Podvodníci falšujú App Store hodnotenia aj na Slovensku

Marketing na App Store nie je vždy jednoduchý. Niektorí vývojári sa teda schyľujú k podvodným praktikám, ktoré, ako zistil MacBlog.sk, zasiahli už aj slovenský App Store.

Majitelia iOS zariadení, ktorí sledujú App Store, si mohli všimnúť, že 8. augusta sa na čelo relatívne ustáleného rebríčka platených programov znenazdajky dostala aplikácia Vyuzitie Dat ( Data Usage ). Program od neznámeho vývojára, ktorý má sledovať vašu spotrebu mobilných dát, mal viacero veľmi kladných hodnotení.

## Podozrivé hodnotenia

Po bližšom prezretí App Store hodnotení sme si všimli, že všetky sú od používateľov so zvláštnymi menami, často náhodne generovanými. Päť hviezdičiek dali aplikácii 8. a 9. augusta používatelia xtecy4EVRRR a MercadoS1972. Štyri hviezdičky programu pridelili prezývky Danica Yedlosky, schumak_klxx1 a bvc49a.

Všetky hodnotenia sa nesú v rovnakom štýle, sú mimoriadne strohé, výhradne pozitívne a neobsahujú diakritiku ani interpunkciu: „absolutne vyborna a uzitocna aplikacia“, „funguje skvelo“ a „nadhera“. Ani jeden z týchto používateľov naviac nedal na App Store okrem Vyuzitie Dat ( Data Usage ) hodnotenie žiadnej inej aplikácii, ako sme zistili zobrazením ich profilu.

App Store falošné hodnotenia  

Hodnotiaci používatelia mali na konte vždy len jediné hodnotenie

Nasvedčuje to tomu, že vývojár si, v snahe zviditeľniť svoju aplikáciu, zaregistroval viacero účtov a pomocou každého program stiahol a ohodnotil. Vďaka tomu sa aplikácia dostala na čelo rebríčka sťahovaných a zároveň získala veľmi dobré hodnotenie, ktoré láka k stiahnutiu aj ďalších. Platenú aplikáciu si mohol vývojár kúpiť kartou, aj keď je pravdepodobnejšie, že využil promo kódy a falošným účtom program „daroval“.

Napriek tomu, že Apple možnosť hodnotenia aplikácií z promo kódov v apríli zablokoval, systém podľa všetkého nefunguje celkom dobre a mnohí môžu hodnotiť aj naďalej.

Zlý preklad

Aj keď podľa názvu, popisu i jazyku aplikácie by sa mohlo zdať, že pochádza zo Slovenska, nie je tomu tak. Vývojár v App Store ponúka 25 rovnakých programov, lokalizovaných vždy do jedného jazyka. Predáva napríklad dánsku verziu Data Brug, tureckú verziu Veri Kullanımı, alebo aj japonskú variáciu. Slovenský preklad je na zlej úrovni, okrem toho tiež neobsahuje diakritiku má aj nesprávnu interpunkciu. Obzvlášť zaujímavé sú niektoré formulácie, ako napríklad „odrazit od prefikaeho telecom poskytovatela“, „Menu je ako vanok“ a „potrebuje aspon 3 dni na to aby spustil jeho mudre -analyzy“.

Všetky programy sú úplne rovnaké, líšia sa len názvom a jazykom popisu a aplikácie samotnej. Jedná sa zrejme o stratégiu vývojára oslovovať jednotlivo menšie trhy. Taktika, zdá sa, v sebe zahŕňa aj podvodné hodnotenia. Pri zbežnej kontrole sme našli falošné recenzie aj v zahraničí.

App Store falošné hodnotenia  

Vývojár ponúka 25 rovnakých aplikácií

Spoločnosť, ktorá aplikáciu vyvinula, Webrich Software Private Limited, sídli podľa internetovej stránky v Indii, i keď tento údaj nájdete až na konci časti Career, nie v About, ako by ste sa mohli nazdávať.

Opatrnosť je na mieste

Toto nie je zďaleka prvý prípad falošných hodnotení, ktoré píše svojej aplikácii vývojár sám. Už v marci 2009 na fenomén upozornil časopis PC World. Neskôr v tom istom roku portál Techcruch napísal o PR firme zamestnávajúcej brigádnikov, ktorí píšu pozitívne hodnotenia aplikáciám zastupovanej firmy. Čínskeho vývojára Molinker, ktorý mal viac než tisíc aplikácii, dokonca Apple pred rokom a pol kvôli falošným hodnoteniam úplne vymazal.

Až doposiaľ sa ale problém týkal spravidla len amerického App Storu, ktorý je najväčší a teda aj najlukratívnejší. Najnovší prípad ale svedčí o tom, že niektorých vývojárov v honbe za ziskom nezastavia hranice ani morálne, ani geografické. Používatelia by mali teda byť opatrní a neveriť hodnoteniam v App Store, ak sa im zdajú podozrivé, keďže môžu byť falošné.

Pokiaľ vás účel aplikácie zaujal, ale vývojára nechcete podporiť, môžete siahnuť po konkurenčnom programe DataMan Free (zdarma) alebo DataMan Pro (1,59 €)

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend