Menší, ľahší a dostupnejší iPhone – Apple údajne mieri na stredný segment trhu smartfónov

Špekulácie o menšom súrodencovi iPhonu sú tu prakticky už od predstavenia jeho prvej generácie. iPhone nano alebo air, ako sa zvykne nazývať, by mal uľahčiť preniknutie iPhonov aj do nižších segmentov trhu, zatiaľ čo „veľký“ iPhone by bol aj naďalej vlajkovou loďou spoločnosti. Dohady o malom iPhone opäť raz vyplávali na hladinu. Tentokrát sa o nich zmieňuje Bloomberg, podľa ktorého Apple pracuje na nových modeloch iPhonu, pričom hlavným cieľom má byť spomalenie rastu podielu smartfónov s Androidom na trhu.

iPhone Play iPhone Air  

Aj takto by mohla vyzerať nová ponuka iPhonov, Zdroj: Cult of Mac

Novým modelom by mal byť oproti iPhonu 4 menší, ľahší a hlavne lacnejší iPhone, ktorý by ale súčasne používal s iPhonom 4 množstvo spoločných komponentov. Rozmery by mali byť oproti iPhonu 4 len polovičné. Hlavným ťahákom má byť samozrejme cena, ktorá by sa mala pohybovať okolo 200 USD bez viazanosti. Takto nízka cena by umožnila mobilným operátorom ponúkať malý iPhone s viazanosťou úplne zadarmo. Nová generácia iPhonov by mala byť zároveň kompatibilná s GSM aj CDMA sieťami.

Postup, kedy Apple najprv predstaví a zavedie nový produkt, pričom neskôr rozšíri ponuku aj o lacnejšie verzie, nie je ničím výnimočným. Najlepším príkladom je iPod. Po tom, ako sa stal známym fenoménom, rozšíril Apple ponuku o nové, lacnejšie modely ako iPod mini, shuffle alebo nano. Okrem toho sa produktová línia pohla aj smerom hore, pričom tento posun reprezentuje iPod touch, ktorý stojí v súčasnosti na pomyselnom vrchu ponuky iPodov.

Ak vám iPody ako dostatočný dôkaz nestačia, stačí sa pozrieť napríklad na profesionálny softvér Final Cut Pro alebo Logic. Profesionálne verzie boli nasledované verziami „express“ (Final Cut Express a Logic Express), ktoré sa stali dostupnejšími pre širšie masy. Označenie Express slúžilo pre predstavenie lacnejšieho produktu aj v prípade Wi-Fi routra od Apple – AirPort base station, ku ktorému pribudol AirPort Express.

Uvedenie dostupnejšieho iPhonu sa zdá byť logické. iPhone nano by mohol súperiť s rýchlo sa šíriacimi smartfónmi, ktoré používajú zadarmo dostupný operačný systém od Googlu – Android. Napriek tomu, že sa Android v iOS viac než len inšpiroval, veľké množstvo spotrebiteľov zaujíma najmä cena, a tak uprednostnia radšej lacnejší, no vybavenejší smartfón konkurencie, a na to, či sú funkcie inovatívne alebo okopírované, sa neprihliada.

Hlavným argumentom proti iPhonu nano však býva strach z toho, že sa s platformou iOS stane to, čo je veľkým problémom v prípade Androidu. Ten je totiž dostupný na množstve telefónov s rôznym hardvérom, aplikácie sú dokonca dostupné v niekoľkých obchodoch, čo výrazne komplikuje prácu vývojárom. Samozrejme, niečo podobné by Apple nedopustil. Zároveň nám však napadá otázka, ako by tomu zabránil. V prípade, že by bol iPhone nano menší a zároveň by používal rovnaké komponenty ako klasický iPhone, jeho výrobné náklady by boli zrejme ešte vyššie. Na druhej strane ak by bol menej vybavený, práca vývojárov by bola zložitejšia. Okrem verzií pre rôzne generácie iPadu a iPhonu/iPodu touch by totiž museli byť ich aplikácie kompatibilné aj s iPhonom nano.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend