Apple zverejnil finančné výsledky – najlepší kvartál v histórii spoločnosti, názory a postrehy S. Jobsa

Apple láme všetky rekordy, vrátane tých svojich. Najnovšie finančné výsledky za štvrtý fiškálny štvrťrok 2010 (tretí kalendárny) hovoria za všetko. Spoločnosť mala za tento kvartál príjmy 20,34 miliárd USD, čistý zisk je 4,31 miliardy USD, čo je 4,64 USD na akciu. Pre porovnanie, v rovnakom štvrťroku minulého roku mal Apple príjmy „len“ 12,21 miliárd USD a čistý zisk 2,53 miliárd USD (2,77 USD na akciu).

Darilo sa v podstate všetkému, čo Apple predáva. Mac počítačov sa predalo 3,89 mil. kusov (o 27 % viac ako v rovnakom období pred rokom), iPhonov 14,1 mil. kusov (o 91 % viac) a iPadov 4,19 mil. kusov. Jediným produktom, ktorý zaznamenal pokles v predaji, sú iPody, ktorých sa predalo 9,05 miliónov, teda o 11 % menej ako v rovnakom období pred rokom. Vzhľadom na to, že tento štvrťrok je pre Apple rekordným – zaznamenal najvyššie príjmy a zisky v histórii, o svoje myšlienky sa podelil aj jeho riaditeľ Steve Jobs. Prvou vecou, ku ktorej sa vyjadril, bolo to, ako sa darí iPhonu. Apple telefón porazil v počte predaných kusov konkurenčný RIM (telefóny BlackBerry, 12,1 mil. kusov), výsledky Android telefónov zatiaľ vzhľadom na ich množstvo nie sú dostupné. Práve Android bol cieľom kritiky S. Jobsa. Podľa neho je samozrejme integrovaný ekosystém iPhone, iPod a iPad + App Store (iTunes) neporovnateľne lepší ako tzv. otvorený systém od Googlu nielen pre vývojárov, ale aj pre samotných používateľov. Pre tých znamená otvorenosť v konečnom dôsledku len chaos a neprehľadnosť. Dôkazom má byť aj skutočnosť, že Amazon, Vodafone a Verizon ohlásili vytváranie svojich vlastných Android obchodov s aplikáciami, čo ešte viac zníži komfort používateľov pri nákupe aplikácií.

Komentárom neušla ani vlna pripravovaných tabletov, ktorých cieľ je jediný – ohroziť pozície iPadu. Steve Jobs spomína hneď tri dôvody, prečo tieto tablety skončia neúspechom. Prvým je ich rozmer. 7″ uhlopriečka je pre tablet jednoducho málo. Táto plocha je len 45 % z plochy, ktorú ponúka displej iPadu (9,7″). Napriek menším dotykovým displejom majú výrobcovia problém vyrovnať sa cenám iPadu, čo má byť druhým dôvodom ich neúspechu. Tretím, a nemenej podstatným dôvodom je, že väčšina týchto tabletov používa Google Android, ktorý podľa slov S. Jobsa nepovažuje za pripravený na tablety ani samotný Google. Plne prispôsobená verzia bude k dispozícii najskôr budúci rok.

Či už s názormi S. Jobsa súhlasíte alebo nie, fakt, že pod jeho vedením podáva Apple výsledky ako nikdy predtým, nezmeníte. Najbližší kvartál by sa nemal v ničom líšiť, príjmy by mali byť ešte vyššie – 23 miliárd USD. Opäť raz poraziť svoj vlastný rekord by nemusel byť taký problém, ide totiž o predvianočné obdobie, kedy bývajú predaje najvyššie.

komentárov
  1. TO je aspoň vidieť objektívny pohľad na dianie

    Akcie sú nad historických 300 US bubákov za akciu a …..akcie padajú…

    hmmmm

  2. Myslim ze s tymi akciami Apple to nebude az take zlee, tento rok narastli o 51%  (vediet to tak v januari a mat volny milionik…) Nevraviac o tom ze dnesne obchodivanie otvarali na urovni 300.02 a momentalne su hore na 309.3 takze ono to predsalen nebude az taka tragedia ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť