WWDC report #1 – Mac OS X Lion dostupný budúci mesiac

Uplynula úvodná prezentácia konferencie WWDC 2011, ktorá bola venovaná trom hlavným bodom – Mac OS X Lion, iOS 5 a iCloud. Prvým z nich bol Mac OS X Lion, ktorý bude pre verejnosť dostupný už v júli. Oproti Snow Leopard obsahuje až 250 nových funkcií. Phill Schiller konkrétne popísal desať, aj keď väčšina už bola spomenutá na októbrovom “special evente”.

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Steve Jobs otvára WWDC 2011, Zdroj: engadget.com

Multitouch

Lion prinesie nový prístup k scrollbarom, ktoré budú počas neaktívnosti skryté a počas scrollovania sa objavia, rovnako ako v iOS. V Safari bude možné zoomovať dvoma spôsobmi, z ktorých oba sú oveľa prirodzenejšie ako súčasné “pinch to zoom” v Snow Leopard po úrovniach. Presne ako na iPade alebo iPhone pri prezeraní webu sa dvojklikom “tap to zoom” inteligentne priblíži požadovaná oblasť. Potiahnnutím dvoch prstov od seba/k sebe, “pinch to zoom”, sa plynule celá stránka zväčší/zmenší.

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Scrollbar sa počas aktivity zobrazí, podobne ako v iOS, Zdroj:  apple.com

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Gestures v Mac OS X Lion, Zdroj: appleinsider.com

Full-Screen Apps

Väčšie pohodlie pri používaní konkrétnych aplikácií prinesie možnosť roztiahnuť ich na celú obrazovku pomocou nového tlačidla v pravom hornom rohu okna. Túto funkciu bude poskytovať všetok softvér od Apple a samozrejme to bude umožnené aj vývojárom tretích strán. V prípade otvorených viacerých aplikácii v režime full-screen sa medzi nimi dá prepínať gestom troch prstov – “swipe to navigate”. Počas predstavovania boli predvedené aplikácie iPhoto, Mail a Photo Booth.

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Fullscreen Mail, Zdroj: apple.com

Mission Control

Zrejme najväčšia novinka v systéme 10.7 spríjemňujúca všeobecné užívateľské pohodlie zjednocuje a nahradzuje Exposé, Spaces a Dashboard. Aktivuje sa pritiahnutím troch prstov k sebe a zobrazí všetky otvorené aplikácie po skupinách. Pre priblíženie jednotlivých okien v rámci jednej skupiny treba ešte na klávesnici pridržať medzerník. Mission Control ako celok umožňuje aj prepínanie medzi všetkými plochami. Za plochu môžme považovať aj Dashboard alebo otvorenú aplikáciu na celú obrazovku. Medzi týmto všetkým je možné prepínať pomocou troch prstov. Ak ste zvyknutí na časté spúšťanie Dashboardu pomocou F4, táto možnosť sa dá nastaviť.

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Mission Control, Zdroj: apple.com

Mac App Store

Podľa dlhodobejšieho vývoja sa dá usúdiť, že Apple sa snaží všetko poskytovanie aplikácií sústrediť na tejto platforme. Stále sú vylepšované jeho funkcie na upgradovanie a patchovanie aplikácií. Hoci sa jej stále nedarí ako App Store (pre iOS), Android Market alebo iTunes Store, Apple sa rozhodol ponúkať Lion len odtiaľto. Celý balíček systému bude mať 4 GB, ale na jeho stiahnutie a nainštalovanie ani nebude potrebné vypínať počítač.

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Mac App Store, Zdroj: apple.com

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Takto bude prebiehať sťahovanie a inštalovanie Lionu, Zdroj:  engadget.com

LaunchPad

Ďalší veľkým krokom, ktorým sa Mac OS X približuje k iOS, je LaunchPad. Je to celá obrazovka naplnená ikonami všetkých aplikácií, kde sa dá presne ako na iPade alebo iPhone prepínať medzi obrazovkami, vytvárať priečinky alebo odstraňovať aplikácie. Aktivuje sa kliknutím na príslušnú ikonu, ktorá je štandardne v docku hneď vedľa ikony Finder.

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Plná obrazovka aplikácií(Lau­nchpad), podobne ako v iOS, Zdroj:  apple.com

Resume

Nová funkcia pripomínajúca obsluhu multi-taskingu v iOS funguje veľmi podobne. Umožňuje po vypnutí a následnom zapnutí aplikácií pokračovať presne tam, kde ste skončili. Funguje dokonca aj po reštartovaní systému. Keď sa povie “pokračujte presne tam, kde ste skončili”, myslí sa tým dokonca aj drobnosť ako to, že zvýraznený text v Pages ostane zvýraznený a podobne.

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Phil Schiller predstavuje Resume, Zdroj: endgadget.com

Auto Save a Versions

Všetky dokumenty a projekty sa v Mac OS X Lion automaticky ukladajú. V strede hornej lišty je klikateľný názov súboru, ktorý poskytuje prístup k rôznym funkciám služieb Auto Save a Versions. Je možné tieto služby úplne deaktivovať (lock), pristúpiť ku všetkým verziám z histórie atď. Funguje to podobne ako verzovacie systémy GIT alebo SVN s tým, že sa na disku ukladajú iba prevedené zmeny, takže žiadne plytvanie miestom nehrozí. Dokonca sa dá vytvoriť nová vetva projektu, čo je “miesto”, kde sa dokument aj fyzicky zduplikuje a ďalej sa na ňom môže odlišným spôsobom pokračovať.

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Versions s podobným dizajnom ako Time Machine, Zdroj: apple.com

AirDrop

Táto nová aplikácia umožní jednoducho zdieľať dáta s okolitými zariadeniami, bez vytvárania Wi-Fi siete. AirDrop automaticky vyhľadá ďalšie zapnuté inštancie AirDropu na neďalekých počítačoch a zobrazí ich podľa mena. Odoslaný súbor sa uloží v Downloads priečinku cieľového počítača.

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Phil Schiller predstavuje AirDrop, Zdroj: endgadget.com

Nový Mail

Celá aplikácia dostala príjemnejší vzhľad a inteligentnejšiu funkcionalitu. Hlavným dejiskom sa stalo čítanie správ/konverzácií, ktoré zaberá väčšinu okna. V ľavom stĺpci je aktuálny inbox a v hornej lište sa dá “favorites” štýlom prispôsobiť prístup k rôznym schránkam/kon­ceptom. Ako už bolo spomenuté, aj Mail bude podporovať full-screen režim. Celý engine vyhľadávania vyzerá byť zmenený, poskytuje návrhy a rozlišuje nájdené entity v skupinách (toto je možné vypnúť) podľa dátumu, príjemcu a predmetu.

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Nový Mail podporuje konverzácie, podobne ako gmail, Zdroj: apple.com

Mac OS X Lion Server

Apple sa už očividne vzdal Mac OS X Server ako “nadupanej, profesionálnej serverovej stanice” a aj vo verzii Lion potvrdzuje zameranie na menšie a skôr neprofesionálne skupiny. Toto ale systém vôbec neponižuje, naopak serverová verzia pridáva jednoduchšiu správu užívateľských účtov, skupín a prídavných periférií. Veľmi zjednodušuje aj základnú prácu administrátora – jednoduchým nasadením wiki servera, vytváraním grafov zobrazujúcich rôzne štatistiky alebo spravovaním rôznych zdieľacích aplikácií ako Mail Server, iCal Server a podobne. Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach.

WWDC 2011 Mac OS X Lion  

Lion ponúkne mnohé iné nové služby a funkcie, Zdroj: engadget.com

Cena a dostupnosť

Vývojárske verzie Mac OS X Lion sú dostupné už od februára, ale oficiálne bude možné za 30 USD (u nás zrejme 30 EUR) upgradovať z Mac App Storu až v júli. Spomenuté novinky sú len zlomkom toho, čo Mac OS X Lion prinesie, a celkovo potvrdzuje smerovanie k vyššiemu používateľskému komfortu.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Inzercia

Partneri

Inzercia

Send this to a friend