Apple si chce patentovať batériu, ktorá by mohla vydržať bez nabíjania týždne

Apple žiada americký patentový úrad o udelenie nového patentu na vodíkové batérie. Práve tie by mohli byť ďalšou prevratnou novinkou spoločnosti. Vodíkové batérie fungujú na princípe rozdeľovania vody na základné chemické prvky, ktoré sú následne využité na výrobu energie. Aj keď spočiatku sprevádzali túto technológiu problémy so stabilitou, v súčasnosti sú už aplikovateľné aj v komerčnej sfére. Vo veľmi malých objemoch tak dokážu uskladniť veľa energie, minimálne v porovnaní s bežnými dnes používanými batériami. Okrem toho by podľa patentu mali byť vodíkové batérie oproti tým bežným aj ľahšie a energeticky efektívnejšie.

iPhone, iPad či MacBook Pro by tak mohli na jedno nabitie vydržať nie niekoľko hodín či dní, ale niekoľko týždňov. Apple okrem toho argumentuje v žiadosti o patent aj tým, že ak zákazníci chcú obnoviteľné zdroje energie, tak im ich poskytne. Závislosť na fosílnych palivách so sebou naviac prináša aj komplikované politické a vojenské vzťahy s nestabilnými vládami na Blízkom Východe. Nebezpečné sú aj vrty na pobreží. Vodíkové batérie by tak mohli mať priaznivý vplyv na niekoľko rôznych sfér našich životov. Krátka výdrž batérií je dnes asi najslabším článkom väčšiny mobilných zariadení.

Za tip ďakujeme čitateľovi Matejovi.

komentárov
 1. presne, väčšinu objemu a váhy zariadení tvorí batéria. Viete, aký je maličký a ľahučký iPad, keby ste z neho odstránili batériu?

  Okrem toho vodík sa neopotrebúvava ako chemické prvky v batériách, čiže neznižuje kapacitu batérie počtom nabíjacích cyklov a po skončení životnosti sa jej obsah proste vyleje, čiže žiadne ekologické problémy ako pri bežných batériách.

  Jediný problém je efektivita. Stráty pri premene energia-vodík-energia môžu byť až do 50%, čo je neakceptovateľné v porovnaní s dnešnými batériami, aj keď sa to neustále zlepšuje, vlastne sa už len čaká, kým sa dosiahnú akceptovateľné hodnoty.

  0
  0
 2. veľmi sa mi to páči :) aspoň bude mať apple veľký náskok pred konkurenciou v tomto smere :-) … len je otázne kedy takýto typ batérií začne aplikovať :(

  0
  0
 3. no a este nech to prenesu do automobiloveho priemyslu a mame po existencnych problemoch nasej zemegule, emisie pojdu dole, arabske staty stratia ciastocnu opodstatnenost, a budu znova tam kde boli na zaciatku 20 storocia

  0
  0
 4. Ked mal aj toto Steve Jobs uz “rozlusknute”, tak si myslim, ze to bude ovela vacsia revolucia ako iTV. Dufam len, ze je to technologia fakt realna a fakt blizko masovej produkcii, to by rovno mohol Apple zacat vyrabat tie baterie do elektromobilov uz ked bude mat taky patent. To by bol business. Snad nebudu vybuchovat vo vrecku pri rozkroku :)

  0
  0
 5. ja osobne si myslim, ze dalsim segmentom budu hodinky, resp reinvent hodiniek. Tam okrem priestoru niesu nicim obmedzovany. Ziadne zavedene set-top boxy ako u TV a pod.

  0
  0
 6. Ak toto vyjde, tak budem Apple milovat nadosmrti! Zivotnost baterie je aktualne najvacsim obmedzenim ktore nam zneprijemnuje uzivanie technologii v mobilnych zariadeniach, ak toto rozlusknu RADOVO lepsim riesenim, tak DOVI! ;-)

  0
  0
 7. velmi sa tu vsetci neodbavujte, toto je novinka? mozno vo svete IT, cize apple si zasa raz ide patentovat uz davno vynajdenu vec! navyse, velmi optimisticky by som nebol, su kruhy, ktorym zalezi na tom, aby sa baterie tphto druhu nedostali na trh este pekne dlho

  0
  0
 8. *haha* – presne tak ćiže vôbec by ma neprekvapilo keby apple prví-krát použil tento typ batérií vo svojich produktoch o 6 a viac rokóv…

  0
  0
 9. to bude akoze v iphone vedla sluchátok ventil na dolievanie a vypustanie vody? raz za tyuden ju vylejem a dolejem destilovanu????

  0
  0
 10. Leryth a haha

  apple má dostatok prostriedkov na vlastny výskum a vývoj, kde už OIL nemá vplyv. No zároveň pochybujem, že by ich bol ochotný apple oplieskať na takýto výskum.
  Podľa mňa je najväčší problém solárnej a vodíkovej energie ten, že OILcomp. nevedia ako to spoplatniť pri trvalom dosahovaní rovnakých a vyšších ziskov. A ešte väčší problém je, že stratia kontrolu, pretože slnko a vodu máme všade všetci, teda aspoň jedno z toho. Aj keby našli cestu ako na tom zarábať, strata kontroly a tým pádom aj moci je pre nich neprístupná.

  0
  0
 11. michal Štyrak

  nase prispevky si v nicom neodporuju :) s vynimkou toho vplyvu. Nebyt toho vplyvu, uz davne sme mohli dychat cistejsi vzduch atd. Netreba zabudat, na vojny za “demokraciu” (teda ropu).

  0
  0
 12. tu pre snílkov, vodikové batérie sú dávno, nerozšírili sa pre veľmi drahé stlačenie, uskladnenie a vysokú výbušnosť.

  apple neobjavilo nič nové, objavil to niekto iný, apple to len trochu pozmení a patentuje si už patent, ako vždy.

  tak už tu neslitajte nad applom a trochu si naštudujte problematiku. je toho plný net, s AJ isto nemáte problém

  0
  0
 13. Niečo z nedávnej histórie:
  4. decembra 2004
  Miniatúrne vodíkové batérie
  Firma Casio vyvinula doteraz najmenšie vodíkové články vhodné na pohon elektronických zariadení. Články sú také malé a ľahké, že sa dajú pohodlne použiť na napájanie prenosných digitálnych zariadení.
  Metanolový palivový článok typu polymér electrolytel sa rozmermi ani hmotnosťou príliš neodlišuje od bežne používaných konvenčných Lithium-Ion batérií, disponuje však štvornásobnou kapacitou. Originalita riešenia, ktorej dôsledkom je podstatné zmenšenie objemu a hmotnosti článku, je v jedinečnej konštrukcii jednotky, ktorá extrahuje vodík z metanolu a napája ním vlastný článok. Na vývoji tejto jednotky má hlavný podiel profesor Akira Igaraši z Kogakuin University, ktorému sa podarilo zmenšiť celú batériu na „rozmery päťstojenovej mince“. Výskumníci firmy Casio si úspešne poradili aj s problematikou chladenia miniatúrneho čerpadielka, výsledkom je miniatúrny vodíkový článok využiteľný vo všetkých prenosných zariadeniach. Podľa profesora Igarašiho a predstaviteľov firmy Casio článok by sa mal po monohých skúškach objaviť na svetových trhoch najskôr v roku 2007.
  http://www.obroda.sk/clanok/19690/MiniatOArne-vodONkovOL-batOLrie/

  0
  0
 14. Ako vzdy, Apple ide patentovat nieco, co je na svete uz davno. Smola ak si to patentuju, tak uz potom sa to nikam inam uz naisto nerozsíri akurat pribudnu zaloby od Apple.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť