Presunutie Time Machine záloh na iný disk

Ak používate na zálohovanie obľúbený automatický systém Time Machine zabudovaný v operačnom systéme Mac OS X Leopard, môže sa stať, že jedného dňa budete chcieť zálohu presunúť na nový, väčší disk, ale budete chcieť zachovať zálohy, ktoré sa dovtedy vytvorili. Kedže má záloha veľmi zložitú štruktúru a skladá sa z rôznych hardlinkov (ak vás zaujíma ako funguje Time Machine, prečítajte si kolegov článok prípadne článok na serveri Arstechnica), jednoduchý drag-&-drop presun vo Finderi fungovať nebude, ale budete musieť nakopírovať (lepšie povedané naklonovať) celý disk. Ako teda na to?

 1. Vypnite Time Machine a zrušte doterajší disk ako cieľ záloh. Teraz by disk už nemal mať modro-šedú ikonku Time Machine, ale štandardnú oranžovú ikonku externého disku.
 2. Spustite Disk Utility, kliknite na ľubovoľný disk a potom na tab „Restore“. Zo sidebaru potiahnite do políčka Source zdrojový disk (odkadiaľ chcete presunúť zálohy) a do políčka Target cieľový disk. Zaškrtnite checkbox Erase destination, toto je dôležité aby sa vykonala kópia po blokoch, nie kópia po súboroch a teda aby sa disk úplne zachoval. Následne kliknite na tlačidlo Restore.
 3. Počkajte kým sa ukončí kopírovanie (môj disk, kde bolo približne 80 GB záloh asi za 4 mesiace používania, sa kopíroval 1 a pol hodiny). Počkajte kým sa ukončí kontrola (toto trvalo v mojom prípade 45 minút).
 4. Ak chcete pôvodný hard disk so zálohami používať na niečo iné, najlepšie bude, ak ho naformátujete. Ak si chcete pre istotu nechať druhú kópiu zálohy, disk aspoň premenujte (nie len aby ste ho odlíšili vy, ale aj Time Machine a samotný systém, keďže nový disk bude mať rovnaké meno ako starý – prakticky by však problém nemal vzniknúť ani s rovnakými menami).
 5. Otvorte System Preferences → Time Machine a vyberte ako cieľ zálohy novo nakopírovaný disk, Time Machine ho rozozná a bude spoľahlivo pracovať so starými zálohami, rovnako ako bude pridávať nové. Pozor, prvá záloha na nový disk trvala dlhšie ako zvyčajne, majte trpezlivosť s hláškou „Preparing to backup“.
komentárov
 1. 80 GB záloh? Není to málo? Já jsem měl za stejnou dobu ze 120GB MacBooku kolem 300 GB. Ale asi záleží na používání…

  0
  0
 2. Potřebuji drobet jinou službu. Vymazat ze záloh určitý podadresář. Celou jeho historii bez ovlivnění ostatních dat. Jsou vůbec možné manipulace s archivovanými daty? Nebo jen čtení a obnova dat?

  0
  0
 3. To MartensPh: Díky, tož jsem za malého Jardy :) Hledal jsem nějaké vychytávky někde jinde nebo nějakou utilitu. Na zuby jsem si ale nevzpoměl. Díky

  0
  0
 4. 2Melebius: Zalezi aj na tom co zalohujes. Ak zalohujes cely disk tak sa nemas comu cudovat. Ak len dokumenty, projekty,fotky…..tak to bude menej.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.