Gmail IMAP nastavenie na iPhone, mobilné telefóny, Mail

Jednou z najčastejších žiadostí k inak veľmi obľúbenému Gmailu bolo pridanie IMAP funkcionality. Gmail svojim užívateľom vyhovel až v októbri 2007. Bohužiaľ, bez korektného nastavenia, Gmail IMAP konto nepracuje úplne podľa našich predstáv. Dnes si ukážeme, ako korektne nastaviť Mail.app, iPhone a ostatné mobilné zariadenia (konkrétne na príklade Nokie N73), aby sme sa vyhli prípadným nepríjemnostiam.

Gmail samozrejme už dlhšiu dobu ponúkal možnosť POP3 nastavenia pre emailových klientov. Výhod, ktoré IMAP oproti POP3 ponúka, je hneď niekoľko. Stále pripojenie na server znamená, že v pohodlí svojho klienta pracujete s mailami priamo na serveri a všetky zmeny sa odzrkadľujú nielen vo webovom rozhraní ale aj na mobilných zariadeniach, s ktorými Gmail používate. Na svoje konto môžete byť pripojení hneď z niekoľkých miest. Najväčšie výhody teda ponúka práve pri používaní aj s mobilnými zariadeniami. Ak máte nastavený Gmail aj na mobile, nie je problém si nové maily prezrieť kdekoľvek, kde je pokrytie vášho operátora. Na rozdiel od POP3 sa vám nestane, že po týždňovej dovolenke prídete domov, zapnete Mail.app, ktorý v zápätí stiahne vami na mobile prečítané maily a označí ich ako nové. S IMAPom vám ich síce podľa nastavení stiahne, no klient ich už bude brať ako prečítané.

IMAP nastavenia pre Mail.app

Úplne na úvod je potrebné IMAP povoliť v samotnom Gmaili. Postup je jednoduchý:

 1. Po prihlásení sa do Gmailu prejdite do záložky Settings (Nastavenia) na vrchu stránky.
 2. Pokračujeme na záložku Forwading and POP/IMAP (Preposielanie ďalej a POP/IMAP).
 3. Poslednou časťou je IMAP, kde stačí aktivovať Enable IMAP (Povoliť IMAP). Nezabudnite uložiť zmeny. Ak už nebudete POP3 používať vôbec, môžete ho na tomto mieste vypnúť.

Ďalším krokom je nastavenie samotného Mailu. To sa dá urobiť aj podľa oficiálneho návodu, no neskôr narazíme na problém. V ľavom sidebare Mailu vzniknú nové priečinky, ktoré odzrkadľujú použité Labely (Menovky) z webového rozhrania Gmailu, čím nám prácu zneprehľadňujú.

Mail si teda nastavíme nasledovne (Oficiálny Gmail návod):

 1. V Maile si otvoríme Preferences.
 2. Zvolíme záložku Accounts, kde vo výpise v spodnej časti klikneme na +.
 3. V Account Type zvolíme IMAP. Ďalej zadáme svoje meno, mailovú adresu a klikneme na Continue.
 4. V Incoming Mail Server vyplníme imap.gmail.com. Meno bude celá emailová adresa (meno@gmail.com) a heslo to isté, ktoré používate pri prihlasovaní cez webové rozhranie.
 5. Na ďalšej strane zvolíme ako Outgoing Mail Server smtp.gmail.com. Zaškrtneme „Use Authentication“ a opäť vyplníme plnú emailovú adresu a heslo.
 6. Ak všetko prebehlo v poriadku, konto máme vytvorené a stačí kliknúť na Done.
 7. Teraz v nastaveniach konta klikneme na Server Settings, kde skontrolujeme či je správne nastavený Outgoing Mail Server (smtp.gmail.com:me­[email protected]), port nastavený na 587 a  zaškrtnuté „Use Secure Sockets Layer (SSL)“. Do User Name vyplníme opäť našu emailovú adresu (meno@gmail.com) a heslo. Potrvdíme nastavenie kliknutím na OK.
 8. Posledným krokom bude v nastaveniach konta kliknúť na záložku Advanced. Vedľa predposledného riadku Port zaškrtneme „Use SSL“. Číslo portu by sa malo zmeniť na 993.
Mail.app Gmail IMAP Nastavenia Mail.app Gmail IMAP Nastavenia

Konto máme nastavené, v sidebare pribudlo niekoľko priečinkov, ktoré o chvíľu zase upraceme. Je potrebné aby ste sa opäť prihlásili do webového rozhrania Gmailu, klikli na Settings (Nastavenia) → Labels (Menovky).

Pridajte nasledujúce menovky (bez úvodzoviek): „IMAP/Drafts“, „IMAP/Sent“, „IMAP/Trash“. Keď ich už máme vytvorené, otvoríme si nastavenia konta v programe Mail. V záložke Mailbox Behaviors zaškrtneme pri Drafts „Store draft messages on the server“, pri Sent „Store sent messages on the server“ (je dobré si nastaviť aj interval odstraňovania odoslaných správ, napr. na jeden týždeň), pri Trash „Move deleted messages to the Trash mailbox“ a „Store deleted messages on the server“. Za tým si nastavíme interval permanentného mazania správ z koša (napr. týždeň).

Pri Junk odškrtneme „Store junk messages on the server“.

Prejdeme na záložku Advanced a v poli IMAP Path Prefix zadáme:„IMAP“ (bez úvodzoviek). Nakoniec klikneme na IMAP/Sent (v sidebare) potom klikneme v menu Mailbox → Use This Mailbox For → Sent (rovnaký postup aplikujeme na Drafts a Trash).

Vďaka týmto krokom sa nám vyčistí sidebar a predvolené priečinky Sent a Trash nám budú fungovať ako majú, bez duplikovaných priečinkov pod nimi. Je možné, že sa vám dočasne objavia duplicitné správy v Sent a Trash, to však vyrieši nastavený časový limit na odstraňovanie správ. Mne osobne však našťastie klient správy nezdvojil, možno budete mať podobné šťastie. Týchto pár krokov taktiež zabezpečí správne zobrazovanie emailov v iPhone.

iPhone

Po správnom nastavení Mail.app a Gmailu nám už nič nebráni v jednoduchom a rýchlom nastavení iPhonu. Oficiálny návod je asi najjednoduchším riešením.

IMAP iPhone Mail Nastavenia Gmail IMAP iPhone Mail Nastavenia Gmail IMAP iPhone Mail Nastavenia Gmail

Nebudem ho zbytočne prepisovať, povieme si však ako ho upraviť, aby sa Gmail správne synchronizoval aj s iPhonom.

 1. Settings → Mail → Naše Gmail IMAP konto → Advanced
 2. Označíme Drafts Mailbox → On the server → zvolíme Drafts

Rovnaký postup aplikujeme pre Sent Mailbox (-Sent Mail) a pre Deleted Mailbox (-Trash).

Tip: Ak chcete archivovať e-mail priamo z iPhonu, stačí ho preniesť do priečinku All Mail.

Ostatné mobily (Nokia N73/Symbian)

Nastavenie Nokie N73 pre IMAP Gmail je zložitejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. S týmto návodom by to však pre vás už mala byť hračka. Postup je totožný aj na ostatných Symbianových Nokiách S60 (napr. N95) a dá sa pri troche šikovnosti použiť aj na iné mobily, ktoré IMAP podporujú.

Na začiatok si vytvoríme v telefóne nové emailové konto. Otvoríme si Správy → Voľby → Nastavenia → E-mail → Schránky → Voľby → Nová schránka.

Otvorí sa nám sprievodca, pomocou ktorého nastavíme základné údaje. Typ schránky – IMAP4, vyplníme emailovú adresu, server prijatých emailov imap.gmail.com, server odoslaných emailov smtp.gmail.com, použité miesto prístupu zvolíme podľa operátora (napr. T-Mobile Internet / Orange Internet – musíme mať aktívny mobilný internet u operátora), posledným krokom je zvolenie názvu schránky – napríklad Gmail. Úspešne sme vytvorili novú schránku. Teraz si upravíme jej nastavenia, aby sme ju mohli začať používať.

Nokia N73 IMAP Gmail nastavenia Nokia N73 IMAP Gmail nastavenia Nokia N73 IMAP Gmail nastavenia

V nastaveniach spojenia skontrolujeme a upravíme nasledujúce údaje:

Prichádzajúci e-mail

 • Meno užívateľa: naša plná emailová adresa
 • Heslo Gmailu
 • Server prijatých emailov: imap.gmail.com
 • Ochrana (porty): SSL/TLS
 • Port: Predvolený / 993

Odchádzajúci e-mail – tu zvolíme rovnaký postup ako pre prichádzajúci mail, ale Port bude 587Ochrana (porty) StartTLS .

Nič nám už nebráni začať používať svoj Gmail na mobile, no odporúčam vám skontrolovať aj Nastavenia výberu a Automatický výber podľa dátového programu, ktorý máte zvolený, aby ste tak predišli prekvapeniam na faktúre.

Poznámka: Ak váš mobilný telefón nemá vlastného emailového klienta, môžete vyskúšať pripojenie cez mobilný internet na adrese http://m.gmail.com (ak je pre váš telefón dostupná aplikácia, hore sa vám ponúkne aj Gmail klient na stiahnutie).

komentárov
 1. A co takhle použít pro odeslanou poštu, koncepty a koš přímo podsložky složky [Gmail], bez zbytečného vytváření dalších složek? ;-) Navíc toto nastavení „pochopí” i webové rozhraní Gmailu, nejsem si jist, zdali by byl Gmail tak chápavý i u Vámi navrhovaného postupu…

  0
  0
 2. Pěkný návod, ale nevidím rozdíl od oficiálního návodu. Když jsem viděl titulek, říkal jsem si, že článek řeší problém s “All mail” mailboxem a ono nic.
  Jak nastavit iPhone jednoduše? No přece synchronizací s počítačem. Proč to nastavovat ručně?!!

  0
  0
 3. Článek řeší problém s “All mail” v Mail.app, ovšem narazil jsem na jiný problém a tím je složka SPAM v Gmailu, bohužel mi do ní denně přijde omylem několik emailů a po přenastavení dle návodu v článku se do složky spamu přes Mail nedostanu. Musím přes webové rozhraní.
  Nějaký tip?

  0
  0
 4. skolnicek: Jsem asi natvrdlej. Jak článek řeší to, že Mail.app stahuje všechny mailboxy z googlu a chová se k nim jako k adresářům, když se k nim google chová jako k tagům????

  0
  0
 5. ano najjednoduchsie je nastavit to v aplikacii MAIL na positaci a potom cez iTunes sychronizovat maily. predsalen to je prehladnejsie. co sa tyka imap pripojenia vyhoda je v tom, ze vsetky maily su na servri a vam sa zobrazuje jen obsah servru kde mate maily. zobrazuju sa aj vsetky adresare ktore si vytvorite koli prehladnosti. pri POP pripojeni vam fyzicky posta prichadza do zariadenia. co pri pouziti na Iphone je dost obmezdujuce, lebo je to niekedy celkom slusny objem dat. dalsia vyhoda je, ze cokolvek urobite bud v pocitaci alebo v iphone vsade to budete vidiet rovnako, kedze to robite priamo na serveri a nie vo svojom klientovi na pocitaci.

  0
  0
 6. Mail.app 3.2 som mal v minulosti nastavený na POP. Poľa Vášho návodu som account zrušil a chcel som ho dať na IMPAP Po stačení+ v Account mi ovšem neponúka možnosti nastaviť na IMPAP a znova a znova je tam len POP account. Nastavenia v Gmaile som samozrejme urobil a POP vypol a povolil IMPAP. Čo stým?

  0
  0
 7. delfor: mozes, ale ked mas napriklad stiahnutu len hlavicku mailu, tak ti ukaze len hlaviku, lebo telo este nenacital so serveru. Aj tam je priloha, tiez ju nebudes moct offline citat, lebo este nebola stiahnuta. ale to je dobre, lebo naco by si stahoval nieco co vobec nepotrebujes vediet. Hlavne ked niesi na wifi a musis za to platit

  0
  0
 8. mam taky maly problem zabudla som heslo a teraz mi nejde sa prihlasit mam aj nove konto ale na mobile to neviem prepisat…..neviete niekto ako sa to robi??

  0
  0
 9. Tomu dovetk pod screenshotmi dosť dobre nerozumiem, v čom je to nastavenie:
  Nebudem ho zbytočne prepisovať, povieme si však ako ho upraviť, aby sa Gmail správne synchronizoval aj s iPhonom.

  1. Settings → Mail → Naše Gmail IMAP konto → Advanced 2. Označíme Drafts Mailbox → On the server → zvolíme Drafts

  Rovnaký postup aplikujeme pre Sent Mailbox (-Sent Mail) a pre Deleted Mailbox (-Trash).

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.