Predaj nových LCD 24″, aktualizácie pre MacBook (Pro), QuickTime, iPod Nano, VMware Fusion…

 • Majiteľov najnovšej generácie MacBookov (Pro) určite poteší správa,  že S. Jobs dodržal sľub a Apple tak vydal cez Software Update aktualizáciu  firmvéru, ktorá opravuje problémy s rozoznávaním  kliknutí. Tieto problémy hlásilo stále viac a viac nových  majiteľov MacBookov. Často spomínané boli aj na Apple diskusných  fórach.
 • Apple 24″ LED Cinema Display je už možné objednávať.  Prvé kusy síce boli vystavené v rôznych Apple obchodoch, no ešte ich  nebolo možné objednávať. Predaj týchto displejov zatiaľ v našich  končinách nie je aktuálny, ale jeho začiatok je zase o niečo bližšie  (cca 4 týždne).
 • Priestor pre nový 24″ LED Apple Cinema Display vytvára  Apple tým, že potichu končí výrobu pôvodných strieborných Apple Cinema  Displayov 23″. Ak máte záujem o displej tejto uhlopriečky a nebudú vám  chýbať vylepšenia ako iSight kamera, reproduktory, LED podsvietenie a Mini  DisplayPort, prípadne vám prekáža lesklá úprava nového displeja,  v najbližšej dobe môžete očakávať zlacnenie pôvodných 23″ displejov  z dôvodu vyprázdňovania skladových zásob. Podobné zmeny by sa mohli  dotknúť aj 20″ a 30″ uhlopriečok, možno už na Macworlde 2009 v San  Franciscu.
 • Apple do ostatnej generácie hliníkových MacBookov zabudoval aj  HDCP ochranu. Tá bráni neoprávnenému prehrávaniu videa cez HDMI,  DVI, DisplayPort, GVIF, UDI. Tento fakt objavil učiteľ, ktorému sa na  MacBooku nepodarilo počas obedňajšej pauzy prehrať svojim študentom film  Hellboy 2 cez školský projektor Sanyo. K tomu bol MacBook pripojený cez  DisplayPort → VGA konektor. HDCP chránený obsah je možné prehrávať len  pri pripojení HDCP kompatibilných zariadení. Podpora tejto Intel ochrany by  mohla byť ďalším krokom k adaptovaniu Blu-Ray prehrávania na Macoch,  ktoré sa oddiaľuje práve kvôli licenčným problémom.
 • Majiteľom iPodu nano 4. generácie sa po pripojení  k iTunes ponúkne na stiahnutie Update 1.0.3. Ten iPodom pridáva podporu  nových Apple In-Ear a Apple Earphones slúchadiel s mikrofónom a diaľkovým  ovládaním. Okrem toho opravuje známe chyby napríklad s Nike + iPod Sport  Kit, TV out pripojením, Cover Flow.
 • Pôvodný MacBook Air, z dôvodu uvedenia jeho novej  verzie, kúpite vo výpredajoch so zľavami. Poteší aj fakt, že aj prvá  generácia MacBooku Air je schopná rozpoznať ovládanie trackpadu 4 prstami.  4 prstom tak môžete priradiť rôzne funkcie, napríklad Exposé. Zatiaľ to  umožňuje len hack spojený so  zásahom do systému, ktorý však dokazuje, že by túto funkciu mohol  pridať Apple priamo cez Software Update.
 • QuickTime H.264 Compatibility Update, stiahnuteľný cez  Software Update, zlepšuje kompatibilitu QuickTime-u s iChatom. Informácie  zatiaľ nenasvedčujú tomu, že by zlepšoval výkon pôvodných MacBookov pri  prehrávaní videa H.264.
 • Pre majiteľov VMware Fusion bezplatná, 246MB veľká  aktualizácia (2.0.1), prináša dlhý zoznam opravených chýb. Síce nejde  o tak radikálnu zmenu ako pri prechode Parallels Desktop na verziu 4, no  neustále vylepšovanie a opravovanie chýb poteší pri oboch konkurenčných  produktoch.
komentárov
 1. Prosim, uvedomte si, ze novinky o tom, co majú kedy americania su pre nas slovakov nanajvys zbytocne (narazam na cinema display). Kebyze uvediete nejake realne info od slovenskych predajcov, je to nieco ine. Inac ma novinky celkom potisili.

 2. Mozete prosim blizsie vysvetlit tu HDCP ochranu, pripadne odkial mate tuto informaciu. Znamenalo by to ze si kupim film na DVD, idem si ho pustit cez projektor a ono to nepojde?

 3. Zatiaľ som nemal so skleneným trackpadom najmenší problém, nový MB funguje ako má už pomaly mesiac, nadmieru som spokojný…

  Inak, majitelia Airu alebo nových MB, nevytvára klávesnica optické ilúzie? Že medi jednotlivými klávesami je vydno na hliníkových medzerách čierne “bodky”? Alebo to len ja som divný? :D

 4. Tá aktualizácia Quicktime narobila u mňa viac galiby ako osohu. Zasa mi zmizol výstup zvuku (počítač nemal zvuk a hlásil, že nemá zvukový výstup) a iChat sa nedá spustiť už vôbec. Mám pritom MobileMe a pred nainštalovaním aktualizácie bolo všetko OK. Naveľa naveľa som zvuk rozchodil pomocou OnyX-u (vďaka, zasa raz pomohol, keď už nič nepomáhalo), ale iChat stále nejde, furt mi vypisuje, že “Connection to the host was unexpectadly lost”. Blbé. iBook G4, Leopard 10.5.5
  LackoBé

 5. janco: Myslíme si, že novinky v USA sú zaujímavé aj pre nás/pre čitateľov, keďže od nich sa odvíja situácia na Slovensku a v Česku. Presnými “reálnymi informáciami” o logistike nedisponuje žiadny český alebo slovenský predajca, platí len generické “pravidlo” 2 až 4 týždne.

 6. Uz sa tesim az hacknu aj trackpad starsich macbookov. Cital som dnes blog cloveka co sa tym zaobera,a aj starsie trackpady su schopne zaznamenat pohyb 4roch prstov a dokonca dokaze rozoznat aj tlak. Vyzera to velmi zaujimavo. Zaujimave ze v linuxe funguju na starsich MB 3 prsty na trackpade hned.

 7. Snáď si fakt nemyslíte že absencia Blu-ray na macoch je licenčný problém, apple potrebuje tlačiť predaj a požičiavanie filmov cez iTunes a nepotrebuje si sám kanibalizovať trh blu-ray filmami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Návod: Ako si nastavíte widgety v iOS 14

Apple včera vydal veľký update svojho OS pre mobilné zariadenia. Jednou z kľúčových noviniek sú widgety, na ktoré sa teraz pozrieme.
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?