Úvaha: lesklý vs. matný displej a nový trend LCD displejov v produktovej rade Apple. Správny krok?

Po uvedení nových hliníkových MacBookov a MacBookov Pro v štýle a dizajne o niečo skôr uvedených iMacov už bolo všetkým zorientovaným užívateľom jasné, že spoločnosť Apple sa tlačí všetkými možnými spôsobmi do mainstreamu a neplánuje túto taktiku v najbližšej dobe zmeniť. Hliníkové spracovanie, čierny rám a lesklé odolné sklo bol dizajnový plán na rok 2008, ktorý Apple úspešne naplnil a zapracoval do celej produktovej rady. Ani MacBook Air nie je možné zakúpiť s iným ako lesklým displejom.

UPDATE: Pre MacBook a MacBook Pro sú už k dispozícii aj matné fólie.

Napriek obrovskej prvotnej vlne negatívnej kritiky zo strany médií a diskutujúcich užívateľov vo fórach som si zachoval chladnú hlavu a po čase sa snažím pozrieť sa na túto skutočnosť objektívne. Je to naozaj taký veľký problém? A prečo nie je možnosť výberu? Prečo si nemôžeme zvoliť povrchovú úpravu displeja iMacov a MacBookov pri kúpe ako v minulosti? Moja otázka však znie: prečo by táto možnosť mala byť užívateľovi ponúkaná? Prečo by mala (akákoľvek) spoločnosť snažiaca sa o maximalizáciu svojich ziskov komplikovať svoje produktové rady a držať skladom dva rôzne typy počítača z každého modelu? Prečo má zadávať do fabrík objednávky na konštruovanie dvoch typov podľa priebežne meniaceho sa dopytu v rôznych častiach sveta podľa trendov, keď to vôbec nie je potrebné?

Základný negatívny faktor, o ktorý sa kritika lesklých displejov opiera, je zložitejšie sústredenie sa na editáciu grafiky a fotografií (zväčša nazoomovanej a sústredenej na malú plochu). V takýchto prípadoch môže byť odrážajúce sa okolité svetlo na displeji počítača veľmi rušivým prvkom. Pozrime sa preto na výhody a nevýhody matných a lesklých displejov:

Lesklý displej:

 • plus: opticky jasnejšie farby pri silnejšom okolitom svetle vďaka odrážavosti svetla
 • plus: ostrejší obraz
 • plus: viac prívetivý a dizajnovo príťažlivejší pre oči a vkus väčšiny užívateľov
 • mínus: odrazy svetla komplikujúce sústredenie na detaily a  farebné úpravy
 • mínus: väčšia námaha pre oči pri dlhodobej práci (cca 8 a  viac hodín)

Matný displej:

 • plus: žiadne odrazy brániace v sústredení, napomáha aj lepšiemu pozorovaciemu uhlu
 • plus: nenamáha oči ako lesklý displej
 • mínus: o niečo menej ostrý obraz kvôli rozptýleniu svetla (jednoducho fyzikálne dokázateľné)
 • mínus: menej jasné farby pri silnejšom okolitom svetle kvôli pohlcovaniu svetla
 • mínus: menej dizajnovo príťažlivý pre náhodného užívateľa

Uvedené fakty sú pravdepodobne ťažko spochybniteľné. Argumentovať môžeme v bode dizajnu a pohľadnosti lesklých plôch, avšak už takmer jedno desaťročie sa výrobcovia snažia svoje počítače výrabať aj čo najkrajšie, nie len účelovo, nehovoriac o Apple. Dizajn, aktuálne trendy a chute užívateľov sú dnes veľmi dôležitým aspektom pri výbere počítača, rovnako ako je to pri výbere auta, nábytku, oblečenia a pod.

Viem si predstaviť fotografa podvečer v hoteli, ktorý na pracovnej ceste s notebookom spracuváva fotografie a robí rýchle korekcie RAW fotografií, a ešte v tú hodinu posiela klientovi náhľady. Opakujem – rýchle korekcie a v zatienenej hotelovej izbe. V teréne je úplne jedno, aký má fotograf sústreďujúci sa na farby na svojom notebooku displej – maximálne nepriaznivé podmienky denného svetla pre oko človeka a nedostatočná svietivosť displeja spôsosobujú absolútnu nemožnosť akejkoľvek vyhovujúcej úpravy fotografie či grafiky; bol by to skôr tip na slepo. Matný displej v tomto prípade teda celkom pravdepodobne užívateľovi nepomôže.

Ďalším argumentom pre nerelevantnosť povrchovej úpravy displeja notebooku je 6 bitový LCD panel v akomkoľvek notebooku na svete. V súčasnosti neexistuje výrobca LCD panelov, ktorý pre výrobcov notebookov produkuje 8 bitové displeje s podporou 16,7 mil. farieb. Každý v súčasnosti bežne predávaný notebook podporuje len 6 bitov na každý z kanálov RGB. Farebná úprava, ktorá je, alebo nie je pre užívateľa jeho zamestnaním a živobytím či ziskom, môže byť na 6 bitovom displeji považovaná len za rýchlu korekciu v spomenutých hotelových či nevyhovujúcich podmienkach. Lesklý displej teda nehrá úlohu a užívateľ musí prácu vykonať opakovane na profesionálnom displeji na tento úkon určenom tak či onak, aj keď vlastní MacBook Pro, čo teoreticky nie je mainstream.

Osobne si myslím, že práca s lesklým displejom je teda len otázkou zvyku. Automobilka Mercedes-Benz dodnes umiestňuje páčku na aktivovanie smeroviek po obvode kruhu o 4 cm nižšie, ako ju umiestňuje BMW. Ako majiteľ BMW tvrdím, že si páčku o 4 cm nižšie predstaviť neviem a nikdy by som si na ňu nezvykol. Majiteľ Mercedesu naopak tvrdí, že v aute sedí komfortne a neriadi prilepený na volante, preto je jeho ruka nižšie práve o tieto centimetre. Môže ale spoločnosť vyrábajúca produkty svojich zákazníkov takto škatuľkovať? Výrobcovia sa prispôsobujú trendom, alebo dodržiavajú zvyky – páčka smeroviek môže byť v skutočnosti umiestnená na všetkých autách aj pri pedáloch, a zvykli by sme si na jej ovládanie nohou všetci rovnako nezávisle od jej nevýhod a výhod. Približne 10 rokov sa grafické práce vykonávali na lesklých CRT Trinitronoch a lesklých monitoroch Barco za smrteľné sumy. Výsledy práce boli skvelé, odrazy na monitoroch nikomu nevadili, a všetci boli na tieto podmienky zvyknutí. Nechcem tým povedať, že vývoj nemá smerovať vpred. Naopak, je pozitívne, že v súčasnosti môže byť grafikom alebo fotografom za cenu notebooku takmer každý, no práve táto skupina užívateľov má nesplniteľné nároky na parametre, a očakáva ich samozrejme v mainstreamových zariadeniach za čo najnižšie sumy. Skúste sa opýtať zabehnutého fotografa a grafika, či mu záleží na povrchovej úprave displeja – je mu to celkom jedno a nemá čas sa tým zaoberať. Jednoducho sa prispôsobí, zaobstará si správny nástroj, alebo sa bez rečí vynájde inak (konkrétny príklad: James Duncan Davidson).

Ak teda užívateľ kvôli šetreniu financiami vyžaduje od svojho mainstreamového zariadenia aby vykonávalo profesionálnu činnosť, na ktorú nie je určené, pravdepodobne nerobí svoj biznis správne. Aj opravár práčiek potrebuje celú sadu skrutkovačov a nástrojov na to, aby dokázal zariadenie opraviť profesionálne. Nepoužije kuchynský nôž na vyklopenie dielu práčky a neriskuje zničenie majetku zákazníka. Použije špeciálny nástroj na to určený, pretože by inak pred zákazníkom vyzeral ako „hochštaflér“, a od toho sa budú odvíjať aj jeho budúce zisky a klientela. Ak chce užívateľ dosahovať profesionálne výsledky a pracovať pre profesionálnu klientelu alebo zamestnávateľa v akomkoľvek odvetví, (v tomto prípade) by si mal zaobstarať na to určený displej resp. nástroj. Počítače iMac ani MacBook neboli nikdy určené na profesionálnu činnosť, užívatelia si ich do tejto sféry v minulosti zaradili, pretože chceli ušetriť financie. Teraz sa tieto počítače len dostali na svoju skutočnú úroveň, na ktorú patrili, teda mainstream.

Mojim zámerom nie je uraziť vyššie opísaného užívateľa kvôli hospodáreniu s financiami – vážim si dnes stokorunáčku rovnako, ako keď som mal 14 rokov a zarábal som si ako brigádnik odvírovaním počítačov s Windows 17 hodín denne do piatej rána. Avšak jediný nástroj na úpravu grafiky alebo videa, kde zohrávaju farby a odraz svetla svoju úlohu, je balík programov od spoločnosti Adobe alebo Apple. Cena týchto programov siaha k sume minimálne okolo 2500 €, čo znamená, že lepší externý LCD monitor predstavuje polovicu tejto hodnoty a teda nemal by byť po finančnej stránke nedosiahnuteľný. Ak používate na produktivitu ilegálny softvér, v tom prípade môžete predošlý odstavec brať naozaj ako urážku (sám sa hanbím, že som ho niekedy používal ilegálne, keď neboli dostupné študentské verzie). Ak ste študent so študentskými verziami softvéru, je pravdepodobne vaším cieľom sprofesionalizovať sa a našetriť si na nástroje pre vašu prácu určené a nepracovať na mainstramových displejoch. Tak, aby ste pôsobili pred sebou, klientom alebo zamestnávateľom ako profesionál.

5 000 užívateľov dnes chodí po presvetlenej hale Macworld-u v San Franciscu s lesklými displejmi a nemajú žiadny problém. Používam MacBook Pro unibody s lesklým displejom a zvykol som si naň po matnom MBP za menej ako týžděn, napriek tomu, že som si to predtým nikdy nemyslel. Možno budem tiež jazdiť na aute s páčkou smeroviek pri pedáloch a nebudem sa tým zaoberať. Nezaoberám sa otázkou povrchovej úpravy a pracujem rovnako ako predtým s doplnkovými profesionálnymi nástrojmi. Môžem byť bežný grafik alebo študent, „average Joe“ či bežný Honza, ale na displej sa pozerám kolmo (nie z uhla 170 stupňov, ako fotoaparáty niektorých recenzentov považujúcich tento „test“ za relevantný) a na internet a iPhoto je pre mňa displej nepodstatný. Iné úkony za účelom zisku samozrejme vykonávam kvôli rýchlosti a efektivite na inom zariadení na to určenom. Obrátil sa Apple svojim profi užívateľom chrbtom? Ani náhodou. Veď Mac vývojári a softvéroví inžinieri zarábajú oveľa viac ako kedykoľvek predtým vďaka pretláčaniu značky do mainstreamu. Ak ste profesionál a ovládate Cocoa API, s dobrým nápadom sa vďaka mainstreamovému Applu cez App Store môžete stať za týždeň multimilionárom. Profi užívatelia si tiež v produkčnom prostredí posledných 10 rokov volili produkty Apple hlavne kvôli softvéru (HW je/bol naň viazaný) – pre podporu farebného manažmentu, DTP, fontov, pre zvukový a video softvér. Nikdy nie kvôli samotnému hardvéru. V čase denne odchádzajúcich zdrojov na G4 som v rôznych PC používal nezničiteľné zdroje Enermax. Akýkoľvek skúsený technik potvrdí, že PowerMac G5 od IBM boli štatisticky menej spoľahlivejšie stroje, ako niekdajšie Intelové alternatívy/čip­sety. Apple vyrobil podarené aj menej podarené počítače – toto sú len nepodstatné príklady. Avšak softvér a podporu pre profesionálov Apple stále vyvíja a momentálne dokonca tak, ako nikdy predtým. Bezkonkurenčný Final Cut Studio v novej verzii, priebežne vylepšovaný Aperture, veterán Logic Pro, moderné Cocoa API s Xcode, alebo aj platforma OS X pre iPhone, a v neposlednom rade v jadre moderný Snow Leopard s QuickTime X vrstvou a výhodami pre programátorov sú jasným dôkazom profesionálnej produktívnej a softvérovej snahy Apple. Aj v roku 2009…

komentárov
 1. Musím souhlasit s tím, že lesklý povrch je mnohem menší problém, než jsem se obával. Mám hliníkového iMaca a můžu pracovat v plně osvětlené kanceláři, aniž bych měl jediný problém s kvalitou obrazu, se sluncem v zádech je to o trochu horší, ale ani zdaleka ne tolik jako u mých kolegů s matným displejem. Nutno však podotknout, že dělám minimálně tiskové věci, takže přesnost odstínů a podobné soužení se mě netýká. Jinak kdokoliv se mi kouká přes rameno poznamená něco o tom jak skvěle to vypadá na lesklém, což mají pravdu, ačkoliv relativní, neb webdesign by se měl dělat na 486tkách s rozlišením 800×600 :-)

  0
  0
 2. Jemine kym som to z rana precital :-))) dobre dlhe :-))). V podstate ako profesionalneho dizajnera dost zaujima problematika displejov. Osobne som bol dlho vo vlne odporu voci lesklosti, ale minule som robil na lekslom MBA (ono nic profesionalne sice), ale celkom dobre sa mi robilo a ani som si neuvedomil ci je to matne a ci leskle.

  No len jedna poznamocka pre tento minus matneho displeja: “menej dizajnovo príťažlivý pre náhodného užívateľa”. Myslim, ze to nieje vobec minus. Mne osobne je echt lauf ci sa to niekomu paci a ci nie. Hlavne, ze sa mne dobre pracuje.

  0
  0
 3. No je to Vaše úvaha uživatele – oběti “vendor locku” Apple, ale snad některé argumenty nemůžete myslet vážně, třeba: 1) Matný displej = nesplnitelný nárok? Dřív to zvládla i tak malá a vyráběným spektrem heterogenní firma jako Apple, tak proč by to nešlo dnes, když si vede Apple (alespoň dle oficiálních čísel) stále lépe? 2) Proč posuzovat pozorovací úhel, když do monitoru čučím kolmo? Co když se vás bude chtít víc najednou podívat na nějaký film?! 3) Argument o neprofi zařízení bych bral u MB, ne už ale u MBPro. Apple ví, že má stále dost nekriticky věrných fanoušků a zkouší, kam až lze zajít. Každý ví, o čem píšu – okriplený iPhone, zákaz vývoje některých aplikací pro něj (lepší webový prohlížeč, použitelná navigace), absence FW u nových MB, podřadný a zastaralý hardware u MM… A nemožnost volby displeje je podle mne dalším takovým krokem zpět (tedy dle Apple vlastně vpřed, další úsporou na úkor uživatelů). Jak moc se ale taková “úspora” vyplatí?!

  0
  0
 4. Zásadní problém lesklých displejů pro profi práci, a ten v článku vůbec nebyl zmíněn, je nemožnost seriozního použití kalibračních sond kvůli rozptylu krycího skla.
  “Skúste sa opýtať zabehnutého fotografa a grafika, či mu záleží na povrchovej úprave displeja – je mu to celkom jedno a nemá čas sa tým zaoberať.”
  Jsem profesionální fotograf, není mi to jedno, občas si na kalibraci čas udělat jednoduše musím. Používám Eiza CG, ale docela bych uvažoval nad srovnatelným nástrojem s lepším designem a nějakou tou vychytávkou z dílny Apple, kdyby takový někdy začal s hw kalibrací vyrábět.

  http://alesjungmann.com

  0
  0
 5. Lesklý displej je proste hnus a úchyláreň…

  Argument so 170 uhlom v clanku je sice na prvy pohlad OK, naozaj sa na monitor nepozeram pod takymi uhlami, ale autor zabudol spomenut jeden velmi podstatny fakt, a sice, ze displeje s takymto “sirokym” uhlom, menia zobrazovane farby na displeji (subjektivne pre oko) uz pri najmensom pohybe hlavy do ktorejkolvek strany. V praxi to znamena, ze sa biela zmeni na zltu uz ked sa pohnem o 5 cm na stranu. No a na 24″ displeji to znamena, ze nevidim farby rovnako po celej sirke displeja.

  Jasne, trh je zalezitost ponuky a dopytu. Pruser je, ze pomaly uz vsetci vyrabaju len tie otrasne leskle displeje. To som fakt taka mensina? :)

  0
  0
 6. Jarda>
  1- To je jasné, dá sa to, prostriedky na to sú, dizajn mohol byť iný, no ale každý cent sa ráta. Asi práve aj tie centy ušetrené tu-a-tam v posledných rokoch zlepšili postupne situáciu Applu 2- Zas musím argumentovať, že pozerám na iMacu filmy a do uhla 100 st. úplne v v pohode… 3- Bohužiaľ aj MBP je 6bit ako všetko, takže nakoniec je to asi fuk, pokiaľ sa nezačnú vyrábať 8bit displeje. Ale pochybujem, že s potom Apple vráti na matte :)

  Aleš> Aký máš problém s kalibráciou lesklých displejov? Mne to funguje normálne s dobrými výsledkami. Sondu nechaj gravitáciou pritlačiť sa na displej pod uhlom monitora…

  0
  0
 7. Takmer vo všetkom súhlasim, tiež už mám lesklý displej, a zistil som, že je to jedno.

  Tomáš:

  To máš teda pekne popletené. Lesklá povrch. úprava nemení vôbec pod uhlom farby. Robí to technológia TN, ktorá sa najčastejšie do lesklých displejov montuje, a tú už nezachráni ani ten najlepší matný difúzer svetla na svete.

  0
  0
 8. zaujimave zdovodnovanie, ale ked sa raz nieco leskne, tak sa to leskne :)
  a nezalezi, ci niekto robi ukrutne dolezitu upravu fotiek na sluzobke alebo pozera filmy v autobuse ;-)

  aj ked som odporcom lesklych displejov, (a ked sa inak neda) dolezitou je pre mna schopnost takehoto displeja vlastnym jasom eliminovat vela priamych/bocnych odrazov.
  laickym skumanim a porovnanim odrazov novych displejov apple a konkurencnych zariadeni (nakolko vacsina vyrobcov tiez opusta matne displeje a tak nie je z coho velmi vyberat) som dosiel k poznaniu (osobna utecha), ze apple nema az taky zly obraz a ze sa to hadam bude dat s obmedzeniami vydrzat (ked neprsi, aspon kvapka).

  0
  0
 9. mne je len luto, ze zas a znova sa tu apple obhajuje, uz by mohli dat aj 40GB disky a presvedcilo vas by to ze vam vlastne viac netreba, rok som pracoval s lekslym MB a bol to pain in the ass v urcitom zmysle nie kritickym, ale dost kritickym rozdielom na to aby niekto napisal clanok, ze je to ok, a ak sa teda v clanku berie notebook na “rychlu korekturu fotiek”, rad by som vedel preco to montuju aj na imacy. Velmi ma v poslednom case Apple mrzi, lebo zacali robit pop, a aj ked je to super business, stracaju kopec “tvorivej mensiny” ktoru si tato znacka drzala.

  love my old MBP!

  0
  0
 10. *Pista Kralovic:*

  Pretože iMac neslúži na úpravu akejkoľvek grafiky a nikdy tento účel nemal spĺňať. Mal skrášliť obývačku a poskytnúť možnosti pre relax, bežnú rodinnú aktivitu, občas hru či kancelársku aplikáciu.

  *Jarda:*

  Na serióznejšiu prácu môžme používať externý monitor akejkoľvek značky. Kameň úrazu je ale lacná TN technológia v lesklých displejoch. To si užívatelia mýlia. Samotný lesk problémom zväčša nie je. Samozrejme, Apple má prostriedky na to, aby vyrábal aj 10 typov monitorov. Ale bude to kvôli zlomku percenta užívateľov robiť? Nie. Z “vendor lock” a obhajoby Apple som dávno “vyrástol”, a z chuti si denne ponadávam na software aj hardware z jeho dielní. Avšak som ochotný tolerovať isté kompromisy, pretože súčasná vysoká disciplinovanosť Apple vývojárov a software dodržujúci HIG je najväčím plusom tejto platformy.

  Čo sa týka kalibrácie, s Monaco Optix som lesklý displej nakalibroval normálne, rovnako ako matný. Nemožnosť kalibrácie lesklého displeja je mýtus, fyzikálne ani nedáva zmysel, prečo by to nemalo fungovať, keď sonda má krytý senzor voči odrazom. Aj na CRT vznikal rozptyl svetla kvôli sklu, ale s tým si senzor bez problémov poradí.

  0
  0
 11. Co si vsak malokto vsimol (a je to podla mna ovela vacsi pruser) je to, ze Apple uplne vypustil z ponuky 23″ matny Cinema Display a nahradil ho 24″ lesklou Cinemou. Prave 23″ Cinema bola hlavnou volbou pri kupe ACD pre profesionalnych fotografov, pretoze 20″ bola pre nich mala a 30″ je skor urcena na upravu videa. Ja len dufam, ze podobny osud nezastihne aj ostatne ACD. Pretoze tu uz nevidim ziaden argument na obhajovanie lesklych displejov.

  0
  0
 12. Ja som pouzival tyzden leskly display u brata ked so bol unho na navsteve ale bez kvapkania kvapiek do oci by som nevydrzal robit dlhsie ako hodinu proste oci stipali ako svina. A este k tomu mam problem s ocami(nedostatocna tvorba slz) cize pre mna je leskly display zabijak na oci. Cize bez externeho matneho by som nebol schopny robit s macom nic. A dalsim problemom, ze mam tak trochu starozitny stol ktory nechcem vyhodit a moje repraky(riadne hebeda) by sa s externym displayom uz na stol nezmestili. Cize mac mini bez displaya alebo pro :) a na mobilne pouzitie bude PB G4.

  0
  0
 13. No nevím, Monaco Optix mám právě taky, dokonce i iMaca 24″ což je podobně udělaná věc jako třeba LED Cinema, nikdy mě nenapadlo zkusit kalibraci. To sklo vypadá docela tlustě, a je jasné, že tam nějaké parazitní světlo foukat bude, pokud tedy kalibrace nebude probíhat po tmě. Někdy to tedy zkusím a porovnám s CG Eizem. Kromě odlesků a umístění sondy stejně ale postrádám možnost hw kalibrace.
  Myslím, že zrovna tahle cílová skupina potencionálních zákazníků je i pro Apple zajímavá, v dobách před iPody Apple dokonce živila. Nechápu, proč Apple nekoupí alespoň hotové řešení od Eiza, Necu, Lacie, nepřebalí, nepřídá pěkný kabátek a nějakou tu fičurku a nevydělá balík, peníze leží na chodníku. Nemusí utrácet za vývoj. Vždyť ceny této kategorie jsou dokonce výše než u “zboží” od samotného Applu. Samozřejmě by objem výroby nesnesl srovnání s iPody, podpořil by ovšem slušně pověst hi-end výrobce.

  0
  0
 14. Nemôžem súhlasiť s názorom, že lesklý displej je vhodný na dlhodobú prácu. Celé je to iba o peniazoch. Nič viac.
  Mám vedľa seba iMac s lesklým displejom a matný Eizo monitor. Rozdiel je to podstatný a to nehovorím a namáhaní oči. Celé je to iba o marketingu a peniazoch. V čom je problém aby som si ja ako zákazník mohol vybrať medzi lesklým a matným displejom? Zas a znova je to o peniazoch.

  iMac je aj stolný počítač a nie len do obývačky. Spoločnosti Apple chýba počítač ktorý by zaplnil priestor medzi Mac Mini a Mac Pro.

  0
  0
 15. Po cca 20 rokoch prace na Win platforme (DTP, administracia, programovanie) som si z cisteho rozmaru kupil pred 3 mesiacmi iMac ako domaci pocitac. Leskly displej a celkovy dojem z pocitaca je pre domace pouzitie jednoducho uzasny. Neviem si ho vynachvalit. Ci mam pocit unavenych oci neviem posudit, lebo v praci pracujem s matnym displejom cely den, takze ono je to uz vecer asi jedno :) Myslim ale, ze volba leskleho displeja pre iMac bola od Applu velmi rozumna a k MacPro, ktory je na grafiku vykonovo vhodnejsi, si predsa moze kazdy zvolit taky displej aky mu vyhovuje viac, tak je toto cele len “hair splitting” debata.

  0
  0
 16. Tak za 1. pokud jde o profesionální/vážně myšlenou a konanou práci ať video, grafika, fotografie a vubec vše kde záleží na přesnosti zobrazení, tak je první věc více než nutná a sice mít odpovídající pracoviště s parametry co nejméně negativně působícími na zobrazovací zařízení. Pokud budu nadávat že se mi na monitoru zrcadlí lampa tak je to chyba moje a ne monitoru ! 2. ……………….. pokud takto směřuji svou práci, tak nebudu používat noťas, ale samozřejmě kvalitní monitor pokud možno s HW kalibrací. Tím nechci omlouvat lesklé displaye, alespoň u MBP by mohla být možnost volby, přeci jenom už název ..PRO dává tušit na co je stroj určený. Jinak se ztotožňuju plně s názorem, že dřív jsme čuměli na lesklý CRT a nikoho nenapadlo vzít smirk a zmatnit to a nevzpomínám si na to někoho nadávat. No je fakt že dřív se taky do Vídně chodilo pěšky.

  0
  0
 17. Mám lesklý hliníkový iMac 24″ a kvůli němu se na filmy mohu koukat až po setmění (tmavé či noční scény jsou dobré i k tomu, abych se oholil), takže pokud přijmu tezi, že iMac je multimediální konzumentský přístroj, tak jak to popisuje Apple, tak je to asi poněkud divné, ne?

  Ono to Apple rozdělení je vůbec takové zvláštní, když pominu střih videa, pro jakou skupinu profesionálů se dělá Mac Pro? Výkonostně by pro zbytek stačil třeba ten můj iMac 24″. Taktéž notebooky, jsem ve své práci profesionál :-) a displej o velikosti 15 a více je pro mně moc velký a notebook těžký. Jsem za notebooky menší 12″.

  Ale jinak si po kalibraci i1 Display2 sondou nemůžu stěžovat na lesklý displej a holt filmy až po práci :-)

  0
  0
 18. “Približne 10 rokov sa grafické práce vykonávali na lesklých CRT Trinitronoch a lesklých monitoroch Barco za smrteľné sumy. Výsledy práce boli skvelé, odrazy na monitoroch nikomu nevadili, a všetci boli na tieto podmienky zvyknutí.”

  To nie je celkom pravda – kvalitne CRT monitory mavali antireflexne vrstvy a na pohlad boli ‘polomatne’ – daleko od leskleho povrchu novych iMacov a MacBookov. Ale suhlasim, ze hlavny problem je v kvalite samotnych panelov, doma pouzivam IPS a PVA a akykolvek TN panel je potom ako za trest. Pritom prave od Apple by som ocakaval, ze bude ponukat naozaj kvalitny notebook po vsetkych strankach (urcite by sa nasli zakaznici, ktori by to zaplatili) – bohuzial sa tak nedeje. :-(

  0
  0
 19. Zajímavý článek s několika pádnými argumenty, ale několik věcí Vám, zdá se, uniklo.
  1) MacBooky (všechny) jsou určeny pro práce v terénu, ne? Nový lesklý displej je nebývale jasný, ale pokud chcete aby notebook vydržel místo 3 hodin alespoň 4-5, tak uděláte co? Snížíte jas. Zkuste se podívat na displej svého úžasného (a to nemyslím pejorativně, opravdu se mi líbí) MacBooku teď. Co vidíte kromě sebe?
  2) Tvrdíte, že různé skupiny mají různé potřeby. To souhlasí, někteří profesionálové požadují matné monitory. Který z nových produktů Apple jim jej nabízí?
  3) Na druhou stranu-který “mainstramový uživatel” si koupí lesklý panel, protože má LED podsvícení? Amáterovi je šumák jestli mu displej podsvětluje CCFL nebo LED, amatér chce co největší úhlopříčku za co nejmenší cenu.

  http://crtec.blogspot.com

  0
  0
 20. Mozno bude prave novy MPB 17″ alu matny.. A mozno nie.. Vzdy som si nenavidel leskle displaye.. Do tyzdna som si zvykol a nemam ABSOLUTNE ZIADNY PROBLEM – ani s prilezitotnou grafikou a videom…

  Myslim, ze Apple neurobil zly krok…

  0
  0
 21. Chtel jsem reagovat na ty leskle CRT, ale uz me predbehl Bedo..

  Je to presne jak pise, X let se vyrobci snazili vytvorit co mozna nejmene lesky monitor.
  Prijde LCD a problem je vyresen, ale to by nebyl svet plny paradaxu, aby neprisel nekdo koho napadne tomu dodat ten uzasny lesk a smrnc.

  Je hrozne zajimave, ze kdyz, uz je to davno, byl kazdy monitor matny tak nikoho ani nenapadlo rict, hele ono to nema lesk to je na prd, manzelka se uz nemuze pri surfovani rano namalovat, nevidim za se be a uz se mi neodrazi lustru a tim padem si stinim na klavesnici. Myslim, ze to o necem vypovida.

  Leskle LCD jsou jednoznacne minus, predevsim nase minus jako uzivatelu, jedine co maji lepsiho je design, ale to i je pouze subjektivni vyhoda.

  Jeste vetsim problemem je ale fakt, ze apple snad uz bez lesku nic nedela.
  MacMini – sice tam pripichnu i matny LCD, ale s tou grafikou tam nic nespustim, je to spis na psani.
  iMac – leskly, fuj, muzu pripichnout externi monitor, ale to prece ztrati iMac smysl, ze :-)
  MacPro – Sorry na to nemam, ale i kdybych nasetril co bych s tim delal, to uz je moc.

  Stacilo by uvest neco jako MacMini s hardwarem jako ma nejsilnejsi iMac /samozrejme bez lcd :-) / a byl bych spokojen.
  Kdyby se legalne dalo OSX dat na NEapple hardware hned bych do toho sel!!!

  0
  0
 22. mám apple cca pol roka , 20palcový IMac , 2,66 ghz , kupoval som ho hlavne kvôli úpravám fotografií ,som maximálne spokojný , aj displey splna moje požiadavky , odlesky nevadia alebo nemám žiadne , výslednú fotografiu upravenú na mojom Imac netreba upravovať dodatočne na tlačiani …tzv som spokojný ( windows už nikdy )
  ale zároveň nepohrdnem dobrým kvalitným lcd určeným len na grafiku :)

  0
  0
 23. Ja nevim, mne pripada, ze si furt nekdo stezuje, jaky by mel Apple delat hardware a jakou novou radu by mel jeste udelat, a co by mel “vylepsit” tam a co tam … kdyz se jim to nelibi, at si to proste nekupuji. To je jednoduchy jak facka. Mne MacBook s lesklym displejem nevadi. Sice bych mel matny radeji, ale kdyz to nedelaji, tak se neda nic delat. Mohl jsem si koupit jiny notebook, kde bych sice dostal matny displej, ale zase se spoustou jinych minusu.

  0
  0
 24. tiez si myslim ze leskly display je zbytocna komplikacia ktora ako vsetky leskle veci posobi luxusnejsie (a drahsie) a to je asi realny dovod preco apple robi leskle displaye lebo v segmente ktory je cielovou skupinou apple v sucasnosti je image na prvom mieste

  0
  0
 25. Len poznamka pre korektora: hochštaflér je asi novotvar, pripadne slovna hracka, ktorej zmysel mi unikol. Spravny vyraz je hochštapler.

  0
  0
 26. robim aj DTP ale som aj fotograf. notebok je moj pracovny nastroj na cestach. od displeja na notebooku nikdy nemozete cakat zazraky ako to bolo pisane v uvodnom clanku. je fakt ked na hoteli sa snazim aspon ako tak spracovat svoje fotografie, nie vzdy to dopadne tak, ako by si clovek prial. Preto ked pridem domov pripojim k svojmu notebooku monitor NEC, ktory zobrazuje korektne 98% skaly sRGB a to je uz ine kafe. Vtedy zistim, ako je vlastne monitor na totebookoch nedokonaly. ale bez notebooku si svoju pracu uz ani neviem predstavit. A je mi jedno ci je leskly alebo matny, hlavne ze zobrazuje :)))

  0
  0
 27. to Sauel: asi Vás nenapadlo, že si stěžují ti, kteří Apple produkty používají drahně let a jsou zvyklí na určitou technickou úroveň. To je pochopitelně i můj případ (používám Macy už 18 let) a pitomost jako lesklý display je z mého pohledu NAPROSTO NEOMLUVITELNÁ. Podobně marketingová prasárna s chybějícím FW u současného MB (chybí jen proto, že by se jinak neprodával MBP – výkonový rozdíl mezi nimi není na profi-aplikace nijak zásadní a pokud jde o přenosný počítač, je vždy lepší tahat menší). Bohužel tento trend Applu započal už dříve, tyhle výstřelky s lesklými displeji apod. jsou už jen poslední absurdity. Nový uživatelé produktů této značky, kteří přišli k Macům přes iPody nebo jiné hračky této firmy asi nechápou rozhořčení těch, pro které je současné počínání Applu drzým výsměchem.

  0
  0
 28. Mal som PowerBookG4 matny a bol som uplne spokojny s matnym displayom. Velmi som sa bal leskleho dsiplaya. Teraz mam MacBook Pro Unibody a display ma naozaj trapi.
  Nemozem dokonca ani povedat, ze v zatemnenej miestnosti je situacia lepsia…odrazy vidite stale…
  A ked je uplna tma…nemozem si ani zapnut podsvietenie klavesnice, lebo ju vidim…
  Aj napriek tomu mam svoj mac rad a verim, ze si casom zvyknem. Nemam rad tie nazory ludi, ktori hned a rychlo hodnotia a nenechaju si vec prejst hlavou…aj preto sa mi paci clanok…
  A navyse… neverim, ze by to s nami Apple myslel zle. Verim, ze v Appli sedia ludia, ktori su ohladom danych veci vacsi profici ako mnohi z nas…
  Takze skusme brat veci pozitivne!

  0
  0
 29. ano, na vsetko sa da zvyknut, raz si mozno na leskly zvyknem aj ja, ale kym sa da vybrat, urcite si novy mbp nekupim (chcem 17″ mbp s matnym displayom) a budem len dufat ze za rok-dva pouzivania tohto budu znovu na vyber aj matne :)

  takze nenadavat a kupovat rychlo kym este su :)

  0
  0
 30. Dříve bylo na výběr, matný nebo lesklý jako volitelná varianta…a už je to tu dnes znovu u nové 17″ – matný za +50USD :-)))))) Tomu říkám obchodní talent, nejdřív běžnou věc zrušit a pak jí jako exkluzivní prodávat za příplatek. No ale však si za čas zvykneme, taky bych ještě před několika lety nevěřil, že se pitná balená voda bude prodávat v supermarketech a jak to pěkně jde.

  http://alesjungmann.com

  0
  0
 31. Zastávam názor, že lesklé displeje sú krok späť… Komu sa zdá lesklý displej OK, odporúčam navštíviť očného :-))) Ja sa môžem prdieť na vaše technické kecy. Stačí keď posadím ženu (ako moju) za iMac matný a potom lesklý, tak povie, že ten matný je lepší… A to ona vie figu borovú o tom, akou technológiou vzniká obraz a čo tým chcel Apple povedať :-)

  0
  0
 32. vraciam sa sem opat po par dnoch… najprv som napisal, ze si pokusim zvyknut a ze snad v Apple vedia co robia….
  Zial… ten display je fakt koniec….
  V clanku je spomenute nieco take, ze ak chce clovek robit na profi urovni, tak aj tak potrebuje “poriadny monitor”. Tento display vsak nie je pouzitelny ani pre mainstream. Kto aspon raz vyskusal pracovat za tymto lesklym displayom nemoze povedat, ze je OK. Zastavam nazor Hobitka… aj uplny amater vidi, ze nevidi…

  0
  0
 33. Mne sa paci ako tu dokola citam ze LESK nevadi ani fotografom.

  Tak si precitajte toto
  A look at the evolving laptop display

  http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=7-9320-9876
  Apple MacBook Pro 15 inch

  Released in the fourth quarter of 2008, this computer’s display incorporates an all-glass front designed to minimize flex in the lid.

  And as long as the ambient light is subdued. The glass sheet in front of the screen is about as reflective as it could be, which means that in a coffee shop, on an airplane or even a typical office, the glossiness is either a minor irritant or a major distraction, depending on the surroundings and your tolerance for screen reflections. During testing we used the late-2008 MacBook Pro 15 inch in all three environments, and that was enough to conclude that it’s not for us. This is not the first glossy laptop display of this size we’ve used, but it’s by far the most reflective.


  For the longest time, Apple laptop displays ruled the roost around here. With very few exceptions, going back to the days of the PowerBook G4, portable Macs were considerably more colour accurate than any of the dozens and dozens of PC laptops we’d profiled during workshops and on-site training. The difference between Apple gear and everybody else’s was stark. Thanks to Lenovo, however, and Apple’s decision to standardize on the glossiest of glossy screens (only the soon-to-be-shipping MacBook Pro 17 inch will be available in what Apple calls an “antiglare” version), Macs are no longer at the top of the laptop display heap in our minds.

  0
  0
 34. mam iMac G5 s matnym displejom a MBPro s lesklym. musim povedat ze leskly displej ovela viac pritahuje prach a musim ho stale cistit. inac som si uz zvykol len ten prach ma serie.

  0
  0
 35. Leskly displej je blbost.
  Ked niekto pozera doma po tme porno mozno ok ale pracovat ked vam zasvieti slniecko alebo sa odraza lampa ??
  A uz ste skusali vybehnut s lesklym von? (diagnostika automobilu …)

  Som za matny aj ked zial sam som musel vziat leskly /iny nebol…

  0
  0
 36. Ja mam na mojom notebooku lesklý display a nemám žiadny problém. mam LED LCD display. Som spokojný. Na starom počítači som mal matný display a nespozoroval som zmenu! Páči sa mi, že je viacej možností čistenia lesklých ako matných displayov! (Clin) ked pretriem lesklý display s clinom je okamžite čistý a odpudzuje prach! Ked pretriem matný display s Clinom tak prach síce odpudzuje ale na displeji ostanu zaschnute čmuhy (Fuj). A ak pri pohlade na leskly displej neviete rozpoznať to čo je na nom a to co je v odraze tak máte poruchu pozornosti!

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
Apple GPT
pokračovanie článku

Apple chystá drastický upgrade Siri, za všetko môže nečakaný úspech ChatGPT

Najväčšiu vlnu ošiaľu už má GPT za sebou, neznamená to však, že sa na technológiu zabudlo. Hoci drvivá väčšina ľudí si technológiu len vyskúšala, pokročilí boti typu ChatGPT sú dnes využívaní profesionálmi, napríklad programátormi na vyhľadávanie chýb v kóde alebo analytikmi na pomoc pri vyhľadávaní informácií v mori internetu.