HD kvalita videa: Apple TV 2 vs. Blu-Ray vs. DVD vs. káblová HD

Server iLounge spravil zaujímavý porovnávací test kvality videa medzi Apple TV Take 2, Blu-Ray, DVD a káblovou TV v HD kvalite.

Test prebehol na 40″ LCD TV Sony Bravia XBR4 Full HD 1080p (120 Hz), ako prehrávač bola použitá Sony Playstation 3 pripojená cez HDMI kábel, teda digitálne. Obraz bol upscalovaný na 1080p HD nezávisle na zdroji a následne sa porovnali najzaujímavejšie snímky z filmu Die Hard 4, kde je možné vidieť rýchlu akciu, exteriéry aj detaily. iLounge zakúpil z tohto filmu DVD verziu (480i), Blu-Ray verziu (1080p), na iTunes si film zapožičali v štandardnej SD kvalite (480p) aj HD kvalite (720p) a u amerického providera káblovej televízie prehrávali HD kvalitu (1080i). Fotky framov vznikli pomocou fotoaparátu Nikon s nastaveným časom 1/80 sekundy.

Ako vidíte, celá HD situácia nie je veľmi jednoduchá – nie je HD ako HD a záleží na viacerých faktoroch, ako váš film vlastne vyzerá. V podstate najbezpečnejšie, najdrahšie a najkvalitnejšie riešenie je práve Blu-ray prehrávač, Blu-ray film a Full HD televízor. Jedine v tejto kombinácii si užijete skutočné maximum, aké papierovo poskytuje HD špecifikácia 1080p, bez trikov alebo ďalšej pridanej kompresie.

V skratke však treba povedať, že napriek zníženému bitrate zapožičaných HD filmov cez Apple TV/iTunes a len 720p rozlíšeniu si toto zariadenie v teste viedlo veľmi dobre. V podstate sa dá skonštatovať, že Apple TV obsadzuje v teste druhú pozíciu. Apple urobil dobrý kompromis medzi veľkosťou, kompresiou a kvalitou, takže sťahovanie filmu netrvá dlho a za dobrú prenajímaciu cenu (4,99 USD) získate veľmi slušnú kvalitu videa na HD Ready televízore, aké u nás momentálne letia. Nedá sa však zaručiť rovnaký výsledok u všetkých filmov, keďže rôzne filmy rôznych vydavateľstiev môžu byť na iTunes komprimované trochu odlišne, a naviac niektoré trailery sú enkódované v inej kvalite ako samotný film, takže váš nákup ani nemôžete dopredu overiť.

DVD kvalita je zatiaľ stále celkom postačujúca, trochu smutné však je, že Apple svoj SD obsah v čase neprítomnosti HD označoval ako „near DVD quality“, čo z testov vychádza ako malá lož. Prenajímané alebo zakúpené SD filmy na iTunes/cez Apple TV sú ďalej za kvalitou DVD ako len „near“. Naopak HD je tesne za Blu-Ray a o niečo vyššie ako DVD, takže rozumný kompromis.

Pozrite si viac obrázkov a celý článok iLounge. Rozdiel medzi Blu-ray a Apple TV vidieť celkom dobre na detailoch tváre herca Bruce-a Willis-a.

Osobne prehrávam najčastejšie DVD filmy na bežnom HD Ready LCD televízore a kvalita je pre mňa dostačujúca, aj keď uznávam, že 1080p trailery stiahnuté z internetu vyzerajú veľmi pekne. Aké máte skúsenosti s kvalitou videa a HD filmami vy?

komentárov
  1. Som vedel ze Blu ray vyhra to treba zazit. akurat lutujem ludi co si kupili HD player od thomson akurat ho mozu vyhodit

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.