Tipy pre zoomovanie obrazu v Mac OS X – zmiznutie kurzora a statický obraz

Operačné systémy Mac OS X Tiger a Leopard majú zabudovanú funkciu zoomovania obrazu. Táto funkcia nie je praktická len pre ľudí s horším zrakom, zíde sa napríklad pri prezentáciach, prezeraní flash videa, ktoré nemôžete zoomovať iným spôsobom, alebo pri čítaní malého textu v obrázkoch na webe (texty na webe môžete zoomovať priamo vďaka funkcii prehliadača).

Pre zoomovanie obrazu stačí stlačiť a držať klávesu CTRL a zároveň skrolovať dopredu (kolieskom alebo dvoma prstami na touchpade). Obraz sa vám začne zväčšovať približne v mieste, kde máte práve umiestnený kurzor.

V článku sa dozviete, ako jednoducho môžete kurzor skryť alebo zrušiť pohyb obrazu pri priblížení.

Skrytie kurzora

Práve pri pozeraní priblížených flash videí vám môže začať prekážať, že pri zväčšení vidíte aj zväčšený kurzor. Nasledujúci trik rieši práve tento problém.

  1. Počkajte, kým sa flash video načíta a spustite prehrávanie
  2. Kurzorom kliknite napríklad do vyhľadávacieho poľa vášho prehľadávača
  3. Priblížte obraz pomocou Ctrl a scrollovania
  4. Kurzor vám aj teraz prekáža pri sledovaní videa. Stačí však stlačiť napríklad klávesu „šípka dole“ a kurzor v tom okamihu zmizne

Zrušenie posúvania obrazu

Niekedy vám pri práci môže prekážať, že každý pohyb kurzora posúva aj obraz, no napriek tomu nechcete túto funkciu vypnúť natrvalo. Nasledujúci tip teda nie je oficiálnym a trvalým riešením (ktoré nájdete v System Preferences → Universal Access → Zoom → Options → When zoomed in…), ide skôr o využitie bugu v Mac OS X.

  1. Len minimálne priblížte obraz, po pár sekundách sa automaticky zase oddiali (prevencia proti nechcenému približovaniu)
  2. Hneď ako sa obraz zase vzdiali rýchlo zväčšite obraz

Aj keď sa vám to možno na prvý raz nepodarí, teraz by sa pri pohybe myšou už obraz nemal posúvať. Priblíženie aj miesto priblíženia môžete stále upravovať pomocou Ctrl + scrollovanie, počas čoho sa bude obraz pri pohybe myšou posúvať. Akonáhle prestanete zoomovať obraz je zase staticky priblížený presne tak, ako potrebujete. Tento statický zoom zrušíte úplným odzoomovaním obrazu. Tým sa aj obnoví normálne správanie zoom funkcie (pohyb obrazu pri pohybe myši).

komentárov
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.