Apple notebooky až štvrté naj(ne)spoľahlivejšie – Asus, Toshiba a Sony vedú rebríček kvality

Firma SquareTrade, ktorá sa zaoberá poskytovaním dodatočnej záruky k elektronike, vypracovala v novembri podrobnú štúdiu, v ktorej sa zaoberá poruchovosťou laptopov roznych typov a značiek. Analýza bola vykonaná na vzorke 30 000 kusov a závery sú vskutku zaujímavé.

Prvý graf ukazuje kazovosť laptopov počas troch rokov od kúpy. V rámci dvoch rokov, čo je zákonná záručná lehota v Slovenskej republike, sa vadou počítača pokazí v priemere 12,7 %, ďalších 7 % sa pokazí zavinením človeka.

Druhá časť ukazuje vady so zohľadnením ceny počítača. Ako sa dalo predpokladať, dá sa povedať, že čím je počítač drahší, tým je kvalitnejší a menej kazový. Netbooky (sem sú zahrnuté všetky laptopy s cenou pod $400) majú počas prvého roka mieru kazenia sa 5,8 %, z bežných notebookov ($400 – $1000) sa pokazí v prvých dvanástich meciacoch 4,7 % kusov a u vyššej triedy (nad $1000) je to len 4,2 %.

Kazovosť laptopovPosledná a zrejme najzaujímavejšia časť ukazuje kazovosť na základe značky. Dáta každej uvádzanej značky vychádzajú minimálne z tisícich kusov. Napriek tomu, že Apple sa zameriava prevažne na high-endové počítače a zvykne sa označovať ako symbol kvality, predbehli ho až traja výrobcovia. Na prvom mieste sa umiestnil prekvapivo Asus, za ním Toshiba a Sony. Rozdiely sú však len veľmi malé, počas prvých dvoch rokov sa zmestia do jedného percenta. Sklamaním sú značky HP, Gateway a Acer, ktorých kazovosť v rámci dvoch rokov sa pohybuje okolo 15 % a v troch okolo 25 %.

Kazovosť laptopov
Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend