Mac OS X Lion: často kladené otázky a odpovede k nim (FAQ)


Odkedy sa dá Mac OS X 10.7 Lion kúpiť?

Už od dnes, stredy 20. júla 2011. Pravdepodobne od 14:30 stredoeurópskeho letného času.

Kde sa bude dať Lion kúpiť?

Narozdiel od predchádzajúcich verzií systémov Mac OS X, Lion sa už nebude dať kúpiť vo forme fyzického nosiča. Znamená to teda, že ho nenájdete v Apple predajniach. Namiesto toho sa bude dať stiahnuť cez Mac App Store. Jedná sa asi o 3,74 GB súbor.

Mac App-čo?

Mac App Store sa na vašom počítači nachádza pokiaľ máte Mac OS X vo verzii aspoň 10.6.6. Na registráciu a úspešné stiahnutie budete potrebovať platobnú kartu schopnú nákupov na internete.

A čo keď nemám dosť rýchly internet na stiahnutie takmer 4-gigabajtového súboru.

Ak máte takú možnosť, môžete si ho cez Mac App Store stiahnuť na inom počítači a inštalátor napáliť na DVD.

Koľko bude Lion stáť?

Štandardná používateľská verzia vás vyjde na 23,99 €. Serverová edícia stojí 39,99 €. V podstate sa ale nejedná o plnú cenu, ale len o cenu za upgrade, keďže na to, aby ste mohli Lion nainštalovať, musíte mať prinajmenšom Snow Leopard.

Je nejaká šanca dostať ho zadarmo?

Áno, ak ste si kúpili počítač po 6 júni 2011, máte nárok na Lion zadarmo.

Existuje v prípade Liona niečo ako Family Pack?

Apple sa na prezentácii WWDC vyjadril, že tak ako ostatný softvér zakúpený cez Mac App Store, Lion môžete neinštalovať na všetkých „vašich autorizovaných Macoch“. Znamená to teda, že je takmer ako Family Pack.

Je spôsob, ako nainštalovať Lion aj keď nemám Snow Leopard?

V takomto prípade je nutné najprv upgradovať na Snow Leopard, až potom môžete cez Mac App Store stiahnuť Lion. Škatuľová verzia Snow Leopardu stojí 29 €.

Čo je vlastne v Lione nové? Oplatí sa kúpiť?

Je toho veľké množstvo. Podrobné informácie sa môžete dočítať už o niekoľko hodín v recenzii. Zatiaľ si môžete pozrieť aspoň oficiálnu stránku Apple o Lione.

Aký počítač musím mať, aby som mohol Lion nainštalovať?

  • 64-bitový Intel procesor, teda Core 2 Duo, Core i3, i5, i7 a Xeon. Lion  nebude fungovať na procesoroch Intel Core Solo a Intel Core Duo a rovnako ani  na PowerPC procesoroch.
  • prinajmenšom 2 GB RAM.
  • aspoň 4 GB voľného miesta na disku.

Požiadavky nespĺňam, dajú sa obísť?

Limit na RAM sa s veľkou pravdepodobnosťou bude dať obísť — a aj keby nie, dokúpiť RAM nie je žiaden problém. Horšie je to s nárokmi na procesor. Lion neobsahuje podporu pre 32-bitové procesory, takže na nich jednoducho nemá ako bežať.

Zmažú sa mi moje dáta po inštalácii Liona?

Nie, Lion je len upgrade na terajší systém. Niektoré nastavenia sa však zachovať nemusia, aj keď sa jedná skôr o výnimku.

Naozaj neprídem o nič?

Ale čoby. Nová verzia Mac OS-u už ďalej neobsahuje Front Row a tiež Rosettu, teda emulačnú vrstvu, ktorá dokáže spúšťať PowerPC aplikácie.

Dá sa urobiť aj čistá inštalácia Liona?

Aj keď Apple o niečom takomto nevraví, je možné urobiť aj čistú inštaláciu. Stačí po stiahnutí vybrať z inštalačného programu hlavný disk image a naklonovať ho na DVD alebo USB kľúč. Potom z neho nabootujete a nainštalujete systém aj na prázdny disk. Viac o alternatívnych metódach inštalácie nájdete v samostatnom článku.

Čo Lion obsahuje a čo nie?

Lion obsahuje základný softvér, ako napríklad nový Mail, Safari, iCal, iTunes, Quick Time a iné. Nájde sa tiež pár nových programov. Napriek tomu, že v prezentačných videách sa väčšinou iWork (Pages, Numbers, Keynote) a iLife (iPhoto, iMovie, Garage Band) nachádza, tieto dva balíky systém neobsahuje a v prípade potreby je ich nutné zakúpiť osobitne.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend