Mac OS X Snow Leopard, nakrúcanie videa s iPhone 3G, ďalšie Mac klony, nová verzia MacFUSE, aktualizácia MS Office

 • MacFUSE je softvér, ktorý umožňuje pripojiť disky vzdialených serverov  (s rôznymi súborovými systémami), prehliadať iTunes library vo Finderi a  napríklad čítať a zapisovať na NTFS disky. K tomu všetkému je dostupný  úplne zadarmo. Ostatná verzia pridáva ďalšie zaujímavé novinky. Medzi ne  patrí podpora pre 64-bitové systémy s Mac OS X Leopard, experimentálnu  podporu pre Mac OS X 10.6 Snow Leopard a nový panel nastavení, ktorý ešte  viac uľahčuje nastavovanie a aktualizáciu aplikácie. MacFUSE si môžete  stiahnuť odtiaľto.
 • Apple sa pokúša o registráciu názvu Grand Central, ktorý je menom  novej funkcie Mac OS X Snow Leopard. Táto funkcia by mala priniesť plné  využitie výhod viacjadrových procesorov. Problémom môže byť len fakt, že  Google má pod menom Grand Central zaregistrované telefónne služby.
 • Microsoft aktualizoval Office for Mac vo verzii 2004 aj 2008. Tieto  aktualizácie opravujú známe chyby, zlepšujú stabilitu, kompatibilitu,  bezpečnosť a výkon aplikácií. Sťahovať ich môžete cez Microsoft  Automatic Update (súčasť balíka Microsoft Office for Mac). Podrobné  informácie o aktualizáciach si môžete pozrieť na oficiálnych stránkach  pre verziu 2008 a  2004.
 • Ďalšia spoločnosť začala predávať klony Mac počítačov. Názov  spoločnosti je OpeniMac a napríklad počítač nesúci názov spoločnosti  s 2.53GHz Core 2 Duo procesorom, podporou pre 2GB RAM, 320GB HDD, SuperDrive  mechanikou a grafickou kartou ATi Radeon HD Pro kúpite už za 990 USD.  „Profesionálna“ verzia OpeniMac Pro má 3.0 GHz Core 2 Duo procesor,  podporu pre 4GB RAM, 500GB HDD, SuperDrive mechaniku a nVidia GeForce GS  grafickú kartu. To všetko za 1710 USD. Dizajnovo samozrejme na Apple iMacy  nemajú. Bude zaujímavé sledovať, ako Apple zareaguje na tieto klony  tentokrát. Produkty spoločnosti OpeniMac majú, samozrejme, predinštalovaný  Mac OS X Leopard.
 • V čase vydania Mac OS X Snow Leopard už bude dostupná špecifikácia  OpenCL 1.0. Malo by ísť o prvý otvorený štandard podporujúci rôzne  platformy s vývojom pre moderné procesory osobných počítačov, serverov a  prenosných zariadení. Pre konečného užívateľa by to malo znamenať, že  vývojári budú vedieť jednoduchšie využiť potenciál aktuálnych  procesorov a grafickým čipov pre vyšší výkon.
 • Nakoniec si určite nezabudnite pozrieť pravdepodobne prvý videoklip  nakrútený kompletne na iPhone 3G. Samozrejme, iPhone 3G bol jailbreaknutý,  keďže neupravený iPhone neumožňuje nakrúcať video.

komentárov
 1. nenapsal byste nejaky clanek o pouziti MacFUSE?
  Na oficialnich strankach jsem nenasel moc napomocny navody.

  MacFUSE vidim jen v system preferences a tam zadne nastaveni neumoznuji, jak pridat nejaky filesystem? kde je vubec hledat? musi se to vse delat pres terminal?

  Videl jsem pekne video s DocsFS ci PicasawebFS filesystemy, ale ty se sehnat nedaji:( ale napriklad ten iTunes by byl super.

  diky

 2. Btw. ale to video vyzerá výborne, obsah a aj kvalita. Dúfam, že čoskoro sa umožní LEGÁLNE nakrúcanie videa. Je to jedna z mála vecí na iPhone, čo mi tam skutočne chýba … :(

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?