Apple určite neuvoľní Mac OS X pre PC

V poslednom čase sa veľa hovorí o tom, že by mal Apple zmeniť licenciu Mac OS X – zo strany trhu sa totiž vytvára tlak a užívatelia si žiadajú tento operačný systém aj pre bežné PC zostavy. Licencia to však striktne zakazuje. Mac OS X je viazaný na počítač Apple a je ilegálne ho používať na PC zostave alebo počítači inej značky. Niekoľko odborníkov sa vyjadrilo, že by bolo uvoľnenie licencie správnym krokom. Z grafu príjmov ale vidieť, že je to úplny nezmysel.Všetci naviac v poslednom čase začali vnímať Apple ako ne-počítačovú spoločnosť kvôli zameraniu na internetové multimédia a iPhone. Fakt ale je, že Apple má s počítačmi 30 ročné skúsenosti a práve tie využíva na vytvorenie úspešných masových produktov s jedným priamym zameraním. Apple vie integrovať software a hardware do jedného celku, a celý princíp ich produktov je o určitej súdržnosti. Podľa mňa je Apple stále hlavne počítačová spoločnosť, a uvoľnenie Mac OS X by bol takmer krach. Prečo?

Pozrite si nasledujúci najnovší (Q1 2007) graf, ktorý mám z Wikipedie. Jedná sa o príjmy z konkretných odvetví Apple.

 • Notebooky tvoria 20%, desktopové počítače a Xserve spolu 13%.
 • Príjem z iTunes Store, doplnkov a služieb k iPodom 9%.
 • Ostatný hardware ako monitory a sieťové zariadenia len 4%.
 • A software ako Mac OS X, Final Cut, Aperture, internetové služby a  záruka Apple Care spolu 5%.

Apple na samotnom software nezarába, je to minimálna časť ich príjmov. Mac OS X tvorí zo softwaru možno len 3%. Počítače naproti tomu spolu tvoria až 33% príjmov, a to aj z dôvodu, že je na nich licenciou viazaný Mac OS X. Kvôli nemu si ľudia kupujú počítače Apple.

No a záver? Prečo by Apple uvoľnil Mac OS X a získal tým povedzme (prinajlepšom) 10% zastúpenie na trhu s OS, keď z predaja počítačov má oveľa väčší zisk, ktorý by sa úplne stratil uvoľnením operačného systému pre konkurenčné značky počítačov?

komentárov
 1. podle mne by uvolnění OSX pro “PC” nijak neovlivnilo prodeje Apple HW. Jen by se rozrostla základna uživatelů OSX – a to je natolik dvousečné, že to Apple nechce řešit. Sice by dost možná podíl z příjmů za SW díky tomu vzrostl z 5% na 30%, ale podpora by všechny takto získané prostředky zase “sežrala” (jiné je psát OS pro 10 různých kusů HW a jiné pro 10.000 různých kusů).

  0
  0
 2. ano a o tomto to prave je, apple je fajn a mac osx je stabilný, lebo nepoužíva tony prepísanych ovládačov. Toto je kamen úrazu v systemoch win. Podla mna by bolo krajne hlúpe uvolniť osx pre PC. Veď apple osx je v skutočnosti komunita a to z neho vytvára ucelený a bezpečný os. Je dobre si uvedomiť, že to že na osx niesu vírusy je len preto, lebo má slabé zastúpenie na trhu, teda programátorom vírusivov sa neoplatí písať niečo, čo zastihne malú vzorku používateľov, keď môže nakaziť windows, ktorý má veľké množstvo ľudí. Ja osobne by som nemal radosť z toho ak by sa osx dostal na klasicke pc stroje.

  0
  0
 3. :) malé zastoupení jako důvod k nedostatku virů je donekonečna opakovaná chiméra. OSX je kvalitně udělaný + správně nastavený systém (např. default je nepoužívaný port zavřený, kdežto Win má naopak spoustu portů otevřených).
  Každý kdo svou práci má rád a je dobrý chce uspět. A jaká lepší výzva je pro dobrého programátora, prolomit něco o čem jiní nabubřele tvrdí, že je to neprůstřelné. Termín nevyplatí, zavání odměnou, a většina tvůrců virů za to není odměňována jinak než morálně.

  0
  0
 4. Apple nemusi uvolnit OSX pre PC a navyse by to ani nebolo ono. To co musia spravit ak chcu ziskat vasci trzny podiel, je prehodnotit svoju posranu cenovu politiku voci EU…Ked vidim ze si na Apple Store mozem kupit zakladny iMac za 999 U$D ide ma roztrhnut pri slovenskej cene cca 42tis.
  Na to by sa zamozrejme nabalili trzby za sluzby, support atd. ktore by vzrastli spolu s predajom Macov, ak by stali u nas rozumne peniaze…

  0
  0
 5. Laco: Nejlevnější iMac stojí v US 999$ = 22000Kč, v Rakousku 832.5E = 23900Kč, Čechách 25 634Kč. Ceny jsou z oficiálních AppleStorů, s jednoletou zárukou a bez DPH. Nehodlám se Apple zastávat, skutečně jsou jeho ceny v USA nižší než v Evropě. Ale je třeba si uvědomit, že jsou s jednoletou zárukou a BEZ daně. To, že se v Evropě platíme nekřesťanské daně a v ČR k tomu povinně druhý rok záruky není problém Applu.

  0
  0
 6. Ještě je. A naše skvělé IT s nimi podepsalo smlouvu o výhradních dodávkách pořítačů a snad i periférií :( Oni teda někoho vybrat museli, páč jsme přelezli nějakou částku ročně, a proto nám ze zákona ta povinnost vznikla.

  0
  0
 7. Tiež ma ide roztrhať, keď je v Rakúsku iMac o 10 litrov lacnejší a v USA o ďalších desať. Veď 999 USD za iMac je smiešna suma.

  0
  0
 8. Mac: rozdíly jsou fakticky po necelých dvou tisících Kč. A to není tolik. Srovnejte to s rozdíly v cenách Windows, které jsou přitom mnohem levnější produkt!

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.