Motorola vyhrala súdny spor s Applom, možno zabráni predaju iPhonu a iPadu s 3G v Európskej únii

V množstve súdnych sporov, ktoré Apple vedie, došlo k miernemu zvratu. Apple bol doteraz relatívne úspešný v snahe zablokovať predaj produktov konkurencie, napríklad tabletu od Samsungu, Galaxy Tab 10.1, v Austrálii a Nemecku. Tentokrát ale zo súdneho sporu odchádza ako porazený. Motorola vyhrala na súde v Nemecku a to by jej mohlo umožniť zakázať predaj iPhonu a iPadu 3G v Európskej únii. Predmetom sporu je patent týkajúci sa technológie GPRS, ktorý patrí Motorole. Ten je však základom štandardu GPRS a Apple argumentuje, že Motorola je preto povinná poskytnúť licenciu pod podmienkami FRAND (férové, rozumné a nediskriminačné). Problémom je však to, že Apple sa týmto nemôže obhajovať, ak sa zároveň nepokúsil vyjednať s Motorolou podmienky poskytnutia licencie. Až keby ich Motorola odmietla, mohol by sa Apple odvolávať na to, že to ohrozuje konkurenciu.

Súdne rozhodnutie oficiálne menuje všetky iPhony okrem iPhonu 4S, ktorý v čase podania žaloby nebol na trhu. Ak by sa zákaz predaja stal platným, týkal by sa aj iPhonu 4S, keďže tiež používa spomínanú technológiu. Výnimkou nie sú ani iPad a iPad 2 s 3G pripojením.

Samozrejme, Apple sa proti rozhodnutiu odvolá. Keďže obídenie patentu vlastným patentom zrejme kvôli jeho esenciálnej povahe nepripadá do úvahy, bude sa musieť s Motorolou dohodnúť na licenčných podmienkach. Motorola v tlačovej správe oznámila, že sa s Applom pokúšala dohodnúť rozumné licenčné podmienky už od roku 2007. Reakcia Applu zase ubezpečuje zákazníkov o tom, že ponuka iPhonov a iPadov 3G minimálne v predvianočnom období nebude ohrozená.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend