Recenzia: Hliníkový Apple MacBook

V priebehu posledných rokov sa prudko zvýšil podiel predaja prenosných počítačov, a tento trend neobišiel ani Apple. Z trónu najpredávanejšieho Maca si predčasom odsadol iMac, aby uvoľnil miesto pre nového bestsellera s menom MacBook. Jeho priaznivá cena, atraktívny dizajn a slušný výkon v kombinácií s bohatým softvérovým vybavením zaujal široké spektrum zákazníkov. Preto nebude na škodu, ak sa bližšie pozrieme na jeho poslednú generáciu, ktorá sa snažila priniesť mnoho prvkov z profesionálnej rady MacBookov Pro bližšie k masám. Či to bol krok správnym smerom, to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Dizajn

Po dvoch rokoch používania bieleho plastového tela z časti vychádzajúceho ešte z posledných iBookov nastala úplná revolúcia. Rovnako ako aj iMac, ani MacBook sa nevyhol hliníkovému povrchu. Týmto počinom úplne vymizla biela farba, ktorá tak dlho definovala Macy. Ak vynecháme nostalgiu, určite sa nie je na čo sťažovať. Hliník je ľahký, pevný a trvanlivý materiál, ktorý nie je zďaleka tak náchylný na škrabance, ako lesklé biele plasty používané v minulej generácií. Na druhej strane, ak už škrabanec na povrchu urobíte, bude oveľa viditeľnejší. Odpadli aj problémy so žltnutím farby a praskaním, ktoré dlho znepríjeňovali život minulým zákazníkom. V neposlednej rade je hliník priaznivým faktorom aj pre životnosť súčiastok, od ktorých telo notebooku rýchlejšie a lepšie odvádza teplo. Teplovodné vlastnosti hliníka, ako už z fyziky viete, sú neporovnateľne lepšie než u plastov. Ešte donedávna sa hliník používal ako materiál na výrobu pasívnych súčastí chladičov pre procesory.

Ale nedošlo len k výmene krycieho plášťa. Celá konštrukcia a vnútorné usporiadanie komponentov prešli radikálnymi zmenami. Hlavná časť tela je vyrobená z jediného bloku hliníka, to znemená dokonalú celistvosť, minimum spojov, mechanickú odolnosť a redukciu počtu komponentov. Oproti minulej generácií má nový MacBook o 60% súčiastok menej, čo by malo prispieť k lepšej odolnosti voči neopatrnému zaobchádzaniu. Samotný proces spracovávania a postupného formovania jednoliateho bloku si žiadal mnohé patentom chránené inovácie. Z globálnejšieho hľadiska má absolútne vymiznutie PVC z konštrukcie počítača aj priaznivé dopady na životné prostredie, keďže hliník je 100% recyklovateľný, zatiaľčo plasty recyklovaním strácajú svoju kvalitu a hodnotu.

MB closed

Tvary stroja sú modernizované, a odrážajú dizajnérske prvky vzhľadovo veľmi podareného MacBooku Air. Jemnejšie zaoblenia prispievajú k optickému dojmu, že stroj je kompaktnejší. Kompaktnosť oproti minulej generácií nepodtrhuje len dizajn, ale aj reálne zmenšenie rozmerov, predovšetkým vďaka použitiu tenšieho displeja. Hrúbka stroja poklesla z 2,75 cm len na 2,41 cm. Ostatné rozmery zostali zachované, čiže podstava je 32,5cm x 22,7cm. Znížila sa aj hmotnosť, ktorá spadla na 2,04 kg miesto niekdajších 2,27 kg. Po otvorení počítača zaujme kontrastné používanie čiernej a striebornej, čo je v PC svete už dlho zavedený trend, vrátane masívneho používania lesklých materiálov. To si Apple vzal pomerne výrazne k srdcu, a nie len, že použil lesklý displej, ale aj jeho sekundárne krytie je celé zo skla vrátane rámu. Je to veľmi efektné riešenie, ale samotné sklo nie je servisovateľný diel, ak vám praskne pri páde, či ho inak zničíte, je potrebná výmena celého displeja. Dotyčné sklo je navyše pomerne tenké, preto to nie je až taký sci-fi scenár, ale ani nepredpokladám, že sa vám to môže stať ľahko. Taktiež je počítač vo vypnutom stave dokonalé zrkadlo. Dokonca aj logo Apple na vonkajšej strane displeja je lesklé.

MB opened

Nemožno tomu však uprieť atraktivitu, na druhej strane, handrička na utieranie displeja sa stane zavedeným spolucestujúcim vo väčšej taške či batohu. Mimochodom, materiál samotnej handričky pribalenej k počítaču je vymenený, miesto tvrdej a ťažko použiteľnej látky, bola nahradená mäkkšou a vhodnejšou tkaninou pre dané účely. Smutné je len, že sa handrička teraz oveľa ľahšie krčí. V časti displeja nemožno zabudnúť na nenápadne zabudovanú kameru a decentný nápis s menom počítača v dolnej časti vyvedenom v striebornej. Malá zmena sa týka aj umiestnenia mikrofónu, ktorý sa presunul hneď nad klávesu Esc, miesto polohy na ráme displeja. Príčinu tohto konania asi nie je nutné vysvetľovať, nesie to v sebe len jednu nevýhodu v podobe rizika, že môžte do otvorov pre mikrofón ľahšie naliať tekutinu, ktorá ho zničí.

MB

Vedľa sa nachádza kĺb displeja, ktorý je už tradične veľmi solídny a sľubuje dobrú životnosť. Ten je vyvedený v čiernej farbe, avšak matnej, a tak na ňom nie je vidieť odtlačky prstov. Vôľa kĺbu je primeraná, a dobre drží zvolenú polohu displeja. Pri nastavovaní polohy sa displej príliš netrasie a zaklápanie je veľmi tiché, o vŕzgajúcich plastoch nemožno hovoriť.

Ďalšia vec, na ktorú vám skĺzne zrak je klávesnica. Jej základná filozofia sa oproti predchodcovi nezmenila. Primeraná odozva kláves a široké odstupy vám umožnia písať rýchlo s minimálnym počtom preklepov. U nami recenzovaného modelu žiaľ nebola podsvietená, ale za príplatok tu táto možnosť už je. Doposiaľ boli podsvietené klávesy výsadou profesionálnej triedy. Pre samotné rozmery notebooku však klávesnica nedisponuje samostatnou numerickou časťou, a taktiež nie každému široké medzery vyhovujú. Medzi nevýhody Applom bežne používaného rozvrhnutia klávesníc patrí aj malý Enter a ľavý Shift. Je to však predovšetkým o zvyku. Každého ale potešia praktické multimediálne tlačidlá na ovládanie prehrávačov, a tiež funkčné klávesy na úpravu jasu displeja, Dasboardu, Exposé a úrovne hlasitosti. Klávesy F5 a F6 sú v základnom modely nevyužité, vo vyššom sú použité na úpravu jasu podsvietenia kláves. Podsvietenie je totiž v absolútnej tme pri plnom jase pre niekoho príliš intenzívne, takže táto možnosť určite príde vhod, nehovoriac o síce miernych, ale merateľných rozdieloch vo výdrži batérie.

MB

Veľký priestor pod klávesnicou zaujíma nový trackpad so skleneným povrchom. Na dotyk je pomerne príjemný, no možno by neuškodila trochu drsnejšia povrchová úprava. Aby sa maximalizovala plocha citlivá na dotyk, zmizlo hardwarové tlačidlo. Miesto neho sa kliká celým povrchom trackpadu, stačí jemne zatlačiť. Mechanizmus klikania má svoj kĺb umiestnený vo vrchnej časti, preto je možné klikať až vo vzdialenosti kúsok od klávesnice. Väčšina užívateľov je ale aj tak zvyknutá klikať palcom, preto to nebude problém. Výhodou veľkej plochy na prácu je jej lepšie využitie na špeciálne gestá a zóny. Je na užívateľovi, či má rád zložitejšie rozvrhnutie, alebo má rád len jednoduché funkcie, v nastaveniach si príde na svoje každý.

trackpad

Okrem bežných možností ako klikanie jedným prstom, pravý klik dvoma, scrollovanie a pod. pribudli MacBooku aj gestá z modelov Air a Pro. To znamená možnosť rotácie a zväčšovanie objektov ako z iPhonu. Úplnou novinkou je však možnosť využiť štyri prsty na ovládanie Exposé a prepínanie aplikácií. Nová voľba je aj astavenie časti plochy špeciálne ako sekundárne tlačidlo myši. Práve pre značne široké možnosti sa Applu nepodarilo na prvý krát urobiť firmware pre trackpad podľa predstáv, a v prvej várke updatov na vás bude čakať aj jeden s firmwarom. Užívatelia systému Windows to s trackpadom pod ich operačným systémom tiež nebudú mať vždy jednoduché, nezriedka bude pre nich jednoduchšie siahnuť po myške.

MB

Pod trackpadom je v hliníku vytvarovaná len jednoduchá priehlbina, nahrádzajúca otvárací mechanizmus displeja. Udržiavanie notebooku v zavretom stave majú stále na starosti magnety. Po pravej strane od tohto riešenia sa nachádza tradične biela pulzujúca dióda, ktorá je v neaktívnom stave neviditeľná. Vedľa nej sa nachádza IR senzor pre Apple Remote. Toto diaľkové ovládanie ale už nejaký čas Apple do krabíc štandardne nepribaľuje a je nutné si ho dokúpiť samostatne, ak tužíte po jeho službách.

Po pravej strane sa nachádza len otvor štrbinovej optickej mechaniky, ktorá je už v základe schopná čítať aj zapisovať CD/DVD médiá. Presa len bolo v roku 2008 pomerne zvláštne v notebookoch s cenou cez 30 000 Sk používať Combo mechaniky schopné DVD média len čítať, čo bola realita až do októbra. Samotná mechanika je pri vložení média trochu hlučnejšia, kým je médium presunuté do polohy na čítanie, ale potom je všetko poriadku. Nešíri žiadne prisilné vibrácie a hluk je na rozumnej úrovni.

porty

Druhý bok notebooku je pre zmenu vybavený portami, ktorých zostava sa mierne oproti minulosti obmenila. Najskôr je prítomný MagSafe, tj. konektor na nabíjanie, ktorý kábel drží v sebe magneticky, a pri zakopnutí o kábel sa bezproblémov odpojí a notebook nestiahne so sebou. Pritom ale v bežných podmienkach pri používaní kábel ostáva pevne na mieste. Ak ale máte notebook v posteli na perine a podobne, stať sa to môže. Ďalej je k dispozícií Ethernet, dva 480 Mbps USB porty, audio vstup a výstup a bezpečnostný slot na upevnenie zámku. Novinkou je vypustenie MiniDVI konektoru v prospech Mini Display Portu. Je to nový štandard na prenos obrazu, ktorý sa Apple snaží presadiť nasadením vo všetkých svojich prenosných počítačoch. Pomocou prevodníka k nemu môžte pripojiť nové LED Apple Cinema displeje s uhlopriečkou až 24″. Na druhej strane, pokiaľ často prezentujete cez dataprojektor, alebo máte DVI displeje, vedeli by ste si predstaviť aj lepšie riešenia ako použitie proprietárneho rozhrania s minimálnou rozšírenosťou. Malou náhradou vám môže byť to, že nové ACD prinášajú aj možnosť notebook z displeja priamo nabiť vstavaným káblom, aj keď nemáte po ruke svoju nabíjačku. Display Port má okrem kompaktnejšieho konektoru niekoľko ďalších výhod. Môže umožniť prenos obrazu vo vyšších rozlíšeniach, odľahčuje elektronike displeja, čo v budúcnosti umožní robiť tenšie a lacnejšie monitory. Taktiež umožňuje použiť rovnaký štandard pre pripojenie externého a interného displeja notebooku, čo v prípade DVI vyžadujúceho separátne štandardy nebolo možné. Nanešťastie je tu háčik, Display Port vyžaduje autentifikáciu displejov pri prehrávaní obsahu zakúpeného cez iTunes, a tak ak pripojíte cez prevodník svoj VGA/DVI monitor, iTunes ukáže varovanie, že monitor nie je autentifikovaný na HDCP obsah. Ste tak obmedzený na prehrávanie legálneho obsahu iba na malom internom monitore. Ak sa vám zdá, že niečo chýba, nie je to náhoda, po rokoch bol z konzumnej rady odstránený FireWire, štandard vyvinutý Applom. Bol a stále je často používaný hlavne na prenos dát z digitálnych kamier, a mnohých externých pevných diskov. Medzi jeho výhody patrilo nižšie vyťažovanie CPU pri prenose a vysoké rýchlosti. Napriek tomu sa nejedná o taký problém ako by sa mohlo zdať. Na boku sa ešte nachádza indikátor stavu batérie, ktorý vám ukáže stav nabitia, aj keď je počítač vypnutý.

spodok

Pri predvádzaní úplne prvého iBooka v roku 1999, z ktorého sa dlhou evolúciou stal dnešný MacBook, Steve Jobs vo svojej reči poznamenal, že spodok ich počítača je krajší než väčšina konkurencie zvrchu. Táto vlastnosť zostala zachovaná až dodnes. Spodok je vybavený štyrmi gumovými podložkami na zabránenie sklzu a jednoduchou pákou na otvorenie krycieho dielu batérie a disku. Výmena oboch komponentov je mimoriadne jednoduchá, dokonca ešte jednoduchšia, než u predchádzajúceho modelu.

hdd
b8ery

Čo sa však už nepodarilo, je riešenie výmeny operačnej pamäte. RAM moduly sa totiž nachádzajú až pod druhým krytom, ktorý chráni celú matičnú dosku a na jeho odstránenie sa musíte vybaviť malým krížovým skrutkovačom a pripraviť sa na demontáž. Vo výmene vám síce bráni len 8 skrutiek, avšak k beznástrojovej výmeny z minulosti to má ďaleko. Umožní vám to aspoň nahliadnuť na celkové vnútorné usporiadanie, ktoré je vyvedené na dobrej úrovni. Obmedzilo sa používanie lepiacej pásky a káblov vedúcich krížom ponad dosku, čo hodnotím pozitívne. Uvidíte tiež, že o chladenie sa stará len jeden ventilátor. Vráťme sa však k RAM, vo vnútri nájdete dva sloty na DDR3 moduly, vďaka ktorým môžte osadiť podľa Applu 4 GB RAM, skutočné maximum je 6 GB. Odporúča sa ale párové osadenie dvoma identickými modulmi pre dual-channel mód. Ak zhodnotíme dizajn ako celok, jedná sa o pokrok, odolnejšia koštrukcia, kvalitné materiály, a ľahká servisovateľnosť zo strany užívateľa, aj napriek dane v podobe komplikovanejšej výmeny RAM. Hlboko v útrobách sa nachádzajú aj reproduktory. Ich zvukový prejav je uspokojivý, basy asi vodnú hladinu v pohári vody neroztancujú, ale to od notebooku nikto ani čakať nemôže. Výšky sú podané solídne, a hlasitosť postačí aj na ozvučenie väčšej miestnosti.

Výkon

MacBook sa radí medzi počítače pre bežných spotrebiteľov, a jeho primárnym cieľom je uspokojiť nároky na prehrávanie multimédií, dobrú bezdrôtovú konektivitu a veci s tým spojené. Túto úlohu už jeho predchodcovia dobre plnili, ale pokrok je pokrok, a doba si vyžaduje viac. Preto sa Apple snažil odstrániť najväčší nedostatok z minulosti v podobe slabšieho grafického výkonu. Keďže Intel to nemohol so svojou poslednou radou integrovaných grafických čipov série X4500HD splniť, rozhodlo sa prejsť na čipsety NVidia. Ich nominálna frekvencia stúpla na 1066 Mhz a sú schopné pojať DDR3 pamäte na frekvenciách až do 1333Mhz. Integrovaná grafická karta nesie meno NVidia 9400M, a používa 256 MB pamäte, ktorú alokuje z hlavnej RAM podľa potreby. Jadro tohto čipu obsahuje 16 paralelných unifikovaných shaderov poskytujúcich 54 GFLOP výkonu. Ak by sme to porovnali s najvýkonnejšími grafickými kartami používaných v desktopoch, bolo by to tragicky málo, ale na integrovaný čip sa jedná o veľmi slušné hodnoty. Nepresvedčivé parametre hrubého výkonu však dorovnáva moderná architektúra čipu, a tak pri nízkych výrobných nákladoch dosahuje až polovicu výkonu v hrách oproti karte NVidia 8600 GT použitej v minulej rade MacBookov Pro. Pre porovnanie, Intel X3100 zo starších MacBookov dosahoval približne pätinu výkonu NVidie 9400M. Použité CPU je Intel Core 2 Duo radu P7350 na frekvencií 2.0 Ghz s 3MB L2 cache zdieľanej pre obe procesorové jadrá. Možno ste spozorovali, že je to na pohľad slabší procesor, než v základnom stroji minulej generácie. Avšak nižší takt je dostatočne vykompenzovaný práve rýchlosťou zbernice, ktorá bola v minulosti 800 Mhz miesto dnešných 1066 Mhz.

Poďme sa pozrieť na reálne čísla, aby sme nemuseli teoretizovať, pretože v konečnom dôsledku nikoho nezaujíma čo je vo vnútri, ale ako to ide. Pozrime sa najskôr na silu CPU. Na meranie výkonu som použil benchmark od spoločnosti Maxon, ktorý preveruje výkon CPU v renderingu. Reprezentuje to tak jeho výkon v grafických operáciach, a to nie len pre vykresľovaní komplexných 3D scén. Všetky testy s výnimkou MacBooka 2.4 GHz Aluminium boli vykonané priamo nami, výsledky 2.4 GHz verzie boli prebraté z niekoľkých zdrojov na internete a spriemerované. Každý počítač disponoval 2 GB RAM a mal nainštalovaný operačný systém MAc OS X Leopard, okrem iBooka s 512 MB RAM a postarším systémom OS X Panther.

cpu results

Nový MacBook sa ukázal v dobrom svetle, i keď je mierne pomalší než v minulosti. Ničím síce neprekvapil, ale výkonnostne dostačuje na všetky bežné úlohy, hry, grafiku a mnoho iného. Štatisticky stráca na 2.1 GHz verziu, ktorá je stále v predaji, približne 2 %, čo nie je strata nad ktorou by sa mal človek pozastavovať. Práve rýchlejšia zbernica zapríčinila, že rozdiel je len 2%, aj keď rozdiel frekvencií je 5 %. Evolúcia nám aj tak v priebehu posledných 5 rokov priniesla 7× zrýchlenie, ako vidíme na príklade iBooka G4. Výkonnostné benefity sa totiž prejavia v inej oblasti. A to práve v toľko krát kritizovanom výkone v hrách a OpenGL používanom v profesionálnom segmente grafiky a akcelerácii systémových efektov. Najskôr sa teda pozrime na OpenGL, kde Apple hlási až 10 násobné zvýšenie výkonu a priblíženie sa k dedikovaným grafickým kartám z MacBookov Pro.

gpu results

Na prvý pohľad vidíme, že výkon grafickej karty sa presunul do inej sféry, a značne konkuruje tým najvýkonnejším dedikovaným grafikám montovaných do profesionálnej rady, i stolného iMaca. To iste nebude na škodu, keďže už dnes sa pomaly presadzujú aplikácie, ktoré vedia využiť tento výkon nie len na render 3D scén, ale aj všeobecné výpočty. Táto technológia, kde sa pomocou špeciálnych inštrukcií vykonávajú bežné programy na GPU sa v PC segmente začína experimentovať a na Macu sa má hromadne rozšíriť s príchodom OS X Snow Leopard už čoskoro. Väčšinu ľudí však asi bude viac zaujímať výkon, ktorý poskytne v hrách, pretože tam sa v súčasnosti prejaví najviac. Tu nám Apple sľubuje už len polovicu výkonu samostatných grafických čipov, a neurobil tak náhodou. Na herné testy som použil tradičný hráčsky benchmark, ktorý je na Windows platforme dobre známy, a to 3DMark 06. Všetky testy prebehli na operačnom systéme Windows XP SP2 cez BootCamp. Tento pravovernému užívateľovi Mac OS nemilý sposôb testovania som si vybral s z dvoch jednoduchých dôvodov. Prvým bolo, že mnoho ľudí hráva hry práve pomocou Windowsu aj napriek rozrastajúcej sa ponuke hier pre OS X, a druhým veľká databáza výsledkov medzi ktorými sa nachádzajú aj prvé testy nového MacBooka Pro s novou NVidiou 9600GT.

3dmark results

Na výsledkoch jasne vidieť drvivú prevahu nového čipu nad doposiaľ používaným integrovaným riešením Intelu. Nvidia 9400M síce nie je konkurenciou pre výkonejšie MacBooky Pro, či už staršie alebo aktuálne, ale uspokojí väčšinu hráčov. Apple si tým vytvoril niečo, čím stále dokáže ešte trochu odlíšiť MacBooka a MacBooka Pro, aby dokázal udržať predajnosť drahšej Pro verzie. Mimo grafického výkonu sa už totiž tieto dva stroje líšia len uhlopriečkou displeja a prítomnosťou FireWire a Express Slotu u Pro rady. Nový grafický čip však nečerpá svoju silu len z dobrej architektúry, ale aj z rýchlejšej DDR3 RAM, ktorú používa na medziukladanie textúr a výpočtov. Tá je však oproti starším DDR2 pamätiam značne drahšia a upgrade RAM to do veľkej miery znevýhodnilo. Stojí však cena naviac za to? Na túto otázku nám zodpovie jednoduchý test priepustnosti. Porovnajme DDR2 pamäte s frekvenciou 667 Mhz ktoré sú vo všetkých starších MacBookoch a nové DDR3 taktované na 1066 Mhz. Cenový rozdiel pomerne veľký, aby sme pamäť rozšírili na 4GB, budeme potrebovať optimálne rovnaké DDR2 moduly s cenou približne 600 až 1000 Sk za kus. U DDR3 je to však 1500 až 2200 Sk za kus. Výmenou by sme mali dostať vyšší výkon, do akej miery však rozdiel zodpovedá cene? Pozrime sa na nasledujúci graf sledujúci priepustnosť RAM v MB/s. Výsledky sú získané z jednoduchej aplikácie Xbench.

xbench results

Z výsledku vidíme, že rozdiely v priepustnosti nie sú príliš prevratné. Ak to vyčíslime, zistíme že DDR3 pamäte sú rýchlejšie len o 8 a pol percenta. Aj keď frekvencia DDR3 pamätí je radikálne vyššia, časovanie sa tomu prakticky úmerne predĺžilo, a bunky potrebujú viac cyklov na zmenu stavu. Marketingovo sa teda jedná o dokonalé dielo, všetky čísla sú oveľa vyššie, a to vrátane tých, ktoré mali ostať nízke. Nemožno sa však brániť pokroku, veď aj DDR2 pamäte v dobách keď nastupovali, poskytovali za vyššiu cenu prakticky to isté čo ich prechodkyne. Časom sa začnú frekvencie pamätí zvyšovať a časovania znižovať, a to spolu s cenami. Je však dôležité podotknúť, že DDR3 pamäte majú o 30 % nižšiu spotrebu energie oproti DDR2 (1,5 V oproti 1,8 V), čo prospieva dlhšej výdrži batérie.

Mimo RAM, procesoru a grafickej karty je významným hráčom v celkovom výkone aj pevný disk, ako tradičné úzke hrdlo každého počítača. V základe je osadzovaný 2.5″ disk s kapacitou 160GB a 5400 otáčkami za minútu pripojený cez 1.5 Gbps SATA. Je samozrejme vybavený aj senzorom detekujúcim náhly pohyb, ktorý odparkuje hlavičky, aby v prípade pádu nepoškodili disk. Vďaka vyššej hustote záznamu sa zdvihla aj rýchlosť zápisu a čítania.

xbench results hdd

Nový MacBook svojou rýchlosťou prekonal svojho predchodcu pomerne výrazne, aj keď oba majú 5400 otáčkové disky. Hustota záznamu totiž občas spraví veľa, niekedy aj viac než otáčky. MacBook Air zaostáva za obomi konkurentmi, ale je to celkom pochopiteľné. Má 1.8″ disk s 4200 otáčkami, teda podobný ako sa používa v iPodoch, ale vzhľadom na jeho zameranie, ktoré nemá s hrubým výkonom veľa spoločného, to nie je prekážka.

Teploty, výdrž batérie, hluk

Ako už bolo spomenuté na začiatku, hliníková konštrukcia lepšie odvádza teplo a udržuje vnútorné teploty na prijateľných medziach. Toto konštruktéri vedeli už keď pred rokmi postavili prvý hliníkový PowerBook G4. Na druhej strane, teplo je rýchlo prevádzané na povrch samotného počítača, a pri vysokých výkonoch to znamená, že by ste na ňom v niektorých miestach nemuseli udržať ruku, keby sa inžinieri nepostarali aj o ostatné stránky chladenia. Preto je samozrejme prítomné aj aktívne chladenie v podobe malého ventilátora. Celý povrch stroja je tak aj pri vysokom nasadení procesora či grafiky pomerne chladný. Najteplejšie miesto je takmer vždy pod displejom, kde sú výdychy chladenia. Spodná časť stroja je takmer vždy chladná, alebo mierne teplá, nikdy však horúca, mimo spomenutých častí blízko kĺbu displeja. Na kolenách však nepáli, a nie je problém ho používať. Spodná strana sa totiž vyhrieva najviac na 40°C. O chladenie interných komponentov je tiež pomerne dobre postarané. Aj keď 80°C v jadre procesoru nie je málo, Intel s takýmito podmienkami počítal, a nemalo by to mať dramatický dopad na životnosť CPU. S najväčšou pravdepodobnosťou zvyšok počítača spoľahlivo prežije. Priaznivé sú aj teploty pevného disku, ktoré sú najviac na 38°C pri aktívnom používaní. Pre relevanciu pripomínam, že v miestnosti kde prebiehali testy bola teplota vzduchu 20°C. Dá sa však predpokladať, že výsledky nebudú najhoršie ani v letnom období.

temp

Aj pri plnom zaťažení počítač zostáva relatívne tichý. Ventilátor som nevidel točiť sa viac ako 4000 krát za minútu. Bežne operuje na 2000 otáčkach, a vtedy je skoro nehlučný. Je problematické rozoznať hluk z počítača aj v tichej miestnosti bez ľudí. Keďže MacBook je v prvom rade prenosný počítač, veľmi dôležitým kritériom je mobilita, ktorá nezávisí len od hmotnosti, ale aj od behu na batériu. Vďaka použitiu úspornejšieho podsvietenia displeja by mala byť lepšia. No z testov to nevyzerá až tak optimisticky, výdrž je v skutočnosti o niečo nižšia ako v minulosti. Apple propaguje celkom slušných 5 hodín pri surfovaní so zapnutým WiFi, v skutočnosti som však nameral len 3 hodiny a 46 minút. Je dosť možné, že sa dá dosiahnuť aj hodnota bližšia propagovanej, avšak pri polovičnom jase displeja som dopadol takto. Cez to všetko sa však nejedná o najhorší výsledok, a verím že s najnižším možným jasom displeja by sa dali presiahnuť 4 hodiny.

bateria

Pokiaľ budete pozerať napríklad pri ceste autobusom filmy, bez problémov si stihnete pozrieť aj dlhší film na DVD. Pre zaujímavosť som zmeral aj výdrž pri maximálnom možnom vyťažení s plným jasom, čo predstavuje teoreticky najkratšiu výdrž, aká sa dá dosiahnuť. Ale aj tá je veľmi pekná, MacBook vydržal jednu hodinu a 42 minút. Na komplexnejšie testy výdrže a skúšanie, či je skutočne možné dosiahnuť 5 hodín, nanešťastie nebol dostatok času.

Displej

Užívatelia Macov sa často zaujímajú o kvalitu displeja a jeho použiteľnosť v grafike. Práve preto sa pozrieme trochu hlbšie na to, čo sa dostalo do nových MacBookov. Uhlopriečka displeja je 13.3″ a poskytuje natívne rozlíšenie 1280 × 800 pixelov. V prvom rade asi postrehnete, že zostal lesklý. A nie len to, bola pridaná aj sklenená vrstva, ktorá prekrýva celú prednú časť, tak ako je tomu u iMaca. Tvorí to pomerne silné odlesky, ktoré sú navyše mierne zdvojené, kvôli dvom odrazivým plochám na sebe, čo nepôsobí vo vypnutom stave dobre.

lcd off

Pokiaľ však má displej nastavený jas na rozumnú hodnotu, a pracujete priamo pred počítačom, nie je sa čoho báť. Samozrejme, neoplatí sa mať za chrbtom okno. Samotný panel poskytuje 6-bit farby na každý RGB kanál, tj. natívne zobrazí 262 144 farieb, a zvyšok sa dopočítava ditheringom. Štandarný farebný profil od Applu je zvyčajne dobrý, no farby sú oproti kvalitnému stolnému monitoru či MacBooku Pro pomerne nevýrazné a trochu posunuté do žlta. Preto je žltá a červená „prepálená“, no nie je to najhoršie – na TN panel slušný výkon. Poteší podanie farebných prechodov. Keď som priamo porovnal nový MacBook a predposlednú generáciu MacBooka Pro, musel som uznať, že plynulosť farebných prechodov, či už dúhových alebo čierno-bielych, je lepšia na MacBooku. Na MacBooku Pro bolo prúžkovanie vidieť oveľa viac. Pokoj a stabilita obrazu nebola ditheringom zásadnejšie ovplyvnená, zatiaľ čo na niektorých notebookových displejoch máte pocit, ako keby niekto pred obraz presýpal piesok, na MacBooku sa musíte na preblikávanie pixelov veľmi sústrediť a sledovať ho z bezprostrednej vzdialenosti, čo bežne nikdy robiť nebudete.

lcd on

Ďalším dôležitým faktorom LCD displejov sú pozorovacie uhly. Tie horizontálne sú dostačujúce, no lesk displeja aj tak znemožňuje sledovať displej z extrémnejších sklonov. V noci je však všetko absolútne v poriadku a na danú výrobnú technológiu sa jedná o dobrý výsledok. Vertikálne uhly sú ale kvôli viac či menej známemu tvaru subpixelov značne horšie. S tým čo môžte očakávať od staršieho MacBooka Pro s matným displejom by ste pri MacBooku neobstáli. Ak vyklopíte displej príliš, farby zreteľne tmavnú, do inverzie však narozdiel od niektorých konkurenčných notebookov neprechádzajú. Pri dodržiavaní základnej ergonómie za počítačom problémy mať nebudete. Čo sa týka odozvy, aj keď sa nerovná hráčskym panelom, postačuje na vytvorenie ostrého obrazu aj v akčnom filme a s hrami tiež nebude problém.

Najväčším prevratom, aký sa na poli displejov v MacBookoch odohral je použitie LED podsvietenia, ktoré ešte nedávno patrilo len luxusným strojom z Pro rady. To zaisťuje vysoký jas, ale zároveň jeho dobrú škálovateľnosť pre použitie v noci a perfektnú homogenitu podsvietenia. Rovnako sa zvýšila aj životnosť, ktorá sa pri bežných LED displejoch udáva na úrovni minimálne 50 000 hodín kontinuálneho svietenia, oproti 20 000 – 30 000 u CCFL trubíc. Pre zaujímavosť, CRT vydrží približne 10 000 hodín.

Ak to zhrniem, displej nie je zázrak, v niektorých oblastiach vyniká, v niektorých stráca, ale v súčte je to solídny displej. Na bežnú úpravu fotiek pre domáceho užívateľa bohato stačí, a poloprofi fotograf siahne po skalibrovanom ICC profile. Skutočný profesionál si kúpi MacBook Pro, a k nemu vo finále aj tak pripojí profesionálny monitor. Jednoducho to, čo sa od MacBooka očakáva, plní dobre.

Záver

Čo nám vo výsledku inžinieri z Cupertina dopravili do predajní? Oproti minulej generácií sa zlepšilo dielenské spracovanie a celková pevnosť počítača. V minulosti boli pomerne veľké problémy s praskaním plastov, ich žltnutím a podobne, tieto problémy sú už neaktuálne. Hliník dodal počítaču taktiež luxusnejší dojem a odľahčil vášmu batohu aj životnému prostrediu. Klávesnica nemusí každému vyhovovať, ale takmer určite si po čase zvyknete, tak ako ľudia, ktorý na ňu nedajú dopustiť, a navyše pribudla možnosť mať ju podsvietenú (model 2,4 Ghz).

ibook comparision

Trackpad urobil pokrok a poskytuje to pravé každému, či už chce zložité gestá, alebo striktnú jednoduchosť. Kvalita kamery, mikrofónu a reproduktorov sú uspokojivé, a nie je im príliš čo vytknúť. Displej neposkytuje zázračne presné farby, ale dá sa používať, aj keď odlesky vám budú možno pri zníženom jase napríklad pri jazde autobusom vadiť. Za normálnych podmienok sa ale nejedná o nič vážne. Celkový výkon počítača zodpovedá svojej triede, zvládne všetko, čo budete potrebovať s dostatočnou rezervou a pritom sa ani neprehrieva. Ak vám to časom stačiť nebude, môžte MacBooka hravo upgradovať novým diskom či pridaním RAM. Zhrnuté a podčiarknuté, jedná sa o výborný počítač, ktorému ťažko niečo výraznejšie vyčítať. Jednoznačne sa jedná o krok vpred v porovnaní s tým, čo na svoju dobu ponúkali iBooky a pôvodné MacBooky. Cena je o niečo vyššia ako kedysi, ale môžete sa spoľahúť, že za svoje peniaze dostanete zodpovedajúcu hodnotu. Aktuálne sa hliníkové MacBooky pohybujú na úrovni približne 39 000 Sk za základný model s 2 GHz CPU, 2 GB RAM a 160 GB diskom. Vyšší model s 2.4 GHz CPU, 2 GB RAM a 250 GB diskom a podsvietenou klávesnicou za cenu pohybujúcu sa na úrovni 48 800 Sk. V predaji aj naďalej zostáva starší biely model za priaznivú cenu 30 000 Sk.

Klady

 • pekný dizajn, kvalitné dielenské spracovanie
 • nízka hmotnosť, slušná mobilita
 • vo vyššej konfigurácii podsvietená klávesnica, poročilý trackpad
 • vysoký výkon na danú triedu, konečne aj v grafických operáciach
 • tichý chod a nízke teploty
 • možnosť upgradu HDD bez straty záruky

Zápory

 • lesklé krytie displeja, na ktorom okrem iného vidno každý odtlačok prsta
 • trochu náročnejšia výmena RAM než v minulosti
 • chýbajúce FireWire porty
 • batéria má oproti predchádzajúcej generácií o niečo slabšiu výdrž, stále však dostačujúcu

Za zapožičanie notebooku ďakujeme spoločnosti Software Partner s. r. o – autorizovaný predajca značky Apple na Slovensku.

komentárov
 1. príjemná recenzia,sú tam síce veci s ktorými nesúhlasím,napr. solídny klb dispeja aj na prred. modely? :D ved som ho musel dotahovat,aby mi neodletel dispej…. :)

  0
  0
 2. Diky za clanek. Jen bych upresnil, ze DisplayPort neni proprietarni. Pokud vim, tak Apple jeho specifikaci dal k dispozici bez licencnich poplatku, aby se rozsiril co nejrychleji. Takze je jen na dalsich vyrobcich redukci a monitoru, kdy se toho chyti.

  0
  0
 3. Pěkné, chybí mi jen zmíňka:
  – O problémech upgradu RAM (prozatím). Uživatelé hlásí nestabilitu systému.
  – O černé na displeji. Prý jde hodně do šeda, což vadí hlavně u filmů a fotek.

  h.

  0
  0
 4. No skvelá recenzia. Predpokladám, že môj príspevok opäť nezverejníte (ako je už vaším zvykom pri záporných reakciách). Tak vedzte, že máte v článku kvantum gramatických chýb. Tentokrát Vám ich vypisovať nebudem. Hľadajte si ich sám a kým ich nájdete, tak sa na nich môžu čitatelia pobaviť. Len Vám napoviem. Zopakute si súvetia a množné čísla.

  Ďalej. Tepelná vodivosť nie je vlastnosťou chemickou, ale fyzikálnou.

  Seriózny autor uvádza len svoje zistenia a výsledky SVOJEJ práce. Prebraté informácie riadne označí, aby bolo možné vystopovať pôvod informácie. Predpokladám, že ste asi nepočítali súčiastky nového MacBooku. Veselo píšete, že ich je menej. Alebo sa mýlim a prišli ste na to sám? Skôr si myslím, že ste túto informáciu dajako prebrali.

  Čitateľ môže dúfať, že sa nejedná o posledný MacBook, ale o ostatný. Jedine ak by ste mali informácie, že týmto modelom končí výroba MacBookov.

  Prajem pekný večer a nech sa Vám darí zyvšovať kvalitu.

  0
  0
 5. super recenzia, pouzivam novy macbook mesiac a som uplne spokojny. teraz som sa o nom docital opat nieco viac :) a stale sa uistujem v tom, ze som kupil uzasny macbook

  0
  0
 6. Maroš, v rámci toho, že si sa snažil do toho macbooku opreť, čo sa dalo, tak táto recenzia vyznela na vzdory všetkému veľmi pozitívne :) Dúfam, že i na základe tvojej recenzie si ho mnoho ludi kúpi a budú tak spokojní ako Ja :) Výkon v najnovších hrách je skutočne, viac než dostačujúci, výdrž batérie je relatívne o trochu nižšia, ale pri kompromisocoh v nastavení podsvietenia, bluetooth off sa stále dosahujú veľmi slušné výsledky vo výdrži.

  Martin.

  0
  0
 7. to Esok Draksar:
  ked chces do dakoho pindat tak sa aspon neskryvaj za nejake pseudo meno. Mna ten tvoj prispevok len rozveselil. Toto tu nie je stranka JULS (Jaz. ust. L. Stura) ale stranka pre priaznivcov MAC-ov. Preto neviem preco vrtas do veci ktore ta asi ani moc nezaujimaju. Pre mna ako dlhorocneho uzivatela a priaznivca Apple bola tato recenzia (alebo sumar informaci) velmi zaujimava.
  Dik Maroš za namahu a super članok.

  0
  0
 8. Esok Draksar: citit tu kompex :-) naco je to dobre? V niecom v podstate suhlasim, ale to sa da napisat aj do osobnej posty…

  Dik za super recenziu…

  0
  0
 9. Ako som už na Macblogu v mnohých diskusiách spoenul, mám ho už od prvého týždňa predaja (za nejakých 30, HK je lacný :D ) a som maximálne spokojný. Továrenske spracovanie je super, včera mi spadol na zem (omg, starám sa oň a taká náhoda jak…) presne na horný rok a hliník trocha povolil a teraz je v jednom roku trolinku, no, “pokrčený” a som ešte rád, lebo hore pri displayi kebyže ešte 2-3 mm, tak praskne sklo a som, no, tam :D Akurát keď je zatvorený, tak je na jednej strane asi o mm väčsia medzierka, avšak drží pevne a nie je to ani vidieť… Heh… :)) Boh vie akoby to dopadlo keby mi spadol plasťák…

  0
  0
 10. asi najprinosnejsie co som cital o tomto stroji, z ktoreho mimochodom pisem.btw, neska som sa ”snazil” pracovat na touchpade ASUS-u a vkuse som narazal na ”mantinely”.ten velky multi-touchpade je navykovy

  0
  0
 11. Jenom drobna pripominka – ten “mono” reproduktor je ve skutecnosti subwoofer a stereo reproduktory nejsou tak snadno videt. Ve skutecnosti je tedy ozvuceni 2.1!

  0
  0
 12. Stanislav Lužbeťák: Záruka zostáva, aj keď meníte RAM a musíte pritom odstrániť spodný kryt. V manuále samotnom je uvádzané ako RAM meniť, netreba sa ničoho báť. Podobne sa odnímal celý zadný kryt pri iMacoch G5, tiež bolo vidno dosku so všetkým a záruka ostávala.

  Matúš Husár: Možno som mal šťastie alebo vy smolu. Robil som mesiac predavača týchto počítačov a nestihol som naraziť na taký. Na tých bielych strojoch sa mi viac než kĺb nepozdávali samotné plasty, tie boli dosť nekvalitné.

  marekv: Ďakujem za upozornenie na preklep, už je to opravené.

  Daniel Kvasnicka ml: Výraz “proprietárny” som použiť nemal. Chcel som len povedať že ho používa v dnešných dňoch len Apple, aj keď máte pravdu že je to otvorený štandard dostupný každému.

  halogan: RAM som upgradovať nemohol, a tak to nemám odskúšané, preto by som sa za tú informáciu príliš nemal ako zaručiť. Ale spomenúť som to mohol, ďakujem za doplenenie. A čo sa týka čiernej, nie je dokonalá, ale na TN je to úplne normálny výsledok. Aspoň ten môj kus bol v tomto smere OK.

  Esok Draksar: Čo sa týka gramatiky, tak áno, robím chyby, a dosť sa spolieham na redakciu že ich opraví. Nabudúce sa redakcia bude iste snažiť viac, a ja tiež. Zvyšné pripomienky ako chémia beriem. Ale za “posledný MacBook” si stojím. Aj v správach povedia že podľa posledných informácií je situácia taká alebo onaká a ľudia to neberú tak že už žiadne ďalšie nebudú :) A čo sa týka pôvodu informácií v článku, tak počet súčiastok povedal Jobs v keynote a je to na Apple.com, výsledok MacBooka 2.4 AL Cinebench R10 je z fóra Maxonu a 3DMark skóre pre MBP z NotebookReviews. Chcel som zdroje dať pod článok, ale zabudol som na to, ako na polovicu ďalších vecí ktoré si našťastie ešte nikto nevšimol. Chabá výhovorka, ale kto má pozná, pre toho je dôveryhodná až až :)

  honza: Za dva dni je niekedy problém vyjadriť sa k osobným pocitom. Ak by ste vedeli presnejšie špecifikovať čo vám chýba na recenzií, tak sa rád priučím a v budúcnosti viac zameriam, nie je to môj posledný článok, hodí sa vedieť čo ľudia chcú.

  XcoRpi: Oprieť som sa snažil, ale nebolo do čoho, alebo mi možno len dobre platia, nikdy nevieš :)

  tomas: Máte 100% pravdu, to je najväčší fail aký som spravil. Je to stereo. Čas opraviť to.

  0
  0
 13. Za prehnanu reakciu sa vsetkym ospravedlnujem. S Marosom som si veci vydiskutoval. Podla jeho reakcie vidim, ze pochopil co som chcel povedat a verim, ze toto nie je jeho posledny clanok, ale ostatny :)

  Nepovazujem jeho slova za vyhovorku, ale za dokaz, ze vie co som chcel povedat. Presne toto su veci, ktore delia jeho clanok od spickovej prace. Staci nabuduce doplnit a je to tam !

  Howg

  0
  0
 14. To Meszaros:Ešte raz ďakujeme za informácie,ktoré sú pre bežného používatela, a pri výbere plánovaného notebooku veľmi hodnotné.Nedajte sa znechutiť rýpalmi typu”dajakého” Esoka

  0
  0
 15. Nezviknem reagovat ale prispevok od tochto pana ma fakt pobavil :) Esok Draksar
  celkom by ma zaujimalo na aky web o apploch pisete vy. Lebo ste tento clanocek len skrityzoval s mojho hladiska si sneho kazdy odnesie to co potrebuje a to ze ma novy mecbook MA o tolko a tolko suciastok menej to je oficialna informacia od apple ked dobre viem :) cize pre mna nnie je nutne pisat odkial tato informacia je a si myslim ze ani pre inych pouzivatelov applov :) lebo tato komunita je dost inteligentna na to aby si to kludne zistila sama a nikdy sa nespolieha len na jeden zdroj :) ale to su vsetko detajli :) a zvicajne ked nieco kritizujem tak vyzdvihnem aj dobre stranky to som si vovasom prispevku nevsimol :) Ospravedlnujem sa za gramaticke chybi :)

  0
  0
 16. “Podsvietenie je totiž v absolútnej tme pri plnom jase pre niekoho príliš intenzívne, takže táto možnosť určite príde vhod..”

  podsvietenie je v uplnej tme prilis intenzivne aj na minime…
  preto pouzivam program shades ktory dokaze monitor este viacej stmavit

  http://www.charcoaldesign.co.uk/shades

  inak pekna recenzia ;)

  0
  0
 17. som velmi rad, ze MB AL nema mono reprodktor, ale 2.1 :-)))
  Inak, taktuto recenziu by ste mohli spravit aj na MBP AL. Podla mna bola fakt super, a nieco by sa zislo a o MPB… THX

  0
  0
 18. mna by celkom zaujimalo to rozvrhnutie klaves s maly enterom a shiftom, bo na apple.com je to rozlozenie trocha ine, tak ako ho mam aj ja na plastovom MB…cize enter horizontalne a velky shift… odkial je ten MB allu??… btw aj na tom obrazku unibody co mas hore je inak vyrezany enter

  0
  0
 19. Lusian: Esok pre mňa nie je bezmenný nick, a viem aj pre aký web o Apple píše on a je oproti mne o level vyššie. Takže jeho názor má opodstatnenie. Ale veľmi pekne ďakujem všetkým čo sa ma zastali. Nabudúce sa polepším aj z gramatického hľadiska, má to cenu. Týmto by vás poprosil aby sme už túto tému neriešili.

  NN_bob: Tým podsvietením som mal na mysli podsvietenie klávesnice, nie displeja. Ale užívateľov ktorým pripadá jas displeja v niektorých situáciach prisilný príde linkovaný program iste vhod, ďakujem.

  Raul: Momentálne je situácia s množstvom MacBookov Pro na Slovensku dosť zúfalá, takže to hneď nepôjde. Ale už ju plánujeme a iste aj časom prinesieme. Treba len trochu viac trpezlivosti, lebo predvianočná situácia hovorí sama za seba.

  0
  0
 20. Mel bych akorat pripominku k vydrzi baterie. Nemeril jsem to presne, ale vydrzela mi temer k sesti hodinam. Minimalni jas displeje, internet pres Ethernet (vypnute wifi), poslouchani hudby pres iTunes a zapnute Adium… Takze perfektni.

  0
  0
 21. Maroš: Súhlasím s tými plastmi, MacBook ide uz kvoli nim 3 krát do servisu, najradsej by som ho vymenil.
  Ale to už je OT.

  0
  0
 22. Pane redaktore, docela by mě zajímalo, jak jste bez nářadí byl schopen vyměnit RAM moduly u minulé generace. To jste ty tři křížové šroubky šrouboval prstem? Díky za odpověď

  0
  0
 23. Ja ten macbook mam a som nadmieru spokojny, ked v skole vidim ze sa vsetci obzeraju, ze co to ma ten tipek za notebook tak som hrdy :D a oni zufalo krutia hlavami nad plastovymi asusmi za lacny peniaz z predvianocnych vypredajov :) … rozhodne si myslim, ze tento macbook patri vo svojej triede k spicke, a splna ucel presne pre tych ludi, ktori ho potrebuju nosit so sebou a chcu sa pozitivne prezentovat (tj obchodne ucely, propagacia a tak…) rozhodne robi dobry dojem :)
  A hry slapu takisto normalne, na odreagovanie NFS Carbon pri maximalnych detailoch…cize nevidim problem :)

  0
  0
 24. Fúh keď to čítam mám chuť si ho hneď kúpiť dúfam , že sa mi ho podarí zohnať z USA ….LEmonQo aj keď z tvojho komentáru cítiť trošku povýšeneckosť musím sa priznať som tak na tom podobne síce vlastním len Biely Macboook ale stále o niečo ďalej ako tie ostatné ..proste Mac :D

  0
  0
 25. Novej hliník mám asi čtrnáct dnů a myslím, že mně to změnilo můj IT život. Nedá se popsat přesně slovy jakej je když ho nevlastníte. Je to samozřejmě pořád jen noťas, ale s tak dokonale chytlavým uživatelským rozhraním, že se to nedá vyjádřit. Chvilku si zvykáte a najednou Vás napadne, proboha proč to tak nedělají všichni. Je to prostě parádní mašina. Prostě si ji půjčte a zkuste. Jo a bezva článek.

  0
  0
 26. Pre zvýšenie user experience z nového multi touch ovládania si dovolím doporučiť minimalistickú doplnkovú funkciu – MultiClutch

  http://wcrawford.org/2008/02/28/everytime-i-think-about-you-i-touch-my-cell/

  Doplní nám možnosti využívať advanced multi touch v aplikáciách, ktoré to natívne nepodporujú. Otvára využie ďalších giest, ktoré sú možné na novom trackpade, len systém ich zatial plne nevyužil.

  Ak skutočne oblubuje ten pravý iPhone like scroll efekt, doporučujem
  Smart Scroll X – http://www.marcmoini.com/sx_en.html .

  0
  0
 27. jo vsechno je paradni , ale displej nestoji za nic a jestli se divate na film a je tam cerna tak nevidite film, ale sam sebe coz je velky problem i v osvetlene mistnosti mate problem najit misto abyste na displeji neco videli -je to proste zrcadlo a to je spatni

  0
  0
 28. PRE LEMONQO – No ty si tu riadne zadrel. Ze na obchodne ucely pouzivat apple? Skus prist na jednanie s applom a ta ludia vysmeju alebo si budu mysliet, ze si taky “obchodnik” ktory sa na obchodnika len hraje. Ak notebook na obchodne ucely tak jedine IBM-Lenovo. Nemozem s typkov, ktori pridu na jednanie a vyberu si na stoj Asus, Acer a myslia si o sebe,ze su top obchodnici.Apple je imidzovka a nie comp na obchod. Len tak mimochodom, preco v parlamente su pre poslancov pocitace IBM, alebo seriozna firma pouziva vyhradne laptop IBM-Lenovo? Preco im nedaju pocitace Apple? Odpoved: Vyzeralo by to neseriozne, tak ako by si prisiel niekde na jednanie v rifliach a tricku namiesto saka a kosele. A ak ti chyba Mac OSX tak existuju cracknute verzie ktore v pohode nainstalujes na klasicke PC. Mam vyskusane.

  0
  0
 29. le grandeur : to jsou zase bláboly. Maca zatim nemam, ale co je to za blbost, ze se kvalitni obchodnik pozna jen podle IBM – Lenovo? Obchodnik se pozna podle toho jak umi obchodovat. Ano, musi byt primerene obleceny, primerene kvalitne, abychom se vzajemne chapali. Mozna tak u aut to chapu. Ohledne laptopu, taky bych asi neprisel na jednani s nejakym Acerem, i kdyby to byl Ferrari. Na jednani bych asi neprijel s Lagunou nebo Octavii, ale to je kazdeho vec. I kdyby, je to o tom jake mam vychozi pozice, ale obchod to za me neuzavre.

  Ohledne toho parlamentu. Pokud vim, tak treba v ceskem parlamentu ho ma Bursik, mozna jsem zahledl ve zpravach i MacBooka u Topolanka, ale to uz si nejsem jistej. V kazdym pripade, v parlamentu bylo vypsano vyberove rizeni a dely se okolo nej veci. Vyhral ho IBM, ale Dellu moc nechybelo.

  Apple je brano jako imidzovka, ale to vubec neznamena, ze je to spatne. Notebook na praci se dneska ohledne vykonu nijak nelisi od notebooku na image. Od te doby, co na Applu muze byt pres bootcamp nebo virtualne Windows XP, tak neni duvod k tomu, aby obchodnik nemohl mit MacOX, kdyz se mu libi… V kazdym pripade neni treba brat Apple jako nejaky levny plastak…thats my two cents

  0
  0
 30. Mám takú otázočku, kedy sa ten MB predával ? asi som ho prepásol, ale ja keď som išiel kupovat už bol len biely plasťák alebo AL MBP, samozrejme, hliník je hliník a tak vyhral ten, ale vcelku by ma zaujímal výskyt a dostupnosť tohto MB, aj keď viem, že sa ozývam neskoro, je to len taká moja zvedavosť :) inak perfektné recenzie, musím pochváliť, nedá mi to ich vždy nedočítať :D

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.