Politika, EU, EK, Apple a softwaroví giganti

Začalo to Microsoftom – niekoľko politikov sa pred dvoma rokmi potrebovalo silne zviditelniť, začali sa miešať do softwaru, a niekoľkými súdmi udelili firme miliardové pokuty za využívanie monopolného postavenia. Samozrejme to bolo zbytočné, vyhodenie Windows Media Playeru z Windows XP nemá na konkurenčný „trh“ prehrávačov žiadny vplyv. Nastal tak len zbytočný neporiadok v produktovej rade, pretože každá verzia Windows sa ešte musí označovať aj písmenom „N“. Zákazník končí zmätený, európska komisia bola pekne spropagovaná (aj zlá reklama je reklama), a Microsoft prišiel o ~$700 mil. USD. Aj politici chápu, že Microsoft je ten najlepší a najľahší terč. Nezávisle na tom, čo vytvoria, všetko, čo ich v Európe čaká, je miliardová pokuta. A potom sa čudujeme, že je tu OS Windows aj o 35–40% predražený. EK nás priamo núti systém inštalovať nelegálne, vďaka svojím aktivitám.

V tej istej súvislosti včera prebehla internetom správa, že bulharská (?) politička Meglena Kuneva chce zmeniť situáciu s iTunes. „CD si môžete prehrávať všade. Piesne z iTunes len v iPode. Niečo na tom treba zmeniť.“ Myslí tým DRM a znie to ako vtip – ak si uvedomíte, že politička z chudobného Bulharska chce zmeniť celý hudobný priemysel a jeho komerčné fungovanie. Predaj digitálnej hudby a podmienky predaja si určujú len vydavatelia, a keď sa zajtra rozhodnú celý internetový predaj zabaliť, nič im v tom nebude brániť (pokiaľ to neošetruje zmluva Apple). Nehovoriac o tom, že 95% prehrávačov aj tak nepodporuje formát AAC, takže aj keby sa iTunes a iPod zbavil ochrany, aj tak si vlastne neprehráte nič a nikde. Ak sa politikom nepáči predaj skladieb na iTunes, mali by sa obracať na Sony, EMI, Universal a Warner. Európska komisia Meglenu v tomto prípade príjemne ignorovala, a na Apple nepodajú žiadne žaloby. Je to jasné: iPod nie je uzavretá platforma, nikto nás nenúti nakupovať na iTunes, nikto nás vlastne nenúti vôbec iPod používať. Môžeme si na iPode počúvať hocijakú hudbu. A nakoniec, Microsoft je proste stále lepší terč, lebo zastúpenie Apple je (kuriózne) vraj podľa Megleny príliš malé. Pripomeniem, že Apple ovláda 80% hudobného digitálneho obchodu.

Záver je jasný, užívatelia počítačov a softwaru len doplácajú na nezmysly politikov všade na svete. Softwarové patenty, pokuty spoločnostiam, tlak na nich a zbytočná práca súdov a stoviek právnikov. Na konci sa to odráža na cenách produktov a služieb, pretože nikto nebude financovať miliónové súdne výdavky v EU bez spätnej kompenzácie.

komentárov
 1. Je to haluska. iPod je fajin, ved sa predava aj v krajinach, kde ITMS nie je a ludia si mozu na iPod dat svoje skladby z CD ked si ich cez iTunes importuju…

  0
  0
 2. Trochu méně nafoukanosti a povýšenectví – je snad Bulharsko nějaká země podlidí? Není. Tak proč ten otazník za bulharská?

  0
  0
 3. [Jan Rybář]

  Dominik se nad tím patrně pozastavil kvůli míře pirátství v její mateřské zemi. Také jsem se u toho pousmál při čtení původní zprávy.

  K samotnému článku: podobné restrikce se strany EU (papežštější než papež) se mi pranic nelíbí, ať jde o MS nebo kohokoliv jiného. Oč víc si zařehtá byrokratická kobyla, a to víc ve finále zákazník zaplatí a bude mít víc práce. Co je laikovi po podobných dekadentních názorech, když si domů přinese produkt, bude si chtít pustit muziku a místo toho bude muset stáhnout základní přehrávač (má-li slušný broadband) a pak projít mraky dialogů (ano, skutečně to chci; ano, opravdu jsem si to koupil a neukradl), než vůbec něco uslyší.

  0
  0
 4. politička z chudobného Bulharska chce zmeniť celý hudobný priemysel: Bulharsko je taký istý člen EÚ ako sme my alebo Estónci alebo Portugalci.

  0
  0
 5. milan: Presne tak, o to viac je to úsmevné. Nikto z nás (týchto štátov) nemá na predaj hudby žiadny vplyv a hudba iTunes sa nepredáva.

  0
  0
 6. “A potom sa čudujeme, že je tu OS Windows aj o 35–40% predražený.”

  ale windows jsou predrazeny uz hodne dlouho neni to dusledek pokuty

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.