Vývojárske prostredie v Safari 3 pre webdesign, vývoj webu, traffic analýzu a detekciu chýb

Safari natívne podporuje/obsahuje funkcie pre vývojárov, ktorými môžete napríklad zablokovať na stránke JavaScript alebo CSS, debugovať chyby, analyzovať dátový objem a rýchlosť sťahovania a pod. Vo Firefoxe sa na tieto účely často používa rozšírenie Firebug. Možno ste však nevedeli, že Safari 3 ponúka podobné možnosti. K tomu stačí otvoriť nastavenia Safari a pod záložkou Advanced aktivovať „Show Develop menu in menu bar“. Táto možnosť je pravdepodobne dostupná až od verzie Safari 3.1. Pri starších stačí do Terminalu napísať pre:

 • Zapnutie Develop menu
defaults write com.apple.Safari IncludeDebugMenu 1
 • Vypnutie Develop menu
defaults write com.apple.Safari IncludeDebugMenu 0

V menu sa vám objavila nová položka – Develop. Po kliknutí sa vám zobrazí niekoľko možností na zablokovanie niektorých webových „funkcií“ (vrátane obrázkov, CSS a JavaScriptu), chybová konzola, web inspector a ďalšie. Zaujímavá je aj možnosť navoliť si, ako sa bude Safari hlásiť serverom (User agent).

Pre urýchlenie práce môžete k týmto funkciám (ako aj ku všetkým ostatným menu položkám) jednoducho priradiť klávesové skratky. Stačí otvoriť System Preferences → Keyboard & Mouse → Keyboard Shortcuts. Po kliknutí na + vyberte aplikáciu Safari, napíšte presný názov funkcie tak ako je v menu a zadajte požadovanú kombináciu kláves. Na funkciu „Disable Styles“ si môžete priradiť napríklad Shift – Command – S a podobne.

komentárov
 1. na Safari toto nepotrebujem, kedze mam ovela lepsi Firebug vo Firefox.

  A stranky funguju v Safari rovnako ako vo FF (narozdiel od dementneho prehliadaca MSIE), takze ked vyladim vo FF, netreba to opakovat aj pre Safari, kedze to bude to iste.

  Ale inak pekna vecicka :)

  0
  0
 2. Tato funkcnost sa v poslednej verzii safari da zapnut priamo v menu ;-)
  (Preferences, Advanced, Show developer menu…)

  0
  0
 3. PMacko: je to napísané už v článku ;-P

  Síce túto funkciu práve nepoužívam, ale dobre vedieť do budúcnosti

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.