Problém Mac OS X 10.5.3 + Photoshop: poškodené PSD súbory pri ukladaní na server

Aktualizácia 10.5.3 pre Mac OS X Leopard priniesla nový vážny problém (téma na discussions.ap­ple.com). Pri ukladaní PSD súborov z Adobe Photoshopu priamo na server sú tieto súbory vyplnené nulami, obsah sa neuloží správne a následne otvorenie súboru je logicky nemožné. Súbory sú jednoducho poškodené.

Problém sa vyskytuje pri ukladaní súborov na AFP servery. Ak otvoríte súbor priamo zo servera, vykonáte grafické zmeny a následne použijete funkciu Save, súbor je poškodený a po zatvorení ho nie je možné znovu otvoriť. Ak použijete funkciu Save as, súbor sa uloží na server korektne. Ak otvoríte súbor na lokálnom disku a uložíte ho na server, taktiež sa uloží korektne.

Z tejto situácie vyplýva, že pokiaľ sa neobjaví záplata, určite by ste nemali otvárať žiadne PSD súbory priamo na AFP serveri. Problém sa vyskytuje aj u najnovšej verzie AFP servera ExtremeZ-IP 5.2.1.

Ronaká chyba pri ukladní nastáva aj v grafickom programe Cinema. Je pravdepodobné, že sa môže vyskytnúť aj v ďalších (pravdepodobne na Carbon API) aplikáciách, ktoré zostali po 10.5.3 otvorené voči novej „diere“.

Zatiaľ nie je celkom isté, či chyba nastala u Apple, alebo sa jedná o upgrade systémového komponentu, ktorému sa včas neprispôsobili programátori Photoshopu/Cinemy. Zanedbanie mohlo vzniknúť na jednej, na druhej, alebo aj na oboch stranách.

Domáci užívatelia pravdepodobne neukladajú svoje súbory priamo na server. Veľké aj malé firmy zaoberajúce sa grafikou vybavené počítačmi Apple však pracujú so súbormi takmer vždy na AFP serveri. Aj keď otváranie a ukladanie súborov priamo na server IT administrátori neodporúčajú, malá nepozornosť vás môže pripraviť o hodiny alebo dni práce na grafickom projekte. Naopak, video sa takmer vždy ukladá na AFP server (rýchle diskové polia) cez optiku, preto argument „neukladajte dáta priamo na server“ jednoducho nemôže obstáť. Problém zasahuje desiatky tisíc užívateľov a firiem.

Spoločnosť Adobe by mala okamžite zareagovať aspoň čiastočnou opravou – znefunkčniť funkciu Save, pokiaľ bol súbor otvorený na AFP serveri až do chvíle, pokiaľ problém nebude kompletne vyriešený. Verzia 10.5.3 neopravila ani známu a veľmi častú chybu mrznutia displeja na grafických kartách nVidia GeForce 8600 – v určitých graficky náročných situáciach sa stále vyskytuje. Hudobníci majú tiež na Leopardovi problémy s profesionálnym audio softvérom (Pro Tools). Apple žiaľ vývoj Leoparda podľa doteraz vzniknutých problémov evidentne zanedbáva na úkor nových úspešných mobilných zariadení ako iPhone či MacBook Air.

komentárov
 1. Ja som tento problem skusil este v piatok, ked sa na inych forach zacal objavovat. U mna ziadny problem! Nie je to problem vseobecny!

  0
  0
 2. “Spoločnosť Adobe by mala okamžite zareagovať aspoň čiastočnou opravou…”
  Společnost Apple by měla okamžitě zareagovat alespoň částečnou opravou…

  0
  0
 3. este stale nieje odstranene to mrznutie? boze.. to mali hned opravit ako prve a nie inych 70 fixov.hm. Dufam aspon ze ten iphone2 bude stat zato

  0
  0
 4. som, zvedavý kedy vydajú 10.6 keď mali problém s leopardom koli iphonu + takéto chyby nič moc a pritom testovali 10.5.3 pekne dlho oproti iným verziam

  0
  0
 5. Nejdřív problém se Safari, teď tohle. Jsem zvědavý, zda již konečně vyřešili problém s iTunes, které se při brouzdání po CoverFlow zatuhlo tak, že nešel ani systém. Zatím jsem žádné problémy s 10.5.3 nepostřehnul. Ale to nemusí nic znamenat. Apple by se měl již konečně odlepit od své hračky (iPhone) a začít se trochu více věnovat systému (a Javě obzvlášť :-) ). Problémů tam totiž má také dost. Krom toho si myslím, že jejich ignorancí ztratí více peněz, než když na chvíli přibrzdí vývoj iPhone.

  0
  0
 6. Neviem, mne to pride skoro ako windows. Stale nieco opravuju a stale to neide ako ma… Ja som programator a chapem ze dokonaly program neexistuje a ze, vzdy sa najdu neake tie chyby, ale mohli by to najprv aspon poriadne otestovat…

  0
  0
 7. chcel som prejst na apple, ale ked citam kolko s tymje problemov, radsej ostanem na windows.
  to aspon poznam a subory sa daju otvorit.

  0
  0
 8. Prechod na Apple muzu jen doporucit, tech problemu neni zase tolik a obecne kazdy system ma problemy. To, ze se medialne par problemu propira, je jen dobre, ale neni to zase tak zhave, jak to vypada… Mozna to je jen tim, ze problemy na Windows uz uzivatele berou jako mistni folklor a normu :-)

  0
  0
 9. Kde je přesně chyba, to budou vědět programátoři a lidé, co vidí pod pokličku systému. A na Mac X mám zátím výrazně méně problému než na Win v práci.
  Pokud ukládám na síťový disk, hrozí témeř vždy problém a je jedno, zda je systém X, Win či Lin.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.