OnyX – Ladenie systému Mac OS X Leopard/Tiger a nastavovanie skrytých funkcií

OnyX patrí jednoznačne ku špičke utilít pre údržbu systémov Mac OS X. Dokáže nielen verifikovať S.M.A.R.T. status a štruktúru spúšťacieho disku, ale odkrýva aj množstvo skrytých možností a nastavení pre Finder, Dock, Dashboard, Exposé, Safari, prihlasovacie okno a iné. Pomocou jednoduchých nástrojov udržiava váš Mac vo forme. Často použitie OnyXu pomôže pri problémoch, ktoré sa už zdali byť neriešiteľné. Verifikáciu, údržbu a čistenie si naviac môžete úplne automatizovať, a tak prebehnú spolu a bez zbytočnej námahy. OnyX odkrýva aj maličkosti ako napríklad animované pozadie, ktorému sme sa venovali v staršom článku.

OnyX vo verzii 2.0 oproti predošlým verziám prináša citeľné zrýchlenie, zlepšené odstráňovanie cache pamäte. Veľkú zásluhu na vylepšeniach má zostavenie OnyXu s poslednou verziou Xcode. Novinkou je možnosť prestavania Envelope indexu pre zrýchlenie chodu Mail.app. O jeho „manuálnom“ prestavaní sme už na MacBlogu písali. S OnyXom je to však výrazne jednoduchšie.

OnyX 2.0 je k dispozícii zadarmo pre Mac OS X Leopard. Staršie verzie pre predchádzajúce generácie Mac OS X sú taktiež naďalej bezplatne stiahnuteľné na tej istej stránke.

komentárov
 1. Onyx, nikdy viac. Skoro som vdaka nemu prisiel o vsetky moje cenne data. Totalne mi rozhasil bootovanie systemu (system nenabootoval) a pomohol iba Disk Warrior, okamzita zaloha a reinstal systemu. Aspon tolko moje skusenosti.

  0
  0
 2. Pod špatné zkušenost s Onyxem se podepisuju. Rozhlasil mi systém dokonce dvakrát. (Znáte ty blbce, co dávají druhou šanci, ne? :-))) )

  0
  0
 3. Já zase na Onyx nenechám dopustit. Nikdy mi neuškodil, ba naopak a to jsem jej používal již v dobách před Tigerem.

  0
  0
 4. Onyx som pouzil vcera prvy krat a naposledy, len som pomocou neho vycistil cache vsetkeho mozneho a po restarte je mac pomalsi v nabiehani systemu, bootovanie je evidentne dlhsie…. zvlastne, neprijemne. Neviete niekto ci pri reinstalle leoparda budem musiet preinstalovat aj vistu kt mam kvoli VB.net, a pouzivam ju len cez boot camp, dakujem.

  0
  0
 5. Richard: to je OK, po vycisteni cache si programy opat vytvaraju svoje temp subory a mozu nabiehat pomalsie. Po case sa rychlost vrati do normalu akurat si sa zbavil nepotrebneho balastu.

  0
  0
 6. Richarde, jak píše wn2mac to je ale normál, Vyčistíš li cache co chceš jiného čekat? Kdybys použil jiný čistič ceche tak budeš nadávat na ten jiný čistič. Časem se to srovná. Tak asi tak.

  0
  0
 7. take nemam dobre zkusenosti s ONYXem, ale zato muzu doporucit MainMenu – rychle vycisti – a nabeh je znatelny :-) a je free…

  0
  0
 8. Nepoznám nič tak bezkonkurenčne efektívne, ako je Onyx. Je všeliek na 99,9 % prípadných softwarových problémov, ktoré môžu nastať. Doporučujem proces automation, odklikať všetky voľby, prejst tým systém po štvrtinkových aktualizáciách.

  PS: na prípadne zrýchlenie štartu systému vyskúšajte reset PRAM. Ako resetovať PRAM máte v brožúrke ku všetkým Macom v krabici.

  0
  0
 9. Mne na Snow Leoparde Onyx nedokazal vycistit korektne ani Trash. Skoncilo to so Script Errorom a nasledne som ho inak ako cez Force Close nemohol vypnut.
  Onyx pouzijem az v pripade, ze nebudem vidiet inu moznost ako skorigovat system.

  0
  0
 10. Myslím, že pri všetkých takýchto čističoch, tweakeroch a podobných utilitách by malo byť výrazné varovanie (ak už vlastný rozum nepomáha), že sa používajú len vtedy, ak naozaj viete, ako pracujú a čo presne ktorá voľba robí…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.