Growl je už platený — vy si ho však môžete nainštalovať aj zadarmo

Growl je známy notifikačný softvér pre Mac OS X. Integruje sa s viacerými aplikáciami, napríklad chatovacími programami či FTP klientmi, a ponúka jednotný systém zobrazenia upozornení. Softvér bol roky prístupný zadarmo, ba dokonca pod open-source licenciou.

V októbri sa vedúci vývojári rozhodli, že program prestanú ponúkať zadarmo. Novú verziu 1.3 tak umiestnili na Mac App Store za cenu 1,59 eura. Keďže bol však Growl vydávaný pod BSD licenciou, umožňuje to druhým vývojárom zobrať zdrojový kód a pracovať s ním.

To urobil aj náš čitateľ pán Lukáč. Po tom, ako Growl prešiel na platený model, skompiloval jeho voľne prístupný zdrojový kód a uvoľnil ho na svojej stránke, odkiaľ si ho môžete bezplatne a legálne siahnuť. Jedná sa o aktuálnu verziu 1.3.1, ktorá je určená pre najnovší operačný systém Mac OS X Lion.

Okrem kompilácie projektu naviac vytvoril a pridal aj slovenský preklad, ktorý dovtedy softvér neobsahoval. „Preložené súbory som poslal aj do Growl tímu a tak dúfam, že dôjde aj oficiálnemu zaradeniu jazyka do aplikácie,“ napísal nám čitateľ.

Staršie verzie aplikácie Growl do (1.2.2) sú dostupné zadarmo aj na oficiálnej stránke projektu. Tie sú ale určené len pre systémy Snow Leopard, Leopard a staršie.

S príchodom Mac App Storu podobná situácia nastala aj s ďalšou známou open-source aplikáciou, FTP programom Cyberduck. Ten bol donedávna dostupný len na báze nepovinného príspevku, od februára ho jeho vývojár predáva v Mac App Store za 19 eur. Narozdiel od Growlu však používateľ má stále možnosť stiahnuť si program z oficiálnych stránok aj zadarmo.

Za tip ďakujeme čiateľovi Lukáčovi

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend