iPhone – ikony na displeji signalizujúce dostupnosť sietí a ich význam

Jednou z najväčších výhod nového iPhonu 3G je samozrejme jeho schopnosť operovať v rýchlej sieti 3G. iPhone signalizuje silu a typ dostupného signálu v ľavom hornom rohu displeja malou ikonkou. Mnoho ľudí má problém so správnym pochopením významu týchto ikon. Neznamenajú, že iPhone práve využíva dátové služby daného pokrytia, signalizujú dostupnosť týchto služieb. Na tomto mieste budete asi najčastejšie vídať ikonu 3G, ikonu E, prípadne ikonu Wi-Fi signálu. Existuje však ešte jedna možnosť. Ak ste na mieste, kde nie je pokrytie Wi-Fi, 3G ani EDGE, pravdepodobne bude dostupné GPRS. To sa na iPhone 3G signalizuje jednoduchou bodkou.

Wi-Fi

Táto ikona informuje o práve aktívnom pripojení k Wi-Fi sieti (iPhone prevzal IP a je pripojený na router/access point) a aj o sile signálu tohoto pripojenia. iPhone podporuje Wi-Fi špecifikácie 802.11b/g.

3G – UMTS/HSDPA

iPhone 3G ikona

Táto ikona označuje dostupnosť 3G signálu. Ten spolu s nadstavbou HSDPA umožňuje dátové prenosy až 3,6 Mbit/s, od septembra bude u Orange-u SK vo vybraných mestách dostupná rýchlosť až 7,2 Mbit/s. Táto vysoká rýchlosť bude teoreticky dostupná aj na iPhone 3G (rýchlosti v praxi sa však môžu líšiť podľa kvality signálu).

EDGE

iPhone EDGE ikona

E signalizuje dostupnosť EDGE siete. EDGE je rýchlejšia nadstavba GPRS sietí. Pred príchodom iPhone 3G to bola najlepšia (najrýchlejšia) bežne dostupná možnosť dátových prenosov na iPhone prvej generácie (nepočítajúc Wi-Fi). Teoreticky dosiahnuteľná rýchlosť pri EDGE je až 384 kbps.

GPRS

Posledný typ dátovej siete dostupnej na iPhone je GPRS. Pokrytie touto sieťou je na Slovensku a v Česku skoro 100% (všade tam, kde je signál operátorov). Na telefóne sa signalizuje jednouduchou bodkou.

Airplane mód

iPhone Airplane mód

Tento symbol informuje o Airplane móde. S týmto nastavením môžete mať iPhone zapnutý aj v lietadle. iPhone sa tak nepripája na žiadnu sieť, deaktivuje Bluetooth, GSM/EDGE/3G a WiFi. Môžete využívať len multimediálne funkcie, resp. iPod. Airplane mód aktivujete jednoducho v Settings → Airplane Mode.

komentárov
 1. totizto iphone stahuje nejake data bez mojho vedomia. v settings – general – usage – cellular network data mi pribudaju stiahnute aj odoslane data. aku moznost mam zasktrnut aby sa mi nestahovali ziadne data. resp ako zistim ake data sa stahuju?

  0
  0
 2. Datový přenos bude probíhat prakticky pořád – nemá smysl ho blokovat. Žádná data nebudou odesílány ani příjímany pouze v Airplane Mode.

  Zdraví, iRoss

  0
  0
 3. Neviete mi povedat, ako je to so signalom u iPhone? Ci iPhone GSM signal zachytava dost dobre, alebo uz pri kazdom zakolisani signalu vypadava… Dik

  0
  0
 4. sceeera som chytil signal vo vysokych tatrach v 2404 m nm v silnom vetre a hmle, iphone 3g, vodafone /roaming orange
  zda sa ze je to v klude

  0
  0
 5. to melebius: dakujem
  to common: autom. kontrolu mailov mam vypnutu. aj 3G, VPN, Data Roaming a vsetko co sa tyka datovych sluzieb a stale sa to pridava.

  Nasiel som na nete navod ako zmenit APN a tym sa to da obmedzit. Skoda ze z FW 2.x dali prec moznost zmenit si APN

  0
  0
 6. Cafte,
  chcem sa opytat na jednu zakladnu vec o ktorej som sa nikde nedocital
  sice:
  Ked sa napojim na Wifi a zacnem browsovat stava sa mi, ze z ikonky pre wifi na displeji sa stane 3G ikonka.
  Znamena to ze uz niesom napojeny na wifi data a stahujem / browsujem cez 3G popr. EDGE?
  Dikes

  0
  0
 7. Double: Áno. Ešte to môže znamenať aj to, že aj keď na WiFi sieti stále si, cez danú sieť sa nedá pripojiť na internet a tak sa telefón pripojil aj cez 3G/EDGE a sťahuje dáta tadial.

  0
  0
 8. zdravim.
  vcera som aktivoval datovy balik. 1000MB.
  kontroloval som si tie ikony – takmer stale bola ikona wifi a nie 3G (nakolko doma aj v office mam wifi). a teraz som skontroloval spotrebu a pozeram, ze uz mi to zhltlo z objemu 560 MB. da sa nastavit nejako, aby mi prioritne tahal iba cez wifi? toto ma zruinuje :)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.