Podiel iOS na hernom trhu rastie, ohrozuje aj veľkých hráčov ako Sony či Nintendo

Moderné smartfóny preberajú hráčov prenosným konzolám ako Sony PSP alebo Nintendo DS. Aj keď sa tomu skalní fanúšikovia bránia, čísla hovoria za všetko. Hráčov, ktorí uprednostnia nie práve najlacnejšie prenosné herné konzoly pred iOS zariadením, prípadne zariadením s iným mobilným operačným systémom, na ktorom sú dostupné tisíce hier, stále ubúda. Nasledujúce grafy to len potvrdzujú, hráčske platformy sú na nich porovnávané z hľadiska príjmov.

Podiel iOS na hernom trhu Na vyššie uvedenom grafe vidíme herný trh v USA rozdelený na iOS, Android, prenosné herné konzoly a klasické „domáce“ konzoly. Podiel iPhonu stúpol z 5 % v roku 2009 na 8 % v roku 2010 (spolu s Androidom), zatiaľ čo podiel prenosných herných konzol klesol z 24 % na 16 %. Aj klasické herné konzoly (Playstation 3, Xbox 360, Wii) si polepšili, stúpli zo 71 % na 76 %.

Podiel iOS na hernom trhu

Keď sa na trh pozrieme len z hľadiska príjmov za predaj hier na prenosné zariadenia, trend pre prenosné herné konzoly je ešte horší. iOS a Android si z 19 % polepšili na 34%, no Sony PSP kleslo z 11 % na 9 %. Nintendo DS zaznamenalo ešte väčší pokles, zo 70 % na 57 %.

Vyvíjať hry pre iOS a Android je stále atraktívnejšie a láka aj veľké herné štúdiá, ktoré sa doteraz venovali len „skutočným“ hráčskym platformám. Ceny hier pre smartfóny sú oproti ostatným výrazne nižšie, avšak aj tu sa kvalitné tituly presadia aj s vyššími cenami. Mať v jednom zariadení inteligentný telefón s prenosnou kanceláriou a k tomu aj výkonnú hernú konzolu je jednoducho výhodná ponuka, ktorá sa zákazníkom zapáčila. Sony ani Nintendo sa napriek tomu nevzdávajú, Nindendo už vydalo novú generáciu Nintendo 3DS, Sony zase pracuje na Sony NGP.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend