Zhrnutie: nové internetové prehliadače pre iPhone/iPod touch, Bioshock pre Mac, prostredie Marble v Mac OS X Snow Leopard


Apple povolil vstup internetových prehliadačov tretích strán na iTunes App Store

Zdá sa, že Apple zmenil prístup k internetovým prehliadačom pre iPhone/iPod touch tretích strán. V App Store sa objavilo hneď niekoľko takýchto aplikácií, a ďalšie stále pribúdajú. Dátum vloženia do App Store je pri niektorých až október minulého roku. Pravdepodobne tieto aplikácie čakali na finálne rozhodnutie o ich vstupe do obchodu od Apple. Predtým boli prehliadače označované ako utility s „kopírujúcou“ funkčnosťou (prirovnané k Safari). Prvým mediálne známym zamietnutým prehliadačom bola Opera. Možnosť stiahnutia Opery zatiaľ stále nie je. Pribudli ale iné zaujímavé prehliadače:

 • Edge Browser je prehliadač, s ktorým vidíte internetovú stránku na celej obrazovke bez obmedzenia poľami pre adresu či vyhľadávanie. Dostupný je zadarmo, no v Slovak App Store ho z neznámych príčin zatiaľ nenájdete.
 • Incognito – Výhodou prehliadania internetových stránok v aplikácii Incognito je, že po ňom nezostanú žiadne stopy, funguje teda bez akejkoľvek histórie. Cena je 1.59 EUR.
 • WebMate:Tabbed Browser vytvára z odkazov, na ktoré kliknete, tzv. čakaciu listinu umožňujúcu prehliadať ich postupne. Toto zjednodušenie vás bude stáť 0.79 EUR.
 • Shaking Web uľahčuje prehliadanie tým, že ignoruje jemné trasenie iPhone/iPod touch, ktoré je časté napríklad pri cestovaní verejnou hromadnou dopravou. Nemalo by sa stať, že sa prehliadač omylom otočí do horizontálnej polohy. Stiahnete si ho cez iTunes App Store za 1.59 EUR.

V budúcnosti sa možno dočkáme aj vstupu gigantov ako Opera či Mozilla/Firefox na tento rozrastajúci sa trh. Prekážkou môžu byť iba obmedzenia v SDK od Apple.

Bioshock pre Mac

Tým, ktorí sa radi hrajú, určite neunikol hit ostatných dvoch rokov s názvom Bioshock. Hra s očarujúcim spracovaním podvodného sveta Rapture a s príbehom, ktorý je duchovným nástupcom série System Shock, totiž vyšla pre OS Windows a Xbox 360 v roku 2007, pre PS3 v 2008. Ak ste toto skvelé skĺbenie 3D akcie s RPG prvkami ešte nehrali, budete si ho môcť už čoskoro zahrať na vašich Macoch aj bez BootCampu. Informoval o tom server Macworld.

Snow Leopard s novým užívateľským rozhraním „Marble“

Snow Leopard by mal byť podľa Apple vydaný práve v roku 2009. Vývojári sa pri jeho tvorbe sústredia najmä na zlepšenie kvality a stability systému za cenu menšieho množstva nových funkcií viditeľných na prvý pohľad, ako tomu bolo pri Mac OS X Leopard. Napriek tomu sa zdá, že nejaké užívateľské novinky sa predsa len objavia. Malo by ísť o nové rozhranie s interným označením Marble. To by nahradilo aktuálne prostredie Aqua. Marble by malo zlepšiť dizajn a spätosť s ostatnými aplikáciami v duchu iTunes a iPhoto.

Zdroj: MacRumors.com

komentárov
 1. Jestli má vypadat celý systém jako iTunes, tak to potěš koště. Mít ty ošklivé šedé posuvníky v celém systému doopravdy nechci.

  0
  0
 2. no uz davnejsie sa hovorilo ze nove GUI sa bude volat Iluminous alebo tak nejako, a teraz marble ??
  aj tak si myslim ze to bude viacmenej take iste +- (teda vlastne v to aj dufam ;))

  0
  0
 3. hmm bioshock pre mac os ?….bude to k niecomu ked mame bootcamp?…z mojej skusenosti mozem povedat ze konverzie niesu nikdy take dobre ako povodna verzia

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť