Nemecké PC klony s Mac OS X, MacBook Pro 17″ unibody až v marci, Steve Wozniak tanečníkom, demo verzie hier pre iPhone, CSS animácie v iPhone…

 • Po americkej spoločnosti Psystar sa objavil ďalší výrobca tzv. Mac klonov. Nemecká spoločnosť PearC je ďalšou, ktorá sa snaží priniesť operačný systém Mac OS X Leopard na obyčajné „PC“ počítače. Ich ceny začínajú na úrovni 499 EUR. Konfiguráciu si zákazník volí sám pri objednávaní. PearC na svoju obhajobu používa fakt, že EULA (End User License Agreement) podmienky sú zabalené vo vnútri krabicových verzií systému Mac OS X Leopard, a tak nie sú v Nemecku právne prístupné a použiteľné. Obmedzenie inštalovať Mac OS X len na „Apple labeled computer“ teda podľa právnikov v Nemecku neplatí. Napriek žiadostiam sa Apple k situácii s novými Mac klonmi nevyjadril. S americkou spoločnosťou Psystar je vedený súdny proces, avšak v EÚ bude Apple pravdepodobne obozretnejší, keďže komisia už v minulosti dokázala, že miliardové pokuty a nezmyselné obmedzenia dokáže udeľovať bez zábran.
 • Televízna spoločnosť ABC zverejnila obsadenie 8. série reality show „Dancing with the Stars“. Na zozname súťažiacich sa objavil Steve Wozniak. Podobný formát reality show sa objavil už aj u nás, ide o vytvorenie párov zo známych osobností a profesionálnych tanečníkov. Súťaží sa, samozrejme, v rôznych tanečných štýloch. Bude zaujímavé sledovať tanečné kreácie tejto legendy Apple sveta, v súčasnosti dozerajúcej na ModBooky.
 • Mobile Safari v iPhone podporuje CSS animácie. Posledná verzia WebKitu pre Mac OS X ich podporuje taktiež, a práve Safari 4 by mal obsahovať tento nový WebKit (renderovací engine). Animácie sa snaží Apple štandardizovať pravdepodobne aj v záujme čo najmenšej závislosti na technológii Flash od spoločnosti Adobe. O možnej príprave Flash pre iPhone sme informovali v bleskovke. Ak prehliadate MacBlog.sk na iPhone, môžete si tieto funkcie vyskúšať sami. Ukážky s padajúcimi listmi, pohyblivýmmeniacim sa textom vám totiž budú fungovať zatiaľ len na ňom (prípadne v poslednom WebKite).
 • Aplikácie tretích strán z App Store, ktoré sa objavili v posledných reklamných spotoch na iPhone 3G, zaznamenávajú rapídny nárast predajnosti (až šesťnásobok). Nie je isté, či Apple vytvoril zmluvy alebo dohody s vývojármi týchto aplikácií, a či spoločnosti vracajú percentuálny podiel späť aj mimo štandardných 30 %. Ukázalo sa však, že prezentácia aplikácii v televízii je efektívna.
 • Ak patríte medzi majiteľov nových MacBookov, ktorým prekáža ich lesklý displej, odporúčame vám prezrieť si zaujímavé porovnanie na stránkach Macworld. V článku sa venujú porovnaniu lesklého displeja MB(P), jeho matnej úpravy od spoločnosti TechStore a originálneho matného displeja z predošlej generácie MBP. Spolocnosť TechStore zabezpečuje a poskytuje za poplatok 200 USD výmenu displeja (skla) za matný.
 • Dodávky MacBooku Pro 17″ boli oneskorené. Kupujúcim došiel e-mail od vedenia Apple, informujúci o odklade dodávok týchto notebookov na 19. februára. Informácie „Now Shipping“ boli teda mierne zavádzajúce. Tieto nové modely MBP 17″ unibody z uvedeného dôvodu celkom pravdepodobne v ČR a SR neuvíme skôr, ako začiatkom marca 2009.
 • Majitelia PowerPC Macov budú postupne ukracovaní o možnosti výberu softvéru pre ich počítače. V súčasnosti sa stále väčšie množstvo vývojárov sústreďuje primárne na vývoj pre Intel Macy. Pridáva sa k nim aj Apple. Možnosť naučiť sa hrať na hudobných nástrojoch cez GarageBand v iLife ’09 je dostupná len pre počítače Mac s Intel procesormi. Špekulácie napovedajú, že podobne na tom bude aj Mac OS X Snow Leopard, ktorý by mal byť dostupný výlučne pre novšie Intel Macy. Niet divu, keďže prechod na procesory Intelu sa uskutočnil už v roku 2006. Úplné odstránenie PowerPC podpory je len otázkou času.
 • V App Store sa začínajú objavovať demo verzie populárnych platených hier pre iPhone. Medzi prvé patrí Super Monkey Ball Lite. Bezplatne si tak máte možnosť vyskúšať jeden z prvých hitov spomedzi hier pre iPhone. Lite verzia vám umožní vyskúšať si 3 úrovne a tutorial z plnej hry. Apple určil podmienky pre vydávanie takýchto hier. Vývojári z Lite edícií môžu vypustiť časti plnej hry, nesmú však použiť žiadne časové obmedzenia či zablokovať základné funkcie.
komentárov
 1. Marek & Martin:

  “Optimalizovať” macblog.sk pre zobrazenie na displeji iPhone zatiaľ neplánujeme. Ťažko to nazvať optimalizáciou, je to skôr kompletný štýl a dizajn pre iné zariadenie.

  Zastávame momentálne názor, že iPhone s vyspelým Mobile Safari má práve tú technologickú výhodu, že poskytuje prehliadanie takmer na úrovni desktopového prehliadača. Špeciálne štýly pre telefóny sa vyrábali v časoch, keď technologicky zaostalé prehliadače nedokázali v mobilných zariadeniach zobrazovať stránky pre užívateľa komfortne a precízne. Túto bariéru láme iPhone, a je to jeden z jeho marketingových/kľúčových benefitov.

  Samozrejme, existujú aj výnimky, ale na mobilných zariadeniach všeobecne a zariadeniach s horšou konektivitou môžete použiť subdoménu m.macblog.sk.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.