila, že najteplejšie miesto supervyťaženého iPadu bolo citeľne zohriate, ale vôbec nie nepríjemne. Applu tak možno vytknúť, že iPad sa dá „ľahko“ dostať nad sľubovanú operačnú teplotu, ale bolo by nesprávne sa rozhodovať proti kúpe nového iPadu na základe vyššie uvedených pozorovaní.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend