Adobe Muse – tvorba HTML5 webstránok bez písania kódu

Adobe zverejnil nový nástroj na tvorbu webových stránok s kódovým označením Muse. Bez nutnosti písania kódu poskytuje najnovšie technológie pre tvorbu moderných webov. Grafické rozhranie podobné viacerým Adobe aplikáciám umožňuje tvorbu sieťových infraštruktúr, vkladanie html kódu, používanie jQuery šablón, náhľady v prehliadači, exportovanie do html a uploadovanie na server (spolupracuje aj s Adobe Business Catalyst).

Svojím návrhom sa podobá na Adobe Dreamweaver, ale vôbec neposkytuje prepínanie medzi grafickým a písacím módom. Snaží sa čo najviac zjednodušiť a urýchliť tvorbu webov pre dizajnérov a ľudí, ktorí už poznajú prácu s Adobe produktami ako Fireworks, InDesign, atď. Písať kód je možné jedine cez funkciu vkladania html, ktorý ale nie je ani formátovaný ani syntakticky vyfarbovaný ani nič. Cez Muse sa dá priamo komunikovať s Adobe Photoshop a neskôr to pôjde určite aj s Adobe Edge.

Viacej informácií poskytuje Adobe na oficiálnych stránkach, ktoré sú tiež mimochodom celé spravené v Muse. Betaverziu Muse je tam možné stiahnuť zadarmo, bez registrácie. Je však nutné mať nainštalovaný Adobe AIR, dostupný tiež zadarmo. Finálnu verziu plánuje Adobe vypustiť začiatkom roku 2012. Platiť sa bude za ročný kontrakt 180 USD (15 USD mesačne) alebo mesačne bez kontraktu 20 USD.

  Adobe zverejnil sériu 23 videí zoznamujúcich s funkciami a možnosťami Adobe Muse. Dostupné sú na tv.adobe.com.

Podobné softvérové produkty už v minulosti zaznamenali veľký úspech, ktorý ale (s výnimkou Dreamweaveru) rapídne klesal. Vývoj Microsoft FrontPage skončil v roku 2003, Adobe GoLive v roku 2008 a aj Apple už vypustil svoj iWeb z najnovšieho iLife 2011.

Za posledné obdobie Adobe predstavil hneď niekoľko noviniek súvisiacich s webovými riešeniami a HTML5. Sú to Adobe Edge, Adobe WallabyAdobe Flash Builder.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend