Čo vieme o Apple TV

V posledných dňoch sa na internete veľa diskutovalo o novom zariadení Apple TV. Zhrnul by som tie najpodstatnejšie informácie do 8. bodov, možno budú rozhodujúce pre potencionálnych kupcov:

 • Apple TV je možné používať pomocou výstupov Component Video/Audio aj  na bežných CRT televízoroch so štandardným pomerom strán. Na výber sú  rozlíšenia od formátu 480i po 1080i.
 • Vďaka pevnému disku v Apple TV nie je nutné mať pri sledovaní videa  zapnutý aj počítač. Úvaha, že obyčajný TV kábel napojený do grafickej  karty nahradí digitálny prenos a možnosti Apple TV je veľmi nesprávna a  klamlivá.
 • Pevný disk má kapacitu 40 GB veľkosti 2,5″ a je upgradovateľný,  samozrejme po rozobratí a strate záruky.
 • K routru Airport Express je možné pripojiť zdieľaný pevný disk,  očakáva sa, že po softwarovom update Apple TV budú zariadenia vzájomne  spolupracovať a možnosti diskového priestoru sa tým značne rozšíria.
 • Apple TV používa ako operačný systém upravenú, „osekanú“ verziu  Mac OS X. Ovládacie prostredie sa volá BackRow a je súčasťou Findera.
 • Tento systém sa už podarilo určitým spôsobom hacknúť, disk z Apple  TV napojili niektorí užívatelia na počítač, obsah preskúmali, a  čiastočne je možné urobiť Apple TV z hocijakého Maca. Chýbajú však  samozrejme konektory pre pripojenie LCD/plazma televízoru, takže je to skôr  pre domácich kutilov na testovanie (ilegálne).
 • Apple TV dokáže prehrávať aj Xvid, DivX a prakticky všetky typy/kodeky  videa. To si však vyžaduje zariadenie rozobrať (strata záruky), disk  odpojiť a nainštalovať do systému potrebné kodeky.
 • Vzhľadom na to, že je Apple TV vlastne mini počítač s 1Ghz procesorom,  256MB RAM, servisným USB portom a HDMI výstupom, je možné naň napojiť  prakticky aj monitor a (po hacku) klávesnicu/myš. Taktiež sa môže použiť  ako malý domáci Apache/FTP server a pod.
komentárov
 1. S tym Xvid/Divx mi pripada cudne, ze treba rozobrat skatulu a namontovat kodeky? Ako vyzera kodek? Myslel som, ze je to kusok softwaru ;-)
  Ja som presvedceny, ze sa jedna len o oklamanie Quicktime, aby to povazoval za svoj format a po doinstalovani Divx pre QT by to malo ist, nie?
  A keby aj nie, za ziadnu cenu by som nerozoberal skatulku kvoli strate zaruky a Divx film by som si prefrcal cez nejaky soft napr. ffmpeg do QT kompatibilneho aj s titulkami.
  Teda IMHO ;-)

 2. Ale samozrejme, myslí sa tým to, že musíš nainštalovať do systému kodeky, softwarové. Ale ako to spravíš inak, ako vybratím pevného disku zo zariadenia? Musíš ho predsa pripojiť k nejakému Macu a kodeky nakopírovať… “oklamať QuickTime” ako vravíš :)

 3. Tak tak, navzdory prvotnímu frflání nespokojenců, to vypadá na zajímavé zařízení. Vyměnit HDD za 160 GB jde, jiné kodeky nepotřebuji, ale ještě vyřešit to sdílení externího disku na AEBS.
  Experimenty se systémem jsou opravdu jen pro nadšence (256 MB RAM je málo na cokoliv). Ovšem s tím větším diskem, bych to mohl tahat na Vysočinu na chalupu, nebo na dovolenou.

 4. Aha, už chápem. Takže z toho vyplýva, že Apple TV mi neprehrá filmy Divx, čo mám v iTunes na počítači, lebo ten kodek mám len v compe a nie priamo v TV škatuľke.
  Tudom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Inštalovať iOS 14 alebo nie?

Nový iOS prináša viacero zaujímavých zmien aj nových funkcií. Dôležitá je však aj otázka: aktualizovať už teraz alebo radšej ešte počkať?