Predaj hudby cez iTunes sa má čoskoro dostať do Česka

Slovenskí a Českí používatelia čakajú na to, kým sa bude predávať hudba a filmy cez iTunes aj v ich krajine už roky. Zatiaľ bolo ale všetko vyčkávanie márne, zmarená bola aj nádej, ktorú mala priniesť smernica Európskej únie, keďže prešla v inom znení. Teraz sa ale zlé vyhliadky opäť obracajú na dobré, minimálne pre Českú republiku.

Firma Česká muzika, ktorá sa zaoberá vydávaním hudby a v portfóliu má približne 30-tisíc piesní, podpísala zmluvu s Apple a bude možno prevádzkovať český iTunes Store, napísal dnes portál Technet patriaci pod iDnes.cz.

Spoločnosť, ktorá doposiaľ vydávala najmä dychovú hudbu, je s iTunesom vo fáze prípravy. Za úlohu má naplniť databázu zhruba sto až dvesto tisíc skladbami. Keď dosiahne požadovanú veľkosť, Apple sa má rozhodnúť, či budú obchod skutočne prevádzkovať, alebo nie.

Česká muzika pracovala na zmluve zhruba dva roky. „Najprv si nás starostlivo preverovali, aká má firma zahraničnú bonitu a podobne. Teraz nás čaká schôdzka, na ktorej sa musíme dohodnúť na technológii, ktorú použijeme. Potom ju niekto musí pripraviť, potom databázu naplníme najprv vlastným obsahom, potom vecami od ostatných vydavateľstiev a potom uvidíme, čo sa bude diať,“ opísal pre portál Technet šéf Českej muziky Karol Peterka.

Databázu má spoločnosť v pláne naplniť do konca roka. Ak bude Apple spokojný a nadchádzajúce jednania rýchle, znamená to, že iTunes Store s hudbou by sa v Česku mohol otvoriť už začiatkom roka 2012.

Foto: Apple, Flickr:Mike G. K.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Inzercia

Partneri

Inzercia

Send this to a friend