Apple vypustil Golden Master Liona, v predaji zrejme najneskôr do dvoch týždňov

Apple včera večer vypustil ďalšiu testovaciu verziu systému Mac OS X Lion. Tentoraz však nesie už označenie GM, teda Golden Master, čo znamená, že sa s najvyššou pravdepodobnosťou jedná o poslednú verziu pred vypustením do predaja. Pokiaľ nebudú nájdené v Golden Master verzii žiadne významné chyby, mal by byť zákazníkom posunutý úplne zhodný softvér. Lion Golden Master je dostupný pre registrovaných vývojárov platformy a nesie kódové označenie 11A511. Okrem klientskej verzie operačného systému je dostupný aj OS X Lion Server, Xcode 4.1 DP 7 a iCloud beta 3.

Server MacRumors informuje, že Lionu chýba vstupné video, ktoré sprevádzalo dosiaľ všetky verzie Mac OS X. Aj keď je možné, že ešte bude pridané na poslednú chvíľu, doterajšie systémy podľa neho už vždy v Golden Master verzii video obsahovali. Namiesto toho vás systém zoberie do programu Setup Assistant, ktorý obsahuje novinku — učí skrolovanie a multitouch gestá.

Odvčera je posledná verzia Lionu dostupná pre registrovaných vývojárov. Foto: 9to5mac.com## Kedy bude Lion dostupný?

Keď Apple pred mesiacom na konferencii WWDC rozprával o svojom novom operačnom systéme, povedal len, že bude dostupný od júla 2011. Keďže posledná testovacia verzia bola dokončená už 1. júla, môžeme sa nazdávať, že Lion sa začne predávať už v priebehu prvej polovice mesiaca.

Zahraničné médiá spomínajú najmä dva konkrétne termíny. Jedným je 6. júl, čiže už najbližšia streda, o ktorom prvýkrát informoval portál T-GAAP.com. Softvér má byť podľa tejto verzie vypustený cez Mac App Store o 9:00 pacifického času, teda o 18:00 SELČ. Stránku o tom mal oboznámiť zdroj zo San Francisco Bay Area.

Lion App Store

Mac OS X Lion bude dostupný výhradne cez Mac App Store. Foto: Apple.com

Druhým termínom je štvrtok, 14. júl, s ktorým vyrukoval známy server 9to5mac. Dátum má zo zdrojov, ktoré označuje ako dôveryhodné. Podľa portálu sa spolu so systémom začne predávať aj nový MacBook Air, ktorý bude týmto systémom už vybavený.

Ani streda ani štvrtok by však neboli veľmi v súlade s predošlými vydaniami systémov Mac OS X, ktoré sa zatiaľ odohrali vždy v piatok — konkrétne posledný piatok v mesiaci. Snow Leopard sa začal predávať v piatok 28. 8. 2009. Leopard bol uvoľnený v piatok 26. 10. 2007 a Tiger v piatok 29. 4. 2005.

Systém sa bude dať zakúpiť vo forme stiahnutia cez Mac App Store. Upgrade zo Snow Leoparda bude stáť $29,99, teda podľa App Store kurzu 10:8, 23,99 €. Serverová edícia systému sa bude dať zaobstarať za $49,99, alebo 39,99 €.

komentárov
 1. “mal by byť zákazníkom posunutý úplne zhodný softvér”

  Mal by byť čo? Posunutý??? Kam na tie formulácie chodíte??? Chudátko slovenčin

  0
  0
 2. @omg: ja nechápem, kde sa berú takí ľudia ako si ty. Chúďatko dokonalé.

  Čakal som na takéto info, ďakujem.

  0
  0
 3. Aký komplex? Jazyk treba používať správne a to najmä v žurnalistike. Podľa mňa nikomu neuškodí, ak sa na prípadné nedostatky poukáže. Prospeje to autorovi aj čitateľom. (Samozrejme iba v prípade, že nie sú zatrpknutí a neodmietajú uznať, že sa môžu mýliť.)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.