Čo vieme o Apple TV

V posledných dňoch sa na internete veľa diskutovalo o novom zariadení Apple TV. Zhrnul by som tie najpodstatnejšie informácie do 8. bodov, možno budú rozhodujúce pre potencionálnych kupcov:

 • Apple TV je možné používať pomocou výstupov Component Video/Audio aj na bežných CRT televízoroch so štandardným pomerom strán. Na výber sú rozlíšenia od formátu 480i po 1080i.
 • Vďaka pevnému disku v Apple TV nie je nutné mať pri sledovaní videa zapnutý aj počítač. Úvaha, že obyčajný TV kábel napojený do grafickej karty nahradí digitálny prenos a možnosti Apple TV je veľmi nesprávna a  klamlivá.
 • Pevný disk má kapacitu 40 GB veľkosti 2,5″ a je upgradovateľný, samozrejme po rozobratí a strate záruky.
 • K routru Airport Express je možné pripojiť zdieľaný pevný disk, očakáva sa, že po softwarovom update Apple TV budú zariadenia vzájomne spolupracovať a možnosti diskového priestoru sa tým značne rozšíria.
 • Apple TV používa ako operačný systém upravenú, „osekanú“ verziu Mac OS X. Ovládacie prostredie sa volá BackRow a je súčasťou Findera.
 • Tento systém sa už podarilo určitým spôsobom hacknúť, disk z Apple TV napojili niektorí užívatelia na počítač, obsah preskúmali, a  čiastočne je možné urobiť Apple TV z hocijakého Maca. Chýbajú však samozrejme konektory pre pripojenie LCD/plazma televízoru, takže je to skôr pre domácich kutilov na testovanie (ilegálne).
 • Apple TV dokáže prehrávať aj Xvid, DivX a prakticky všetky typy/kodeky videa. To si však vyžaduje zariadenie rozobrať (strata záruky), disk odpojiť a nainštalovať do systému potrebné kodeky.
 • Vzhľadom na to, že je Apple TV vlastne mini počítač s 1Ghz procesorom, 256MB RAM, servisným USB portom a HDMI výstupom, je možné naň napojiť prakticky aj monitor a (po hacku) klávesnicu/myš. Taktiež sa môže použiť ako malý domáci Apache/FTP server a pod.
komentárov
 1. S tym Xvid/Divx mi pripada cudne, ze treba rozobrat skatulu a namontovat kodeky? Ako vyzera kodek? Myslel som, ze je to kusok softwaru ;-)
  Ja som presvedceny, ze sa jedna len o oklamanie Quicktime, aby to povazoval za svoj format a po doinstalovani Divx pre QT by to malo ist, nie?
  A keby aj nie, za ziadnu cenu by som nerozoberal skatulku kvoli strate zaruky a Divx film by som si prefrcal cez nejaky soft napr. ffmpeg do QT kompatibilneho aj s titulkami.
  Teda IMHO ;-)

  0
  0
 2. Ale samozrejme, myslí sa tým to, že musíš nainštalovať do systému kodeky, softwarové. Ale ako to spravíš inak, ako vybratím pevného disku zo zariadenia? Musíš ho predsa pripojiť k nejakému Macu a kodeky nakopírovať… “oklamať QuickTime” ako vravíš :)

  0
  0
 3. Tak tak, navzdory prvotnímu frflání nespokojenců, to vypadá na zajímavé zařízení. Vyměnit HDD za 160 GB jde, jiné kodeky nepotřebuji, ale ještě vyřešit to sdílení externího disku na AEBS.
  Experimenty se systémem jsou opravdu jen pro nadšence (256 MB RAM je málo na cokoliv). Ovšem s tím větším diskem, bych to mohl tahat na Vysočinu na chalupu, nebo na dovolenou.

  0
  0
 4. Aha, už chápem. Takže z toho vyplýva, že Apple TV mi neprehrá filmy Divx, čo mám v iTunes na počítači, lebo ten kodek mám len v compe a nie priamo v TV škatuľke.
  Tudom.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.