Prečo iPhone nemá 3G

Prvá negatívna kritika z Európy, ktorá padla na iPhone sa týkala hlavne absencie 3G pripojenia na internet. EDGE konektivita je na moderný internet plný multimédií nedostačujúca a aj najlacnejšie Smartphone telefóny už dávno 3G čip(y) obsahujú.

Steve Jobs sa v interview vyjadril, že pridaním 3G modulu by sa iPhone musel fyzicky zväčšovať a výrazne by klesla aj výdrž batérie. Na Jobsove tvrdenie tvrdo zareagovali hlavne kontroverznejší blogeri a mnoho „osvedčených“ „všeobecne uznávaných internetových autorít“. Ak obsahujú ostatné telefóny 3G čipy bez problému, prečo ich nemôže mať iPhone?

Ak si to zhrnieme hneď na začiatku: iPhone je dotykové zariadenie a (nie len) na komfortné ovládanie potrebuje veľký displej, ktorý má väčšie energetické nároky ako nedotykové menšie displeje u iných Smartphonov. 3G čipy sú dnes skutočne náročné na priestor a preto ich Apple nahradil jedným malým Wi-Fi čipom, ktorý „nežerie“ toľko energie a poskytuje rýchlejšie pripojenie (samozrejme len pokiaľ máte v okolí hotspoty/access pointy).

Celé si to v praxi overil Anandtech a výsledok je nasledujúci.

Samsung Blackjack dopadol relatívne zle. iPhone vydrží pri browsovaní webu na EDGE viac ako dvojnásobnú dobu oproti Samsungu s 3G. Taktiež vydrží o 40 % dlhšie, aj keď na Samsungu 3G vypneme. S Wi-Fi pripojením vydrží iPhone browsovať až 2,5 krát dlhšie ako Samsung s 3G. Škoda len, že u nás nie je toľko Wi-Fi hotspotov ako v USA.

V tomto teste sťahovali telefóny každých 15 minút z Gmail účtu 10 až 15 emailov. Výdrž batérie je vyrovnaná, Samsung však má mierne navrch. Znova platí, že ak máte v okolí Wi-Fi hotspoty, tak ste v jednoznačnej výhode. Ak nie, na e-maily bude musieť stačiť aj EDGE (do 20KB/s) pripojenie a výdrž sa potom pohybuje v úrovni Samsung Blackjack-u resp. ostatných Smartphonov.

Zhrnutie testov: ak veľa browsujete, iPhone vydrží 2 až 2,5 krát dlhšie. 3G je pri konštantných transferoch dát veľký žrút energie. Ak sťahujete skôr len e-maily, na Smartphonoch ich budete sťahovať rýchlejšie.

Pozrime si ešte veľkosť čipov potrebných pre 3G:

Vľavo iPhone s GSM/EDGE čipmi a zeleným Wi-Fi. Vpravo Blackjack s vyznačenými čipmi GSM/EDGE/3G UMTS. Ak by mal iPhone obsahovať aj 3G UMTS čipy, musel by byť viditeľne väčší.

Vyjadrenie S. Jobsa sa teda potvrdilo. Apple podstúpil určité obmedzenia a vyvážil plusy a mínusy zariadenia. Marketingové „ťažisko“ iPhonu je jeho ovládanie a UI. Osobne si myslím, že vzhľadom na aktuálne technologické nedostatky (3G čipy náročné na priestor, relatívne slabé Li-ion batérie) urobil Apple správne rozhodnutie. Pozornosť bola upriamená na trh v USA, kde je Wi-Fi hotspotov viac, a užívatelia si vo voľnom čase v podnikoch v kľude streamujú aj YouTube videá v špeciálnej vyššej kvalite len pre iPhone. S prichádzajúcimi modernejšími technológiami v nasledujúcich rokoch snáď už tieto obmedzenia nebudeme musieť vôbec riešiť a kompenzovať.

komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?