Vista v Parallels Desktop nie je legálna

Na oficiálnom blogu spoločnosti Parallels píše PR manažér Ben Rudolph o novom háčiku systému Windows Vista. 4 základné verzie Visty majú totiž nové a rozdielne EULA, a nie všetky je možné legálne virtualizovať.

Základné verzie Windows Vista s odporúčanymi cenami v USD sú:

 • Home Basic – $199
 • Home Premium – $239
 • Business – $299
 • Ultimate – $399

Pokiaľ chcete Vistu používať v Parallels Desktop, legálne to môžete robiť jedine s verziami Business alebo Ultimate. EULA pre Basic a Premium totiž hovorí: „Tento software nemôže byť inštalovaný a používaný vo virtuálnom alebo hardwarovo emulovanom systéme“.

Osobne nerozumiem tomuto ťahu zo strany Microsoftu. Jednak je to určitým spôsobom zámerná „rana pod pás“ pre užívateľov Apple (musíte kúpiť drahú Bussiness/Ultimate verziu), a mnoho z nich si práve kvôli tomu Windows Vista možno ani nekúpi, čím Microsoft stráca potencionálnych nových zákazníkov a užívateľov. Tieto obmedzenia by asi mohli prehodnotiť a licenciu zmeniť – veď virtualizácia na Macoch je už dnes veľmi moderná a väčšine ľudí by úplne stačila verzia Home Premium s Aero.

Vista v Parallels Desktop – Coherence mód:

Vista v Parallels Desktop – Coherence mód
komentárov
 1. Myslím, že je to marketingová politika, která může být do jisté míry způsobená právě “moderností” virtualizace Win na Macu. “Chcete Win? Plaťte.” A jestli je to rána pod pás….nepřijde mi to o nic horší, než že Apple nenabízí upgrade ze staršího operačního systému na nový.

  0
  0
 2. System dostanes s celym pocitacom. Nove systemy su za $129 a to je cena za upgrade, kedze jeden plny system uz mas – musis mat. A stale je to lacnejsie ako “najlacnejsia”:http://www.amazon.com/Microsoft-Windows-Vista-Premium-UPGRADE/dp/B000HCZ9BG Vista Upgrade s Aero (Premium)…

  Najlacnejsia Vista Basic, ktora je funkcne obmedzena, je este drahsia ako funkcne neobmedzeny Mac OS X.

  Chapem tvoju pointu, ale nie je to celkom tak ako si napisal.

  0
  0
 3. JJ , je to blbost. Polovičaté rozhodnutí. Já bych v kůži microsoftu to zakázal u všech verzí. Prostě na hw Apple nelze instalovat win.

  Ať si každej koupí počítadlo od Dellu ne bo dalších značek :-D

  0
  0
 4. Dominic: to je pravda. Jenom bývá zvykem poskytnout levnější upgrade z předchozí verze, takže teoreticky z Tygra na Leoparda za méně než z Pantera. Ale to je rozhodnutí Applu. O tom, že názvy Windows jsou děs a různé osekané verze taky, ani slovo.

  Bufo: Jenže Windows potřebují běhat ve virtualizačním stroji z mnoha důvodů. A specificky říct, že se to nesmí na Applu, nejde, na to jsou zákony. Ale MS má svým způsobem pravdu – chcete virtualizaci? Mělo by se na PC jednat o profi nasazení a tedy profi verze Windows. Na Apple kašlem. Jen by mě zajímalo, jestli EULA vůbec něco takového podle našich zákonů zakazovat může, není tu právník?

  0
  0
 5. Bufo: můžu říct, že můj produkt se smí používat pouze tak a tak (viz různé DRM), ale nemůžu selektivně vyjmout jednu firmu. Microsoft prostě nemůže říct, že jeho systém se nesmí používat zrovna na Applu (nebo Dellu, HP, čemkoliv). Ale mohl by říct, že jeho systém se smí používat jenom na Applu (nebo Dellu, HP…). Nemohu se zbavit toho dojmu, že je to tak trochu odplata Applu…ale mají na ni právo.

  0
  0
 6. Ta licence neříká ani slovo o macu, mluví jen o virtualizaci – a to je ta horší varianta. Víte kolik intslací Windows mám pod VirtualPC na Windows? Jistěže kvůli ladění a např. nemožnosti mít víc verzí IE… Visty mi v tomhle ohledu tedy nehrozí hodně dlouho ani na PC (o tom macu pochopitelně nemluvě).

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.