iPhonu sa (zatiaľ) darí, na tretej priečke celosvetovo

Spoločnosť Canalys, zaoberajúca sa prieskumom celosvetového trhu vydala analýzu (považujme túto firmu voči Apple za nezaujatú, funguje už 8 rokov a má istú reputáciu), podľa ktorej je na trhu Smartphonov celosvetovo iPhone na tretej priečke v počte predaných resp. používaných kusov.

Prieskum a pomer sa vytvára na základe oficiálnych finančných správ spoločností. Trochu diskutabilné môže byť zaraďovanie iPhonu medzi Smartphony, keďže v skutočnosti zatiaľ nejde až tak o Smartphone (ak hodnotíme podľa aktuálnej absencie SDK a čiže absencie aplikácií tretích strán), podľa encyklopedického výkladu slova Smartphone však iPhone do tejto kategórie určite patrí, minimálne vďaka pokročilému operačnému systému.

Z posledných čísel z posledného štvrťroka 2007 sa na prvom mieste s 52,9 % umiestnila samozrejme Nokia s celou jej produktovou radou Smartphonov (hlavne N a E séria), na druhom mieste je RIM (11,4 %) a jej produkty BlackBerry a na treťom mieste so 6,5 % je Apple iPhone.

Ak vezmeme do úvahy, že Nokia pokrýva cez 50 % trhu s okolo 10 modelmi a svoje telefóny predáva už roky a na celom svete, „výkon“ iPhone za posledných cca 210 dní oficiálne predávaného len v USA, Nemecku, Francúzsku a Spojenom Kráľovstve je viac než impozantný (a naviac so zmluvnou viazanosťou). Apple je však ešte stále v „peak“ hodnotách a krivka sa môže vyvíjať veľmi divoko, zatiaľčo zmienená Nokia má oveľa stabilnejšiu pozíciu.

Samostatne len v USA je na prvom mieste RIM (41 %), na druhom iPhone (28 %), na treťom Palm (9 %).

Apple má pre prípad silného poklesu predaja v zálohe možné urýchlenie spustenia predaja v ďalších štátoch (napr. Kanada či štáty Európy) a samozrejme iPhone „2“, ktorý je už určite minimálne vo fáze ideových návrhov a počiatočných príprav.

komentárov
 1. Tak ja bysom rad veril, ze “vo fáze ideových návrhov a počiatočných príprav” bol iPhone 2 uz v case uvedenia iPhone 1. A ze teraz uz je skor vo faze dokoncovania, testovania a doladovania a mohol by prist na trh rok po predchadzajucom modeli :-)
  Uz som neraz pocul a cital zmienky, ze technologicke firmy su v skutocnosti o mnoho napred, ale najma v spotrebnej elektronike maju radsej buduce technologie este chvilu zavrete v sejfoch, pretoze naco prebijat stavajuce modely, ked su esteze cerstve a dobre sa predavaju.

 2. ten rebricek predajnosti mobilov v USA je len co sa tyka smartphonov? Lebo ak je v skutocnosti na prvom mieste RIM, druhy iPhone a treti Palm, tak potom mi z toho vyjde, ze US ludia pouzivaju smartphony? No to asi nie, ze? :) Takze by bolo dobre uviest, ze opis tejto trhovej pozicie je len co sa tyka smartphonov.

 3. Stve ma ze uvadzanie iPhonu v jednotlivych krajinach ide tak pomaly – vid Kanada, Irsko. A na Slovensku? Dozijeme sa vobec niekedy? Vari Apple nevidi, ze sa iPhone objavuju po celom svete aj bez oficialneho uvedenia? Mali by s tym nieco robit.

 4. jozef- je to tam spomenute aspon 3 krat, tema clanku su smartphony, hned z prvej vety vidim, ze sa jedna len o trh smartphonov… “podľa ktorej je na trhu Smartphonov celosvetovo”… niektori ludia by sa mali naucit citat a az potom komentovat ;)

  tiez by som uz prijal oficialny predaj iPhone na Slovensku…

 5. No možno nestíhaju dodávať na trh dostatočné množstvo telefónov, preto ich neuvádzajú dostatočne rýchlo a vo viacerých krajinách. Možno.

 6. Ja bych rek ze to % bude mensi kdyz vezmeme ze zhruba 1/3 iPhone-u se vyveze z USA. Ale i tak je to pekny vysledek ale myslim si ze by moh byt i lepsi kdyby Apple jen trochu poupravilo podminky.

 7. Aká je perespektíva, že keď si objednám cez známeho iPhone “1” z USA teraz, že na sSovensku z toho nebudem mať len štýlový multimediálny prehrávač iPod Touch s viac aplikácicami?

 8. Bol som sa minule popýtať u nás v O2 na Iphone a tvrdili mi, že v lete – jún – júl by sa mal Iphone objaviť aj u nás a dokonca v všetkých 3 sieťach. T-mobile Orange aj O2 majú podpísanú zmluvu s Iphonom. Caute

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť