Niekoľko zaujímavostí a tipov

 • Vedeli ste, že pri držaní klávesy „jablko“ (Command) v Mac OS X môžete pohybovať aj oknami, ktoré sú v pozadí? Focus resp. aktívne okno zostane stále aktívne!
 • Potrebovali ste niekedy veľké obrázky produktov Apple vo vysokom rozlíšení bez kompresie? Na apple.com/pr nájdete takmer všetky grafické materiály vo veľkých kvalitných TIF súboroch.
 • Pre Mac OS X existujú alternatívy k Total Commanderu ako MuCommander, Disk Order alebo XFolders, ktoré sme zaradili aj do článku Software pre Mac. Skúste aj nový ForkLift. Všetky aplikácie sú na bežnú správu súborov dostačujúce, ale stále si myslím, že ku klasickému Total Commanderu majú ovládaním veľmi ďaleko. Váš názor sa však môže líšiť.
 • Zaujímavé čítanie o ikonách v Mac OS X, pravidlá určuje Apple Human Interface Guidelines. Je pozitívne, že programátori a vývojári väčšinou dodržiavajú tieto pravidlá a kultúru programov, preto sú aplikácie v Mac OS X na prvý pohľad konzistentnejšie ako v ostatných operačných systémoch. Aj keď stále sú tu ešte maličké UI nepresnosti.
 • Steve Jobs má (vraj) aktuálnu hodnotu 20 miliárd USD a  podľa istého časopisu je medzi ostatnými poprednými CEO na prvom mieste v rebríčku. Spôsob výpočtov a určovanie rebríčka je neznámy :)
 • Malý vtip na záver (náhodný nález na Google). Trochu prehnaný, ale aj tak fajn.
komentárov
 1. Ja mám Mac OS X Tiger a funguje mi to. Klasicky keď ťaháš okno za titlebar, tak sa automaticky aktivuje a presunie do popredia. Ak však držíš pred klikom a ťahaním Jablko, okno neprevezme focus a ostáva na pozadí.

  0
  0
 2. S těmi okny na pozadí to používám poměrně často, je to moc užitečná věc. Ještě doplním, že stejně fungují i ikony a scrollbary na neaktivním okně – držte Jablíčko a klikněte na “semaforovou” ikonu nebo klikejte či posouvejte scrollbar, funguje to taky. Moc prima, když třeba něco opisujte z okna vespod a potřebujte posunout jeho obsah.

  0
  0
 3. pixy: Vďaka, to som neskúšal a nevedel. Fakt veľmi užitočná featura!

  Pajoncek: Nechcel som priamo útočiť na Vistu (v pohode systém, používam), radšej nech to “verejne” zostane skôr interný vtip ;)

  0
  0
 4. Lepší fór je toto (nepytajte sa kde som to nasiel RH :))))
  Čekal jsem od nasazení Windows Vista Ultimate x64 CZ spíše počáteční nepříjemnou dávku problémů, které provázejí (téměř každý) operační systém. Vista jsou ovšem doladěné, velice rychlé, instalace je triviální, a během pár hodin začnou zvyšovat vaši produktivitu.
  Nejlepší operační systém planety se prostě povedl. Linux je roztříštěný, OS X je 6 let starý, nekoncepční a pomalý, a Vista je rychlá, hezká a moderní. Prostě kvalitní operační systém pro rok 2007.
  Nezbývá než říci, wow :-)

  0
  0
 5. Jurgenovi:
  Ale fuj! Nevies, ze v slusnej spolocnosti sa necura na verejnosti, nepluje na chodniky a nespominaju ani inicialy… Toho, Koho Neslobodno Menovat?

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.