Manažér Apple preberal úplatky výmenou za informácie o nepredstavených produktoch

Paul Shin Devine, 37 ročný manažér v Apple, čelí obvineniam z prijatia úplatkov v hodnote viac ako milión dolárov od ázijských dodávateľov. Devine, ktorý obstarával dodávky pre Apple, mal využiť svoj prístup k informáciám vo firme a ázijským výrobcom mal posúvať informácie o nepredstavených produktoch. Tí nadobudnuté fakty využívali k vyjednaniu výhodnejších podmienok s Apple, informuje San Jose Mercury News.

V kauze je zapletených 6 spoločností, ktoré sú v obvinení označené ako „dodávatelia materiálov pre iPhone a iPod“. Jedná sa o spoločnosti z Číny, Južnej Kórei, Taiwanu a Singapuru. Firmy posielali Devinovi provízie skrze niekoľko domácich a zahraničných účtov otvorených na jeho meno a meno jeho ženy. Prevody boli označené ako „vzorka“, aby vzbudili čo najmenšie podozrenie, píše sa v obvinení. Ďalšie peniaze mal obvinený prijať osobne na cestách v Ázii. Spolu s manažérom je obžalovaný aj singapurčan Andrew Ang, ktorý mu pomáhal predávať citlivé informácie.

Okrem federálneho obvinenia za pranie špinavých penazí a úplatkárčenie čelí Devine aj žalobe zo strany Apple. „Apple je pri robení obchodu oddaný tým najvyšším etickým štandardom,“ povedal v prehlásení hovorca Apple, Steve Dowling. “Máme nulovú toleranciu pre nečestné správanie vrámci, alebo mimo firmy.”Nie je známe, či počínanie zamestnanca bude mať (alebo už malo) aj nejaké následky v podobne očakávaných produktov uniknutých na verejnosť. Veľké množstvo z uniknutých informácií o produktoch však vždy pochádza práve od ázijských dodávateľov firmy.

Súd čaká privyrábajúceho si manažéra už dnes, v pondelok, o 13:30 miestneho času.

komentárov
  1. Dufam ,ze tymto skoncili zle casi cakania na uz odhalene produkty a znova zacnnu napinave zimomriavky pocas apple eventov :) Vrati to smrnc.

  2. “eticky” apple v style posielania FBI do domu zurnalistu pre podozrenie, ze ma doma par suciastok za asi 50 dolarov ktore sa nahodou spolu zostavene volaju iphone 4?

    they must be just kidding :/

  3. 2Lens a M.H.: vypichnite si oci a prepichnite usne bubienky.
    Potom budete novym HW od Apple prekvapeny vzdy, ked sa ho dotknete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Inštalovať iOS 14 alebo nie?

Nový iOS prináša viacero zaujímavých zmien aj nových funkcií. Dôležitá je však aj otázka: aktualizovať už teraz alebo radšej ešte počkať?