iOS 4.2 pre iPad — čo je nové

Firma Apple dnes sprístupnila operačný systém iOS 4.2. Systém je prvým významnejším updatom pre iPad, keďže kým na iPhone bol dostupný iOS 4.0 s mnohými vylepšeniami už v lete, iPad ostal doteraz na verzii 3.2.2. Chýbali mu teda vylepšenia, z ktorých sa mohli majitelia telefónu tešiť už niekoľko mesiacov. Teraz sa však pridáva všetko, vrátane multitaskingu a priečinkov. Zjavuje sa konečne aj podpora Slovenčiny a Češtiny a diakritická klávesnica.

Multitasking

Multitasking funguje na iPade rovnako ako na iPhone. Po zatvorení aplikácie sa zamrazí jej stav a po opätovnom spustení ste tam, kde ste boli naposledy. Aplikácie na pozadí môžu napríklad prehrávať hudbu alebo zisťovať GPS súradnice. Takisto môžete programy prepínať novým rýchlejším spôsobom — po dvojitom stlačení tlačidla Home sa zobrazí pás, v ktorom vidíte všetky naposledy použité programy. Môžete sa posúvať doprava, kde nájdete ďalšie.

Posunutím sa vľavo zasa odhalíte ovládací panel, kde môžete kontorolovať prehrávanie hudby, hlasitosť reproduktoru a dokonca aj nastavenie jasu displeja. Z panelu sa zároveň aj uzamyká otáčanie iPadu, keďže spínač na strane zariadenia, ktorý na toto pôvodne slúžil, teraz stišuje hlasitosť rovnako ako na iPhone.

Priečinky

V novom systéme pribudla aj možnosť organizácie aplikácií v priečinkoch. Zložku vytvoríte tak, že presuniete jednu aplikáciu nad druhú, potom do nej môžete pridávať aj ďalšie. Na ikone zložky vidíte aplikácie, ktoré v nej sú. Vnárať do seba sa priečinky nedajú. Narozdiel od iPhonu a iPodu, kde sa dalo mať v jednom priečinku najviac dvanásť aplikácií sa na iPade toto číslo zvyšuje o osem. Názvy priečinkov sa vytvárajú automaticky no samozrejme sa dajú aj zmeniť.

iPad multitasking

Game Center

Služba Game Center, ktorá debutovala na iPhone a iPode touch v septembri so systémom iOS 4.1 sa tiež pridáva na iPad. Jedná sa o hernú sociálnu sieť, pomocou ktorej môžete na diaľku súťažiť v hrách so svojimi kamarátmi alebo sa porovnávať na celosvetovom rebríčku. V hrách ste hodnotení na základe skóre ale aj získaných špeciálnych výsledkov (achievments). Základnou požiadavkou pre využitie Game Centra je mať nainštalovanú hru, ktorá sieť podporuje.

iPad multitasking

AirPlay a AirPrint

S novým systémom prichádza aj dvojica funkcií AirPlay a AirPrint. Ta prvá vám umožní prehrávať hudbu cez reproduktory pripojené na AirPort express alebo aj ďalší obsah cez Apple TV, v budúcnosti aj cez mnohé ďalšie podporované zariadenia.

AirPrint zasa umožní z iPadu tlačiť dokumenty. Žiaľ, podporované sú zatiaľ len sieťové tlačiarne HP ePrint, neskôr však pribudne aj podpora pre ďalšie sieťové tlačiarne a pre tlačiarne zdieľané z počítaču.

iPad multitasking

Slovenský jazyk a klávesnica

Ako sme prvýkrát informovali v októbri, nový iOS prináša aj slovenskú lokalizáciu a klávesnicu s diakritikou. Preložený je celý systém vrátane všetkých zabudovaných aplikácií.

Nová diakritická klávesnica nahrázda znak bodky a čiarky napravo od písmena M za dĺžeň a mäkčeň. Rovnako ako na iPhone (a naopak ako na počítači) treba na iPade ako prvé stlačiť písmeno, až potom diakritický znak. Menšou zmenou slovenskej klávesnice oproti štandardnej je aj výmena znaku $ a €. Apple pridal v Safari aj koncovku .sk. Zjaví sa, keď podržíte dlhšie prst na .com.

Problémy, ktoré mala lokalizovaná klávesnica v predchádzajúcej betaverzii s chýbajúcimi znakmi sa už vyriešili. Diakritika funguje aj na pripojenej klávesnici.

iPad multitasking

Ďalšie novinky

 • Aplikácia YouTube teraz disponuje hodnotením na základe nového modelu.
 • Do prehliadača Safari pribudlo vyhľadávanie na stránke, ktoré je prístupné z vyhľadávacie poľa v pravom hornom rohu.
 • Vyhľadávanie na stránke v Safari
 • K obmedzeniam, ktoré môžete na zariadenie nastaviť, pribudla možnosť zablokovania mazania aplikácií a úpravy e-mailových účtov.
 • V aplikácii Poznámky sú teraz na výber ďalšie fonty. Okrem Marker Feltu môžete nastaviť Chalkboard a Helveticu.
komentárov
 1. update som mal hotovy bezproblemov za 10 minut :)
  Trochu sa mi zda nestastne riesenie SK klavesnice, absentuje mi tam teraz ciarka a bodka.
  Zatial nepribudla moznost tlace v aplikacii Pages. Inak som zatial celkom spokojny.

  0
  0
 2. Tak mně se zatím nezadařilo :-(

  Zkoušel jsem updatovat iPad, ale během updatu to vyhodilo chybu, iPad skončil v recovery módu a restore se taky nezadařil, že prý není možno kontakrovat server, try again later :-/ Takže iPhone zatím ani zkoušet nebudu.

  0
  0
 3. Uff, no tak po troše googlení a deseti ztracených letech života :) se mi update podařilo dotáhnout do konce – musel jsem vyřešit mystické chyby 1638 (řešení: zakomentovat poslední řádek v /etc/hosts – wtf?) a 1603 (prý USB-related problem – zkusil jsem jiný kabel a jiný usb port)… No, ale hlavně že jsme tam :)

  0
  0
 4. Už som aktualizoval. Som rad hlavne že sú foldre a multitasking + slovenčina kedže iPad ide na vianoce rodičom. S ios 4.2 jeho využitie úde ešte lepšie. Čo je škoda že tlmenie zvuku tlačítkom vrátili späť namiesto aretacie rotácie. Inak na prvý pohľad spokojnosť. Kedže na iPhone 4 mám iOS 4.1 moc som do hĺbky v testovaní nešiel. Pre tých čo majú viac mailov sa zide možnosť viac kont v dorucenej pošte. Inak klavesnica bola lepšia lebo tam nie je bodka. Aj keď zase medveďmi 2xrychlom stlaceny medzernikabodku urobí takze…. len taká mala drobnosť. Snáď sa neobjaviabnejake skolacke chyby… Zatiaľ relatívne spokojnosť aj s odozvami aj s funkcionalitou systému. Rozhodne odporúčam aktualizaciu. Škoda že na iPad zatiaľ sa vývoj na Slovensku moc nedeje .. Lebo je to neraz len upravenie grafika a rozlíšenia. Snáď sa to zlepší keď oficiálne iPad príde na Slovensko a ľudia si ho budú kupovať. Od kedy hontestujem iPhone už vôbec nepouzivam a internet doma používal len cez iPad. Cena sulasim že je vyššia ale treba si uvedomiť aj to ze ide o zariadenie ktoré Vám sprijemni veľmi chvíle kedy notebook len tak necháte vedľa ležať len na prácu… Ľudia čo majú iPhone asi vedia čo com píšem. Ale v sme na macblogu nie? Medzi svojimi :o)) určite aj ja si kúpim časom iPad pre seba. A verím že rodičov darček poteší viac ako pyzamo a teple ponosky :o)) tak užívanie si iOS 4.2 a tesne sa na iOS 4.3.

  0
  0
 5. V I OS 4.2 nefunguje odosielanie MMS u operatora O2 na Slovensku. Bol som u operatora v Eurovei povedal mi ze chyba je v softveri APPLE . Mozem potvrdit ze v 4.1 odosielanie MMS je funcne

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.