Macworld 2009 – aké novinky si pre nás chystá Apple?

Macworld 2009 San Francisco s hlavným Apple keynote sa nezadržateľne blíži. Oficiálny začiatok keynote je 6. januára o 10:00 PST. Podrobný rozpis celého programu priniesol theAppleBlog.

Ako je to pre Apple podujatia typické, aj pred Macworldom 2009 internet zaplavujú viac, ale i menej dôveryhodné špekulácie o chystaných novinkách. Napriek tomu tento Macworld nebude taký ako predošlé. Bude na ňom chýbať známa ikona Apple, S. Jobs, a celkovo bude pre Apple tento Macworld posledným. O okolnostiach a pravdepodobných príčinách týchto zmien sa dočítate v našom nedávno publikovanom článku. Podrobné informácie o odhadoch noviniek odhalených na Macworlde 2009 sa dozviete v pokračovaní článku.

Mac mini

O osude obľúbeného a najlacnejšieho z ponuky Macov sa toho narozprávalo veľa. Informovali sme o tom aj na MacBlogu. Posledné odhady hovoria o tom, že Apple predsa len nekončí s výrobou Mac mini, ale naopak, chystá nový model. Ten by mal mať hneď niekoľko zaujímavých noviniek. Medzi ne patrí optická SATA mechanika, čo znamená, že ak ju nepotrebujete, môžete ju nahradiť ďalším interným diskom. Dizajn by mal zo súčasného bieleho plastu prejsť na pre Apple aktuálny dizajn v kombinácii čierneho plastu a hliníka. Mac mini by mal podporovať pripojenie dvoch displejov. To by mali umožniť jeden Mini DisplayPort a jeden Mini DVI konektor. Od roku 2005 mal Mac mini stále len jeden DVI výstup. Tak ako v MacBookoch, aj v Mac mini by malo dôjsť k prechodu na NVIDIA čipsety. Ten zabezpečuje minimálne grafickú kartu NVIDIA GeForce 9400M, ktorá je veľkým skokom vo výkone oproti aktuálnym grafickým čipom od Intelu.

17″ MacBook Pro

MacBook Pro s uhlopriečkou 17″ bol jediným, ktorého sa pri predošlom inovovaní nedotkla zmena dizajnu. Nový MacBook Pro 17″ bude pravdepodobne produkovaný výrobným postupom „z jednej tehly hliníka“. Okrem toho v ňom bude údajne inštalovaný nový typ batérie, ktorá výrazne predĺži výdrž, no nebude možné ju vybrať, keďže bude inštalovaná dovnútra MBP tak ako pri iPhone/iPod touch.

MacBook

Keďže všetky ostatné MacBooky boli nedávno aktualizované, v tejto oblasti sa veľké zmeny neočakávajú. Je však možné, že biely plastový 13″ MacBook bude úplne vylúčený z ponuky, čo by mohlo znížiť cenu najlacnejšieho hliníkového MacBooku.

iMac

iMac pravdepodobne väčšie zmeny ako prechod na NVIDIA čipsety nečakajú. NVIDIA čipsety by tak, ako pri ostatných Macoch, mali priniesť výhody najmä v oblasti grafického výkonu.

iPhone nano

Tento názov koloval internetom prakticky od prvého uvedenia iPhone. Predstava zmenšenej a zlacnenej verzie iPhone nano bola stále braná skôr ako výplod fantázie. iPhone nano sa v ostatnej dobe skloňuje opäť stále viac a viac. Je teda možné, že takýto model Apple predsa len vydá, čím by pokryl segment užívateľov, ktorý chcú lacnejší/menší iPhone. Popularita a predaje by z toho určite profitovali. Kto vie, možno ku klasickému iPhone a iPhone nano pribudne neskôr iPhone shuffle, ako je zobrazené na nasledujúcom obrázku.

iPhone nano shuffle

iPod shuffle

Aj keď sa to zdá byť nemožným, Apple sa údajne chystá uviesť ešte o niečo menší iPod shuffle.

iWork, iMovie

iMovie logoPri týchto aplikáciách sa rozpráva o prechode na online verziu, konkrétne integrácii do systému webových aplikácií a funkcií MobileMe. Aplikácie by sa tak stali prístupnými taktiež pre užívateľov ostatných operačných systémov. Svoj význam by mali aj pri prístupe z mobilných zariadení – iPhone/iPod touch. Mohli by ste si na nich jednoducho prezerať napríklad videá z iMovie. Natívne Mac verzie by mali existovať spolu s webovými. Opäť by tak pribudlo niekoľko dôvodov na zakúpenie MobileMe.

„One More Thing“ – Mighty Mouse

Osobne za najzaujímavejšiu špekuláciu považujem novú Mighty Mouse. Tá aktuálna je milovaná, ale i nenávidená zároveň. Či ju používate, alebo nie, to že má chyby je všeobecne známe. Apple má niekoľko patentov, ktoré priamo súvisia s Mighty Mouse. V jej novej verzii by Apple mohol využiť svoje Multi-Touch technológie, ktoré v súčasnosti zažívajú veľký boom. Dizajn by si tiež zaslúžil zmenu, keďže pre Apple v minulosti typická biela farba sa pomaly z ponuky vytráca. Väčšinou je nahradzovaná hliníkom. Z neho môže byť vyrobená nová Mighty Mouse. Problémovú viacmerovú guľôčku by nahradili Multi-Touch senzory. Či ide o dôkaz veľkej fantázie redaktorov, alebo o charakteristickú „One More Thing“, to ukáže až samotný Macworld 2009. Medzitým sa však môžete inšpirovať odhadovaným dizajnom novej Apple myšky, ktorý prináša server MacBlogz.

Nová Mighty Mouse 2009

Macworld určite patrí medzi podujatia, ktoré by žiadnemu Apple fanúšikovi nemali ujsť. O to viac, že je posledným s priamou účasťou Apple. Žiaľ (alebo aj našťastie), Steve Jobs už nebude tou charizmatickou RDS tvárou, ktorá dá typický nádych prezentácii Applu. O Macworlde vás, samozrejme, budeme podrobne informovať hneď po skončení hlavnej keynote.

komentárov
 1. osobně čekám na novou MM (jestli teda vůbec bude), divné že o tom psali jenom na macblogz. nechám se překvapit

  0
  0
 2. No ja predpokladám, že väčšina prednášky sa ponesie v duchu Snow Leoparda.

  Ozaj, už sa vie ako bude vyzerať iPhone shuffle – ako iPod shuffle, čiže s klipsňou na upevnenie na oblečenie, bez displeja a s jedným tlačítkom, ktoré keď stlačíte, vytočí náhodný kontakt – je to predsa shuffe :)

  0
  0
 3. Ten iPhone Shuffle vyzera tak uleetene, ze to nieco insie ako fake ani nemoze byt ale ten nano je dost pravdepodobny ale pamatam si na minuly rok ked sa opakovalo do nemoty ze bude ultramobilny mac s multitouch obrazovkou atd. a  bol z  toho air takze som zvedavy co bude z tohto ale velke zmeny necakam vsak ked tam Steve nebude tak to nebude az tak dolezity event.

  0
  0
 4. Tomáš sasko: Z akcí Applu obvykle přímé přenosy nejsou, tak den poté se objevuje záznam na Apple.com. Přímý přenos byl, pokud vím, pouze z WWDC 2008.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.