Niekoľko zaujímavostí a tipov

 • Vedeli ste, že pri držaní klávesy „jablko“ (Command) v Mac OS X  môžete pohybovať aj oknami, ktoré sú v pozadí? Focus resp. aktívne okno  zostane stále aktívne!
 • Potrebovali ste niekedy veľké obrázky produktov Apple vo  vysokom rozlíšení bez kompresie? Na apple.com/pr nájdete takmer všetky  grafické materiály vo veľkých kvalitných TIF súboroch.
 • Pre Mac OS X existujú alternatívy k Total Commanderu ako  MuCommander, Disk Order alebo XFolders, ktoré sme zaradili aj do článku Software pre  Mac. Skúste aj nový ForkLift.  Všetky aplikácie sú na bežnú správu súborov dostačujúce, ale stále si  myslím, že ku klasickému Total Commanderu majú ovládaním veľmi ďaleko.  Váš názor sa však môže líšiť.
 • Zaujímavé čítanie o ikonách v Mac OS X, pravidlá  určuje Apple  Human Interface Guidelines. Je pozitívne, že programátori a vývojári  väčšinou dodržiavajú tieto pravidlá a kultúru programov, preto sú  aplikácie v Mac OS X na prvý pohľad konzistentnejšie ako v ostatných  operačných systémoch. Aj keď stále sú  tu ešte maličké UI nepresnosti.
 • Steve Jobs má (vraj) aktuálnu hodnotu 20 miliárd USD a  podľa istého časopisu je medzi ostatnými poprednými CEO na prvom mieste  v rebríčku. Spôsob výpočtov a určovanie rebríčka je neznámy :)
 • Malý vtip na záver (náhodný nález na Google). Trochu prehnaný, ale aj  tak fajn.
komentárov
 1. Ja mám Mac OS X Tiger a funguje mi to. Klasicky keď ťaháš okno za titlebar, tak sa automaticky aktivuje a presunie do popredia. Ak však držíš pred klikom a ťahaním Jablko, okno neprevezme focus a ostáva na pozadí.

 2. S těmi okny na pozadí to používám poměrně často, je to moc užitečná věc. Ještě doplním, že stejně fungují i ikony a scrollbary na neaktivním okně – držte Jablíčko a klikněte na “semaforovou” ikonu nebo klikejte či posouvejte scrollbar, funguje to taky. Moc prima, když třeba něco opisujte z okna vespod a potřebujte posunout jeho obsah.

 3. pixy: Vďaka, to som neskúšal a nevedel. Fakt veľmi užitočná featura!

  Pajoncek: Nechcel som priamo útočiť na Vistu (v pohode systém, používam), radšej nech to “verejne” zostane skôr interný vtip ;)

 4. Lepší fór je toto (nepytajte sa kde som to nasiel RH :))))
  Čekal jsem od nasazení Windows Vista Ultimate x64 CZ spíše počáteční nepříjemnou dávku problémů, které provázejí (téměř každý) operační systém. Vista jsou ovšem doladěné, velice rychlé, instalace je triviální, a během pár hodin začnou zvyšovat vaši produktivitu.
  Nejlepší operační systém planety se prostě povedl. Linux je roztříštěný, OS X je 6 let starý, nekoncepční a pomalý, a Vista je rychlá, hezká a moderní. Prostě kvalitní operační systém pro rok 2007.
  Nezbývá než říci, wow :-)

 5. Jurgenovi:
  Ale fuj! Nevies, ze v slusnej spolocnosti sa necura na verejnosti, nepluje na chodniky a nespominaju ani inicialy… Toho, Koho Neslobodno Menovat?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?
pokračovanie článku

Apple vydá nové verzie svojich OS už dnes!

Apple v rámci svojho včerajšieho eventu, na ktorom predstavil nové Apple Watch Series 6, Apple Watch SE, iPad 8 či iPad…