Politika, EU, EK, Apple a softwaroví giganti

Začalo to Microsoftom – niekoľko politikov sa pred dvoma rokmi potrebovalo silne zviditelniť, začali sa miešať do softwaru, a niekoľkými súdmi udelili firme miliardové pokuty za využívanie monopolného postavenia. Samozrejme to bolo zbytočné, vyhodenie Windows Media Playeru z Windows XP nemá na konkurenčný „trh“ prehrávačov žiadny vplyv. Nastal tak len zbytočný neporiadok v produktovej rade, pretože každá verzia Windows sa ešte musí označovať aj písmenom „N“. Zákazník končí zmätený, európska komisia bola pekne spropagovaná (aj zlá reklama je reklama), a Microsoft prišiel o ~$700 mil. USD. Aj politici chápu, že Microsoft je ten najlepší a najľahší terč. Nezávisle na tom, čo vytvoria, všetko, čo ich v Európe čaká, je miliardová pokuta. A potom sa čudujeme, že je tu OS Windows aj o 35–40% predražený. EK nás priamo núti systém inštalovať nelegálne, vďaka svojím aktivitám.

V tej istej súvislosti včera prebehla internetom správa, že bulharská (?) politička Meglena Kuneva chce zmeniť situáciu s iTunes. „CD si môžete prehrávať všade. Piesne z iTunes len v iPode. Niečo na tom treba zmeniť.“ Myslí tým DRM a znie to ako vtip – ak si uvedomíte, že politička z chudobného Bulharska chce zmeniť celý hudobný priemysel a jeho komerčné fungovanie. Predaj digitálnej hudby a podmienky predaja si určujú len vydavatelia, a keď sa zajtra rozhodnú celý internetový predaj zabaliť, nič im v tom nebude brániť (pokiaľ to neošetruje zmluva Apple). Nehovoriac o tom, že 95% prehrávačov aj tak nepodporuje formát AAC, takže aj keby sa iTunes a iPod zbavil ochrany, aj tak si vlastne neprehráte nič a nikde. Ak sa politikom nepáči predaj skladieb na iTunes, mali by sa obracať na Sony, EMI, Universal a Warner. Európska komisia Meglenu v tomto prípade príjemne ignorovala, a na Apple nepodajú žiadne žaloby. Je to jasné: iPod nie je uzavretá platforma, nikto nás nenúti nakupovať na iTunes, nikto nás vlastne nenúti vôbec iPod používať. Môžeme si na iPode počúvať hocijakú hudbu. A nakoniec, Microsoft je proste stále lepší terč, lebo zastúpenie Apple je (kuriózne) vraj podľa Megleny príliš malé. Pripomeniem, že Apple ovláda 80% hudobného digitálneho obchodu.

Záver je jasný, užívatelia počítačov a softwaru len doplácajú na nezmysly politikov všade na svete. Softwarové patenty, pokuty spoločnostiam, tlak na nich a zbytočná práca súdov a stoviek právnikov. Na konci sa to odráža na cenách produktov a služieb, pretože nikto nebude financovať miliónové súdne výdavky v EU bez spätnej kompenzácie.

komentárov
 1. Je to haluska. iPod je fajin, ved sa predava aj v krajinach, kde ITMS nie je a ludia si mozu na iPod dat svoje skladby z CD ked si ich cez iTunes importuju…

 2. Trochu méně nafoukanosti a povýšenectví – je snad Bulharsko nějaká země podlidí? Není. Tak proč ten otazník za bulharská?

 3. [Jan Rybář]

  Dominik se nad tím patrně pozastavil kvůli míře pirátství v její mateřské zemi. Také jsem se u toho pousmál při čtení původní zprávy.

  K samotnému článku: podobné restrikce se strany EU (papežštější než papež) se mi pranic nelíbí, ať jde o MS nebo kohokoliv jiného. Oč víc si zařehtá byrokratická kobyla, a to víc ve finále zákazník zaplatí a bude mít víc práce. Co je laikovi po podobných dekadentních názorech, když si domů přinese produkt, bude si chtít pustit muziku a místo toho bude muset stáhnout základní přehrávač (má-li slušný broadband) a pak projít mraky dialogů (ano, skutečně to chci; ano, opravdu jsem si to koupil a neukradl), než vůbec něco uslyší.

 4. politička z chudobného Bulharska chce zmeniť celý hudobný priemysel: Bulharsko je taký istý člen EÚ ako sme my alebo Estónci alebo Portugalci.

 5. milan: Presne tak, o to viac je to úsmevné. Nikto z nás (týchto štátov) nemá na predaj hudby žiadny vplyv a hudba iTunes sa nepredáva.

 6. “A potom sa čudujeme, že je tu OS Windows aj o 35–40% predražený.”

  ale windows jsou predrazeny uz hodne dlouho neni to dusledek pokuty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť