CrossOver 7 – Windows aplikácie a hry na Macu bez Windows, čiastočná podpora Office 2007

Prechod spoločnosti Apple na Intel procesory odstránil jeden z najčastejších argumentov proti prechodu z PC na Mac – nekompatibilitu. Vďaka procesorom Intel už nemusíte riešiť tento problém pri Windows-only aplikáciách, ktorých sa nechcete alebo nemôžete vzdať. Najfunkčnejším riešením je použitie Boot Campu (súčasť Mac OS X Leopard). Umožňuje bootovať Windows namiesto Mac OS X. Windows môžete taktiež virtualizovať pomocou VMWare Fusion alebo Parallels Desktop. Ak sa vám tieto štandardné riešenia Windows na Macu zdajú zbytočne nákladné (je potrebné vlastniť Windows XP/Vista) a nepohodlné pre vaše príležitostné používanie, za pokus stojí riešenie spoločnosti CodeWeavers – program CrossOver.

S CrossOver môžete na Macu spúšťať Windows aplikácie bez reálnej prítomnosti systému Windows (nie je ho potrebné kupovať). Crossover funguje vďaka open source projektu pre operačné systémy Linux nazvanému WINE. Tento projekt poskytuje emulačnú vrstvu umožňujúcu Windows aplikáciam fungovať na počítačovej architektúre x86. Stačí si zakúpiť CrossOver a priamo v prostredí Mac OS X otvárať alebo inštalovať programy určené pre Windows. Samozrejme, podpora aplikácií je horšia ako pri ostatných spomínaných spôsoboch, no pri menej komplexnejších aplikáciách stojí za vyskúšanie. Najväčším esom v rukáve pre CrossOver je podpora obľúbených hier spoločnosti Valve, vrátane ich distribučného systému Steam (Half-Life 2, Counter Strike/Source, Civilization IV, Max Payne 2, Call of Duty 2 a mnohé iné).

Posledná vydaná verzia CrossOver 7 pridáva podporu pre Microsoft Office 2007, podporuje ActiveX v Internet Exploreri, Adobe CS a CS2 (Windows verzie), opravuje problémy s online bankingom v Quicken 2007 a 2008 a ostatné bugy z predošlej verzie. Úplný zoznam podporovaných aplikácií nájdete na oficiálnej stránke.

Screenshot a video nájdete v pokračovaní článku.

Office 2007 má však v zozname podporovaných programov len bronzovú medailu (nefunguje Exchange), ktorá sa prideľuje aplikáciam, ktoré zatiaľ nefungujú spoľahlivo a nie je odporúčané používať ich v produkčnom prostredí. Skúsení užívatelia môžu Crossover kombinovať s Thinstall od VMware a dosiahnuť lepšie výsledky.

S CrossOver 7 prichádza aj zmena predajného modelu – môžete si ho kúpiť v dvoch verziách – Standard edition za 39.95 USD a Pro edition za 69.95 USD. Hlavným rozdielom je podpora CrossOver hier v Pro verzii, lepšia „level 2“ oficiálna technická podpora a možnosť viacerých užívateľských profilov. Ak už máte zakúpenú licenciu pre predchádzajúcu verziu, upgrade na Pro verziu je automatický a zadarmo. K dispozícii je aj demo verzia funkčná 7 dní.

CrossOver na Mac OS X – Word 2007 screenshot
komentárov
 1. Ak vývojári trochu na svojom koncepte popracujú, bude pre mnohých podstatne prijateľnejší ako VMware alebo Parallels. Načo je vlastne Windows na Macu, keď chceme len 2-3 aplikácie?

  0
  0
 2. mě osobně nejde používat Tag & Rename – sice funguje, ale není možné aby se připojil na internet, což je značný problém :(

  0
  0
 3. tak najlepsie riesenie by bolo kebyze robia vsetky hry aj na PC aj na MAC a nemuseli by sme instalovat na MAC windowsy…
  Ja radsej nehravam ani hry…len tie co mam zatial na MAC…

  0
  0
 4. Ak chcete hrat hry, CrossOver ani neskusajte. Pocul som sice ze je na hry dobry, ale z vlastnej skusenosti viem, ze polovicu z hier ani nenainstaluje, dalsich 40% nespusti, 9% je zbugovanych a 1% ide.

  Prave preto prave idem naformatovat disk, nech mi ide Boot Camp (podozrivy problem s formatovanim disku, nechce rozdelit na viac particii).

  0
  0
 5. skusil som Settlers 2 10th anniversary a ide dobre, jedine Shader ma nejay problem
  Need for speed Most Wanted taktiez no problem
  a to su vlastne vsetky hry co hravam:) len nejake zdokonalenia by to urcite chcelo

  0
  0
 6. Psychodiagnostic: nie skôr windows na mac?:)

  Čo sa týka Crossovera, je to odpad… na hry pre naozaj hranie hier je nepoužiteľný, software si spustím cez VMware. Hry na Macu – jediné plnohodnotné riešenie je BootCamp. Mal som dosť, pri CS: Source výkone Crossover-a, čo je oficiálne podporovaná hra od nich…

  Ak sa chcete hrať, nahodte si riešenie zdarma – BootCamp
  Ak chcete software, využívajte Bootcamp partíciu s VMWare…

  Tomáš, skúšal si sám tento software? Lebo článok mi pripadá ako platená reklama…

  0
  0
 7. XcoRpi: “Ak sa chcete hrať, nahodte si riešenie zdarma – BootCamp Ak chcete software, využívajte Bootcamp partíciu s VMWare…”

  — Odkedy je prosim Windows zdarma?

  0
  0
 8. Keď som posledne skúšal CrossOver tak väčšina aplikácii ako tak fungovala, ale rýchlosť bola mizerná. WINE sa štartuje dlhšie ako Windows XP vo vmware. A stabilita sa nedá porovnať.

  0
  0
 9. Martin: za 2 000 OEM home edition… nehovorím priamo zadarmo, ale načo kupovať Crosssover, ktorý cenou prevyšuje riešenie, ktoré je ZADARMO v leopardovi a to možnosť BootCamp? Pritom výkonnostne sa tieto riešenia nedajú vôbec porovnať? Tu ide o princíp…

  Keby že som práve neriešil toto cez víkend, tak aj tomuto článku uverím…

  0
  0
 10. Settlers 2 10th anniversary, Need for speed most wanted islo pekne
  len shader nie je volajako podporovana

  Absolutna inak spokojnost!!!

  0
  0
 11. parim hry pres Steam a vsecko paradne jede…jinak podrobne o vurtualizaci na macu mluvime v nasel poslednim podcaste na jablicka.com

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť