Nemecké PC klony s Mac OS X, MacBook Pro 17″ unibody až v marci, Steve Wozniak tanečníkom, demo verzie hier pre iPhone, CSS animácie v iPhone…

 • Po americkej spoločnosti Psystar  sa objavil ďalší výrobca tzv. Mac klonov. Nemecká  spoločnosť PearC je ďalšou, ktorá sa  snaží priniesť operačný systém Mac OS X Leopard na obyčajné „PC“  počítače. Ich ceny začínajú na úrovni 499 EUR. Konfiguráciu si  zákazník volí sám pri objednávaní. PearC na svoju obhajobu používa fakt,  že EULA (End User License Agreement) podmienky sú zabalené vo vnútri  krabicových verzií systému Mac OS X Leopard, a tak nie sú v Nemecku právne  prístupné a použiteľné. Obmedzenie inštalovať Mac OS X len na „Apple  labeled computer“ teda podľa právnikov v Nemecku neplatí. Napriek  žiadostiam sa Apple k situácii s novými Mac klonmi nevyjadril. S americkou  spoločnosťou Psystar je vedený súdny proces, avšak v EÚ bude Apple  pravdepodobne obozretnejší, keďže komisia už v minulosti dokázala, že  miliardové pokuty a nezmyselné obmedzenia dokáže udeľovať bez  zábran.
 • Televízna spoločnosť ABC zverejnila obsadenie 8. série reality show  „Dancing with the Stars“. Na zozname súťažiacich sa objavil Steve  Wozniak. Podobný formát reality show sa objavil už aj u nás, ide  o vytvorenie párov zo známych osobností a profesionálnych tanečníkov.  Súťaží sa, samozrejme, v rôznych tanečných štýloch. Bude zaujímavé  sledovať tanečné kreácie tejto legendy Apple sveta, v súčasnosti dozerajúcej  na ModBooky.
 • Mobile Safari v iPhone podporuje CSS animácie. Posledná  verzia WebKitu pre Mac OS X ich podporuje taktiež, a práve Safari 4 by mal  obsahovať tento nový WebKit (renderovací engine). Animácie sa snaží Apple  štandardizovať pravdepodobne aj v záujme čo najmenšej závislosti na  technológii Flash od spoločnosti Adobe. O možnej príprave Flash pre iPhone  sme informovali v bleskovke.  Ak prehliadate MacBlog.sk na iPhone, môžete si tieto funkcie vyskúšať sami.  Ukážky s padajúcimi  listmi, pohyblivým a  meniacim sa textom vám  totiž budú fungovať zatiaľ len na ňom (prípadne v poslednom WebKite).
 • Aplikácie tretích strán z App Store, ktoré sa objavili v posledných  reklamných spotoch na iPhone  3G, zaznamenávajú rapídny nárast predajnosti (až  šesťnásobok). Nie je isté, či Apple vytvoril zmluvy alebo dohody  s vývojármi týchto aplikácií, a či spoločnosti vracajú percentuálny  podiel späť aj mimo štandardných 30 %. Ukázalo sa však, že prezentácia  aplikácii v televízii je efektívna.
 • Ak patríte medzi majiteľov nových MacBookov, ktorým prekáža  ich lesklý displej, odporúčame vám prezrieť si zaujímavé  porovnanie na stránkach Macworld.  V článku sa venujú porovnaniu lesklého displeja MB(P), jeho matnej úpravy  od spoločnosti TechStore a originálneho matného displeja z predošlej  generácie MBP. Spolocnosť TechStore zabezpečuje a poskytuje za poplatok  200 USD výmenu displeja (skla) za matný.
 • Dodávky MacBooku Pro 17″ boli oneskorené. Kupujúcim  došiel e-mail od vedenia Apple, informujúci o odklade dodávok týchto  notebookov na 19. februára. Informácie „Now Shipping“ boli teda mierne  zavádzajúce. Tieto nové modely MBP 17″ unibody z uvedeného dôvodu celkom  pravdepodobne v ČR a SR neuvíme skôr, ako začiatkom marca 2009.
 • Majitelia PowerPC Macov budú postupne ukracovaní o možnosti výberu  softvéru pre ich počítače. V súčasnosti sa stále väčšie množstvo  vývojárov sústreďuje primárne na vývoj pre Intel Macy.  Pridáva sa k nim aj Apple. Možnosť naučiť sa hrať na hudobných  nástrojoch cez GarageBand v iLife ’09 je dostupná len pre počítače Mac  s Intel procesormi. Špekulácie napovedajú, že podobne na tom bude aj Mac OS  X Snow Leopard, ktorý by mal byť dostupný výlučne pre novšie Intel Macy.  Niet divu, keďže prechod na procesory Intelu sa uskutočnil už v roku  2006. Úplné odstránenie PowerPC podpory je len otázkou času.
 • V App Store sa začínajú objavovať demo verzie populárnych  platených hier pre iPhone. Medzi prvé patrí Super  Monkey Ball Lite. Bezplatne si tak máte možnosť vyskúšať jeden  z prvých hitov spomedzi hier pre iPhone. Lite verzia vám umožní vyskúšať  si 3 úrovne a tutorial z plnej hry. Apple určil podmienky pre vydávanie  takýchto hier. Vývojári z Lite edícií môžu vypustiť časti plnej hry,  nesmú však použiť žiadne časové obmedzenia či zablokovať základné  funkcie.
komentárov
 1. Marek & Martin:

  “Optimalizovať” macblog.sk pre zobrazenie na displeji iPhone zatiaľ neplánujeme. Ťažko to nazvať optimalizáciou, je to skôr kompletný štýl a dizajn pre iné zariadenie.

  Zastávame momentálne názor, že iPhone s vyspelým Mobile Safari má práve tú technologickú výhodu, že poskytuje prehliadanie takmer na úrovni desktopového prehliadača. Špeciálne štýly pre telefóny sa vyrábali v časoch, keď technologicky zaostalé prehliadače nedokázali v mobilných zariadeniach zobrazovať stránky pre užívateľa komfortne a precízne. Túto bariéru láme iPhone, a je to jeden z jeho marketingových/kľúčových benefitov.

  Samozrejme, existujú aj výnimky, ale na mobilných zariadeniach všeobecne a zariadeniach s horšou konektivitou môžete použiť subdoménu m.macblog.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

YouTube opäť sprístupnil funkciu Obraz v obraze (+ návod)

Možnosť sledovať videá v zmenšenom náhľade paralelne s inou činnosťou na vašom zariadení bola jednou z noviniek nového iOS. YouTube však funkciu limitoval Premium účtom. Našťastie to už neplatí a my prinášame postup ako sledovať videá z YouTube v tomto režime.