Otvorený list od Steva Jobsa (iPhone SDK vo februári 2008) a predaj odblokovaných iPhonov vo Francúzsku

Steve Jobs včera napísal nový otvorený list pre verejnosť, majiteľov a vývojárov iPhone. Samozrejme určitý (veľký) vplyv má tento list kvôli tlaku komunity vývojárov aj na hodnotu akcií AAPL.

V liste S. Jobs píše, že kompletné SDK (software development kit) bude pre vývojárov vydaný vo februári 2008. Vďaka dokumentácií a nástrojom bude možné pre iPhone programovať plne funkčné a integrované aplikácie, ktoré budú môcť využívať všetky funkcie iPhonu. Aktuálne je možné oficiálne na iPhone používať len Web aplikácie.

Jobs je samozrejme presvedčený, že iPhone s uvoľneným SDK bude pre programátorov ten najlepší vývojársky zážitok v rámci programovania aplikácií pre mobilné zariadenia. Predovšetkým ide o architektúru OS X, ktorá ponúka skutočne široké možnosti, osobne by som povedal až za hranice Windows Mobile 6 (animácie a efekty ako napr. Cover Flow vďaka Core Image).

Dôvod, prečo SDK nebolo vydané skôr, respektíve hneď, argumentuje Jobs tým, že kvôli vírusom, malware a iným škodlivým „aplikáciám“ je lepšie mať telefón chránený pred nežiadúcimi vonkajšími vplyvmi. Preto neberie Apple vývoj SDK na ľahkú váhu. Taktiež Jobs spomína Nokiu, ktorá z podobných dôvodov číta v inštalátoroch digitálny podpis. Ak aplikácia pre Nokiu nie je digitálne podpísaná a overená, odmietne sa za štandardných podmienok nainštalovať. Ani konkurencia teda nie je úplne otvorená všetkým aplikáciám.

SDK bude uvoľnený aj pre iPod touch.

FR/Orange/iPhone: Na záver ešte jeden krátky chýr, podľa (F)francúzskych zákonov sa vo Francúzsku nesmie predávať zablokovaný telefón, presnejšie po šiestich mesiacoch musí byť odblokovaný. V tomto štáte bude iPhone predávať Orange a bude zaujímavé sledovať, ako sa situácia vyvinie a či sa budú po šiestich mesiacoch iPhony hromadne odblokovávať.

komentárov
 1. Ohladne FR/Orange/iPhone ja som zase cital nieco ine. Citujem clanok z pctuning.cz:

  “Mobilní operátor Oragne totiž prohlásil, že ve Francii příští měsíc začne s prodejem neblokovaných iPhonů.”

  “Apple po měsících spekulací včera potvrdilo, že Orange bude jeho exkluzivním dodavatelem iPhonů pro Francii. Dohoda byla však na nějaký čas odložena, protože oba giganty neměly dořešené, jakým způsobem si budou dělit zisky z prodeje. Stejně jako v jiných evropských zemích bude blokovaný iPhone stát 399 dolarů. Neblokovaný iPhone bude stát více, avšak cenu se dozvíme až v listopadu.”

  0
  0
 2. podla francuzskych zakonov (nie Francuzskych, pridavne meno = male zaciatocne pismeno) alebo podla vseobecne platnych regulacii EU? pokial viem, tak to druhe. EU zakazuje predaj blokovanych telefonov na jedneho operatora.

  0
  0
 3. ať už je to jakkoli, číkoli zákony, nebo nařízení, pokud se opravdu začne prodávat ve Francii neoblokovaný iPhone, myslím si, že Francie bude mít největší podíl prodeje. Protože většina lidí šáhne po odbolokované verzi. at už budou bydlet kdekoli. Hned jak se bude prodávat neuzamčený mobiloipod, kupuju jej. a stejně jako MaCko… iPhone je můj příští mobil :-)

  0
  0
 4. Noo lidééé :D kde vy beriete prachy na tie apple veci :D ? sak :D chcel som macbook, ale ked som si pozrel ze taky co by mi vyhovoval stojíí 80 tisic :D auu

  0
  0
 5. thomps: IBM a sony maju v rovnakej výbave a hardwarovej konfigurácii ešte vyššie ceny tak aké Apple veci? Pozri si sony vaio, ibm thinkpad s 2,2 Ghz procesorom, 2 GB RAM, 160 GB diskom a GeForce 8600 a zistiš že ceny su ešte vyššie

  0
  0
 6. Ten program na tvorbu programov pre iphone on sa dava do iphonu a tam sa to vytvara alebo si to stiahnem do PC a budem to robit na PC? A ak na PC tak nevadi ze mam windows?

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.