Vývojárske prostredie v Safari 3 pre webdesign, vývoj webu, traffic analýzu a detekciu chýb

Safari natívne podporuje/obsahuje funkcie pre vývojárov, ktorými môžete napríklad zablokovať na stránke JavaScript alebo CSS, debugovať chyby, analyzovať dátový objem a rýchlosť sťahovania a pod. Vo Firefoxe sa na tieto účely často používa rozšírenie Firebug. Možno ste však nevedeli, že Safari 3 ponúka podobné možnosti. K tomu stačí otvoriť nastavenia Safari a pod záložkou Advanced aktivovať „Show Develop menu in menu bar“. Táto možnosť je pravdepodobne dostupná až od verzie Safari 3.1. Pri starších stačí do Terminalu napísať pre:

 • Zapnutie Develop menu
defaults write com.apple.Safari IncludeDebugMenu 1
 • Vypnutie Develop menu
defaults write com.apple.Safari IncludeDebugMenu 0

V menu sa vám objavila nová položka – Develop. Po kliknutí sa vám zobrazí niekoľko možností na zablokovanie niektorých webových „funkcií“ (vrátane obrázkov, CSS a JavaScriptu), chybová konzola, web inspector a ďalšie. Zaujímavá je aj možnosť navoliť si, ako sa bude Safari hlásiť serverom (User agent).

Pre urýchlenie práce môžete k týmto funkciám (ako aj ku všetkým ostatným menu položkám) jednoducho priradiť klávesové skratky. Stačí otvoriť System Preferences → Keyboard & Mouse → Keyboard Shortcuts. Po kliknutí na + vyberte aplikáciu Safari, napíšte presný názov funkcie tak ako je v menu a zadajte požadovanú kombináciu kláves. Na funkciu „Disable Styles“ si môžete priradiť napríklad Shift – Command – S a podobne.

komentárov
 1. na Safari toto nepotrebujem, kedze mam ovela lepsi Firebug vo Firefox.

  A stranky funguju v Safari rovnako ako vo FF (narozdiel od dementneho prehliadaca MSIE), takze ked vyladim vo FF, netreba to opakovat aj pre Safari, kedze to bude to iste.

  Ale inak pekna vecicka :)

  0
  0
 2. PMacko: je to napísané už v článku ;-P

  Síce túto funkciu práve nepoužívam, ale dobre vedieť do budúcnosti

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.