Predaj nových LCD 24″, aktualizácie pre MacBook (Pro), QuickTime, iPod Nano, VMware Fusion…

 • Majiteľov najnovšej generácie MacBookov (Pro) určite poteší správa, že S. Jobs dodržal sľub a Apple tak vydal cez Software Update aktualizáciu firmvéru, ktorá opravuje problémy s rozoznávaním kliknutí. Tieto problémy hlásilo stále viac a viac nových majiteľov MacBookov. Často spomínané boli aj na Apple diskusných fórach.
 • Apple 24″ LED Cinema Display je už možné objednávať. Prvé kusy síce boli vystavené v rôznych Apple obchodoch, no ešte ich nebolo možné objednávať. Predaj týchto displejov zatiaľ v našich končinách nie je aktuálny, ale jeho začiatok je zase o niečo bližšie (cca 4 týždne).
 • Priestor pre nový 24″ LED Apple Cinema Display vytvára Apple tým, že potichu končí výrobu pôvodných strieborných Apple Cinema Displayov 23″. Ak máte záujem o displej tejto uhlopriečky a nebudú vám chýbať vylepšenia ako iSight kamera, reproduktory, LED podsvietenie a Mini DisplayPort, prípadne vám prekáža lesklá úprava nového displeja, v najbližšej dobe môžete očakávať zlacnenie pôvodných 23″ displejov z dôvodu vyprázdňovania skladových zásob. Podobné zmeny by sa mohli dotknúť aj 20″ a 30″ uhlopriečok, možno už na Macworlde 2009 v San Franciscu.
 • Apple do ostatnej generácie hliníkových MacBookov zabudoval aj HDCP ochranu. Tá bráni neoprávnenému prehrávaniu videa cez HDMI, DVI, DisplayPort, GVIF, UDI. Tento fakt objavil učiteľ, ktorému sa na MacBooku nepodarilo počas obedňajšej pauzy prehrať svojim študentom film Hellboy 2 cez školský projektor Sanyo. K tomu bol MacBook pripojený cez DisplayPort → VGA konektor. HDCP chránený obsah je možné prehrávať len pri pripojení HDCP kompatibilných zariadení. Podpora tejto Intel ochrany by mohla byť ďalším krokom k adaptovaniu Blu-Ray prehrávania na Macoch, ktoré sa oddiaľuje práve kvôli licenčným problémom.
 • Majiteľom iPodu nano 4. generácie sa po pripojení k iTunes ponúkne na stiahnutie Update 1.0.3. Ten iPodom pridáva podporu nových Apple In-Ear a Apple Earphones slúchadiel s mikrofónom a diaľkovým ovládaním. Okrem toho opravuje známe chyby napríklad s Nike + iPod Sport Kit, TV out pripojením, Cover Flow.
 • Pôvodný MacBook Air, z dôvodu uvedenia jeho novej verzie, kúpite vo výpredajoch so zľavami. Poteší aj fakt, že aj prvá generácia MacBooku Air je schopná rozpoznať ovládanie trackpadu 4 prstami. 4 prstom tak môžete priradiť rôzne funkcie, napríklad Exposé. Zatiaľ to umožňuje len hack spojený so zásahom do systému, ktorý však dokazuje, že by túto funkciu mohol pridať Apple priamo cez Software Update.
 • QuickTime H.264 Compatibility Update, stiahnuteľný cez Software Update, zlepšuje kompatibilitu QuickTime-u s iChatom. Informácie zatiaľ nenasvedčujú tomu, že by zlepšoval výkon pôvodných MacBookov pri prehrávaní videa H.264.
 • Pre majiteľov VMware Fusion bezplatná, 246MB veľká aktualizácia (2.0.1), prináša dlhý zoznam opravených chýb. Síce nejde o tak radikálnu zmenu ako pri prechode Parallels Desktop na verziu 4, no neustále vylepšovanie a opravovanie chýb poteší pri oboch konkurenčných produktoch.
komentárov
 1. Prosim, uvedomte si, ze novinky o tom, co majú kedy americania su pre nas slovakov nanajvys zbytocne (narazam na cinema display). Kebyze uvediete nejake realne info od slovenskych predajcov, je to nieco ine. Inac ma novinky celkom potisili.

  0
  0
 2. Mozete prosim blizsie vysvetlit tu HDCP ochranu, pripadne odkial mate tuto informaciu. Znamenalo by to ze si kupim film na DVD, idem si ho pustit cez projektor a ono to nepojde?

  0
  0
 3. Zatiaľ som nemal so skleneným trackpadom najmenší problém, nový MB funguje ako má už pomaly mesiac, nadmieru som spokojný…

  Inak, majitelia Airu alebo nových MB, nevytvára klávesnica optické ilúzie? Že medi jednotlivými klávesami je vydno na hliníkových medzerách čierne “bodky”? Alebo to len ja som divný? :D

  0
  0
 4. Tá aktualizácia Quicktime narobila u mňa viac galiby ako osohu. Zasa mi zmizol výstup zvuku (počítač nemal zvuk a hlásil, že nemá zvukový výstup) a iChat sa nedá spustiť už vôbec. Mám pritom MobileMe a pred nainštalovaním aktualizácie bolo všetko OK. Naveľa naveľa som zvuk rozchodil pomocou OnyX-u (vďaka, zasa raz pomohol, keď už nič nepomáhalo), ale iChat stále nejde, furt mi vypisuje, že “Connection to the host was unexpectadly lost”. Blbé. iBook G4, Leopard 10.5.5
  LackoBé

  0
  0
 5. janco: Myslíme si, že novinky v USA sú zaujímavé aj pre nás/pre čitateľov, keďže od nich sa odvíja situácia na Slovensku a v Česku. Presnými “reálnymi informáciami” o logistike nedisponuje žiadny český alebo slovenský predajca, platí len generické “pravidlo” 2 až 4 týždne.

  0
  0
 6. Uz sa tesim az hacknu aj trackpad starsich macbookov. Cital som dnes blog cloveka co sa tym zaobera,a aj starsie trackpady su schopne zaznamenat pohyb 4roch prstov a dokonca dokaze rozoznat aj tlak. Vyzera to velmi zaujimavo. Zaujimave ze v linuxe funguju na starsich MB 3 prsty na trackpade hned.

  0
  0
 7. Opatovne prosim autora o zverejnie zdroja zistenia ze na video vystupe je dajaka ochrana a nepusta to signal von.

  Dakujem.

  0
  0
 8. Snáď si fakt nemyslíte že absencia Blu-ray na macoch je licenčný problém, apple potrebuje tlačiť predaj a požičiavanie filmov cez iTunes a nepotrebuje si sám kanibalizovať trh blu-ray filmami.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.