Greenpeace zverejnil svoju výročnú správu o tom, ako „zelení“ sú poprední výrobcovia elektroniky. Applu sa podarilo z minuloročného deviateho miesta prepracovať na tohtoročné štvrté. Pomohli mu k tomu najmä obnoviteľné zdroje energie a recyklovateľné materiály, ktoré používa. Ako máte možnosť vidieť, na prvom mieste sa umiestnilo HP, na druhom Dell a na treťom Nokia. Tento rok tak znamená pomerne výrazné zhoršenie hodnotenia najmä pre Nokiu a Sony Ericsson, ktorí boli minulý rok v zelenej zóne. Tento rok sa v nej nepodarilo umiestniť nikomu, najbližšie a s náskokom oproti ostatným k tomu bolo HP. Najmenej „zelenou“ firmou je z nižšie uvedených RIM.

— Predchádzajúci
Pozrite si ako vyzerajú všetky Apple obchody a ako sa v priebehu desiatich rokov (ne)zmenili
Následujúci —
Apple vydal aktualizácie Java 6 pre OS X Lion a Snow Leopard
Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Koniec školského roka v iStores: Nakupujte na splátky bez navýšenia a s bonusom až do 100 €
- 19. júna 2026
- pridaj komentár
Blíži sa záver školského roka, čo pre mnohých študentov a učiteľov znamená zaslúžený oddych, no zároveň je to ideálny čas na prípravu technologickej výbavy na ďalšie obdobie.
WWDC 2026: Tim Cook sa lúči s doposiaľ najlepšou softvérovou sadou
- 10. júna 2026
- 1 komentár
WWDC 2026 je výnimočná. Je to totiž posledná konferencia, ktorú uvádzal dlhoročný výkonný riaditeľ spoločnosti, Tim Cook. Už na jeseň ho totiž v roli CEO vystrieda John Ternus.
Rozjarený víkend v iStores prinesie 3 dni plné zliav na Apple zariadenia aj príslušenstvo
- 12. mája 2026
- pridaj komentár
Od piatka 15. mája do nedele 17. mája čaká na zákazníkov v iStores špeciálna akcia Rozjarený víkend. Počas troch dní môžete získať obľúbené Apple zariadenia, príslušenstvo aj produkty pre domácnosť za zvýhodnené ceny – online aj vo všetkých predajniach iStores na Slovensku.
Tim Cook končí, novým CEO Apple bude John Ternus!
- 21. apríla 2026
- pridaj komentár
Špekulovalo sa o tom v poslednej dobe naozaj výrazne. Aj v súvislosti s odchodom viacerých vysokopostavených manažérov spoločnosti Apple sa skloňoval možný odchod Tima Cooka z role CEO spoločnosti Apple. Známy bol pritom už aj jeho nástupca - John Ternus.
Motorbike Mode od Sygicu – otestovaný motorkármi, teraz pre všetkých!
- 4. apríla 2026
- pridaj komentár
Sygic GPS Navigácia, ktorá je medzi šoférmi osobnýchch áut už roky známa pre svoje pokročilé funkcie ako sú head-up displej, real-view v rozšírenej realite či rozpoznávanie dopravných značiek, vrátane režimu pre elektromobily, sa teraz rozšírila o nové používateľské rozhranie pre motocyklistov.
Apple prestal predávať Mac Pro
- 27. marca 2026
- pridaj komentár
Niekoľko mesiacov po správe, že Apple zvažuje stopnúť predaj svojho najvrcholnejšieho počítača, padlo definitívne rozhodnutie. Mac Pro končí.

komentárov
co su kriteria pre „zelenost“?
podla sponzorskych darov, ci co? :))
to su take statistiky…
Kazdy vyrobca elektroniky musi splnat poziadavky definovane v legislativnych dokumentoch pre elektroniku ako WEEE, ci podobne.
Recyklovatelnost a je definovana v RRR a obnovitelne zdroje ako aj vplyv na zivotne prostredie pocas vyroby ci pouzivania vyrobku az do konca jeho zivotnosti je zas temou LCA.
Uprimne, kto z nas sa pri kupe elektro vyrobku pozera na to, ako zeleny je vyrobca? Kazdy sa pozera na to, co dana vec dokaze, ako vyzera atd.
GreenPiss zase nesklamala. HP na prvom mieste :D. Velke LOL.
HP, firma znama velkym, nadmernym balenim produktov a mnozstvom polystyrenu v krabici. Firma znama plastovymi telami notebookov (skvele recyklovatelne voci hliniku), vysokou spotrebou svojich PC. Firma znama spajanim tonerov s tlacovymi hlavami, aby ste museli menit celok. Firma znama tym, ze cidlo v toneri je posunute neumerne vysoko tak, aby hlasilo „nedostatok toneru“ aj ked na nom vytlacite bez straty kvality aj viac ako sto stran. Firma znama tlaciarnami, ktore vo vacsine priapadov nepodporuju priamo obojstrannu tlac. Firma znama dodavanim malo naplnenych tonerov k zariadeniam, kde za dalsi toner zaplatite viac, ako za cele zariadenie.
Ano, to je ta ekologicka spolocnost :D
K Nokii sa ani nejdem vyjadrovat, narozdiel od iPhone ich plastove hracky vzasade koncia na skladke s odpadom vratane baterii, iPhone sa posunie dalsiemu clenovy rodiny
Jozef Remen:)
presne iphone sa posunie dalej :)))
absolutny suhlas
iphone mam sice velmi rad, svoj stary som posunul v ramci rodiny, no apple v pripade svojich portable zariadeni nedodrziava nariadenia pre RRR, nakolko sa na konci zivotnosti elektro vyrobku musi dat vybrat bateria, a tato sa nasledne zahodi do specialneho kosa pre baterie. A toto v pripade iPhone, iPod, iPad bezny smrtelnik nedokaze…
Remen nesklamal… Keby si sa o to aspon trosku zaujimal, tak by si vedel, ze hlinik je jeden z najhorsie recyklovatelnych materialov.
Clippy, to mas odkial? hlink sa da recyklovat VELMI jednoducho, primesy je mozne vyseparovat znacne lahko. A to ich tam byva max v jednotkach %
100% súhlas s Jozef Remen!
Clippy… tvoje tvdrenie nema ziadnu vahu pokial nepostnes svoj zdroj mudrosti.. Najhorsie recyklovatelny material z akych materialov … kovov ? z lahkych kovov ? …. alebo z coho. Osobne si ani naznakom nemyslim ze Al je zlozite zrecyklovat v porovnani s plastami alebo tazkymi kovmi.
ona aj vyroba hlinika nie je uplne super cista, urcite je to svinstvo, rovnako ako vyroba plastov. Staci sa ale ist pozriet do Ziaru nad Hronom (hlinik) a potom si obidte Salu (plasty) aj ked v Sali je chemie este viac, nie len plasy, kde je podla vas vacsi hnus.
+ ako bolo pisane, baterie. A balenie Apple? Hneda krabica, v nej biela krabica, to uz normalne firmy nerobia davno.
Vyroba HW a pouzite technologie bude asi rovnaka vsade, kedze to vsetko robia tie iste firmy pre vsetkych.