Apple uchováva informácie o pohybe vašich iOS zariadení, vy ste s tým ale súhlasili

Internet obleteli správy o tom, že Apple tajne uchováva informácie o pohybe vašich iOS zariadení. Od inštalácie iOS 4 sa v súbore „consolidated.db“ zoskupujú informácie o polohách či už iPhonu, iPodu touch alebo iPadu. V prípade iPhonov sú k tomu zrejme používané informácie z antén mobilných operátorov, iPad (bez 3G) a iPod touch zase ukladajú informácie získané z Wi-Fi sietí. Skôr ako si z toho začneme vytvárať závery je potrebné, aby sme si uvedomili, že spolu s inštalovaním iOS 4, prípadne aktiváciou iOS zariadenia, sme súhlasili aj s licenčnými podmienkami.

iOS ukladá údaje o vašej polohe Práve v nich sa totiž píše, že Apple má právo na pozadí uchovávať informácie o pohybe zariadenia. Následne môže uložené informácie posunúť aj tretím stranám. Po preštudovaní podmienok, s ktorými súhlasil každý, kto používa zariadenie s iOS 4, zistíme aj to, načo Apple tieto informácie archivuje. Ako iste viete, jednou zo služieb ponúkaných Applom je aj reklamná platforma iAd. Práve v nej poskytuje Apple tieto informácie tretím stranám, inzerujúcim cez iAd. Vďaka tomu sa môžu zobrazované reklamy lepšie prispôsobovať cieľovej skupine.

Aj keď okrem Applu a partnerov inzerujúcich cez iAd by sa k informáciám o pohybe vášho zariadenia nemal dostať nikto iný, existuje ďalšie riziko. Súbor „consolidated.db“ je totiž súčasťou každej zálohy, ktorú iTunes vykoná po pripojení zariadenia k počítaču. Ak ju nemáte zašifrovanú, je tento súbor ľahko dostupný. Samozrejme, po kúpe nového iOS zariadenia, na ktorý nahráte vaše súbory zo zálohy, budú prenesené aj informácie o pohybe predošlého zariadenia.

V prípade, že chcete zistiť informácie o pohybe zo zálohy vášho zariadenia, existuje na to aplikácia, ktorá umožňuje „prehrať“ pohyb iOS zariadenia v čase. Jediným spôsobom ako predísť tomu, aby mal ktokoľvek s prístupom k vášmu počítaču prístup aj k informáciám o pohybe iOS zariadenia, je v iTunes zaškrtnúť šifrovanie záloh.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend