Funkčnosť a stabilita Adobe CS2 na Intel Macoch v praxi: potrebuje vaša firma CS3?

Emulačná vrstva Rosetta v Mac OS X, ktorá umožňuje beh starších PowerPC aplikácii na Intel Macoch bola počas roka niekoľkokrát aktualizovaná prostredníctvom voľných updatov Mac OS X. Spočiatku fungovala viditeľne pomalšie ako v súčasnosti a kritika padla aj na problémy so stabilitou predovšetkým pri práci s rozšíreným softwarom Adobe CS2. Po roku je situácia iná, preto som sa rozhodol podeliť sa so skúsenosťami s odstupom času.S balíkom CS2 momentálne pracujem na bežnom mainstreamovom 20″ Intel iMacu Core 2 Duo 2,16 Ghz s 1,5 GB Ram. Aktívne používam Photoshop, Illustrator, Acrobat a Distiller, zriedka aj InDesign. V tejto oblasti sa často používa aj Quark 6.5 (PPC), takže ho môžeme zaradiť k „problémovým“ aplikáciam.

Situácia približne pred pol rokom bola nasledujúca:

 1. lllustrator zvykol náhle spadnúť a ukončiť sa, ak zároveň bežal aj Photoshop
 2. InDesign spadol pri použití niektorých konkrétnych paliet
 3. Veľmi slabá responzivita menu a UI
 4. Nepoužiteľný Bridge, veľmi pomalý a nestabilný
 5. Nefunkčný Version 2 Cue

Problémov bolo samozrejme viac, toto je však výpis tých najviac hlásených. Version 2 Cue nefunguje dodnes a pravdepodobne nikdy fungovať nebude, keďže údajne beží ešte na nižšej úrovni ako Rosetta (?) a preto nemôže byť ani emulovaný.

Pre odstránenie ostatných problémov je bezpodmienečne nutné spustiť Adobe Updater z Applications a nainštalovať všetky dostupné aktualizácie v objeme niekoľkých desiatok MB. Proces aktualizácie zvykne často zlyhať s neznámou chybou. Krkolomé riešenia sa dajú nájsť vo fórach cez Google, odporúčam však v prípade problémov kompletne odinštalovať balík CS2, Spotlightom odstrániť všetky pozostatky „adobe“ a následne urobiť novú čistú inštaláciu v administrátorskom účte, kde aj hneď spustite Adobe Updater. Mac OS X musíte mať aktualizovaný na najnovšiu verziu.

V tejto konfigurácii zmizli všetky hlavne problémy, ktoré som spomenul. Za posledný mesiac používania mi nespadol žiadny z programov ani raz. Zvyknem ich mať spustené súbežne, prepínať sa medzi nimi, otvárať Photoshop smart objecty v Illustratore a podobne. InDesign nepadá, Quark 6.5 PPC taktiež nespadol ani raz. S Distillerom problémy neboli ani v minulosti. Programy však nezachytia novoaktivované fonty v manažéri Suitcase Fusion. Aplikáciu CS2 je pre správne načítanie nových fontov nutné reštartovať. Klasický Font Book fonty aktivuje okamžite. Neviem však, či to súvisí s emuláciou Rosetta.

Responzivita menu a UI je na nerozoznanie od priemernej G5. „Surové“ RAW procesorové výpočty a práca s veľkým objemom RAM sú samozrejme oveľa pomalšie (300 PPI dokument zaberajúci 400 MB pamäte s veľkým množstvom layerov je na 1,5GB RAM peklo), pokiaľ však nerobíte návrhy rovno v press kvalite, je to asi irelevantné. Celkovo hodnotím rýchlosť na mojej konfigurácii pozitívne. Lagy a latencie (napr. brushov) takmer zmizli, Rosetta je určite rýchlejšia ako v minulosti. Celý CS2 balík je dnes na Intel Macu použiteľný, stabilný a pokiaľ nerobíte prepress aj dostatočne rýchly. Z testu vynechávam program Bridge, s ním mám len zlé skúsenosti aj na PPC Macu, vždy bol veľmi pomalý aj nestabilný. Adobe ho evidentne v CS2 odflákol a potvrdzujú to mnohé sťažnosti po internete.

Jediný a najväčší problém pri používaní CS2 na Inteloch (kuriózne) považujem farébnu loptičku smrti. Je to „otrava“ všetkých mojich známych. Dlhšie výpočty pri scalovaní, filtrovaní, transformovaní alebo konvertovaní sa dajú s trochou trpezlivosti akceptovať. Ak vám však v časovej tiesni začne software neopodstatnene pol minúty „loptičkovať“, rozhodne to akceptovateľné nie je. Niekedy sa jednoducho loptička začne točiť 15 až 120 sekúnd aj pri primitívnych úkonoch ako vypnutie vrstvy v malom a nenáročnom dokumente. Našťastie sa to deje len zriedka.

Potrebujete teda nutne upgradovať na CS3? Ak dokážete prekusnúť občasné točenie plážovej lopty, fungujete na obľúbenom prehistorickom systéme triedenia stoviek GB dát (nepoužívate Version [2] Cue), a nemáte momentálne k dispozícii desiatky či stovky tisíc korún na upgrade pracoviska, CS2 ešte nejaký čas určite bez problémov poslúži. Stačí venovať trochu času aktualizáciám alebo prípadnej reinštalácii balíkov. To iste prakticky platí aj pre individuálneho grafika.

CS3 ponúka mnoho skvelých noviniek v celej sade, nemám však problém ani so striedaním CS2/CS3 na druhom počítači – nové vymoženosti mi veľmi nechýbajú. Nákup CS3 pre Intel Macy je teda otázkou zlepšenia workflowu, zvýšenej rýchlosti či kreativity, nie však otázkou stability a nefunkčnosti. Adobe s Apple si dali s poriadnými aktualizáciami na čas, dôvody boli zrejme aj marketingové. Dnes môžem považovať po mojom praktickom teste Adobe Creative Suite 2 za funkčný a stabilný balík softwaru.

komentárov
 1. Veľmi vtipné, bodaj by si nadával, ja používam CS2 na 256 MB RAM, vážne. Občas som robil aj nejaký prepress, to je sila a skúška trpezlivosti, keď dokument v 300 dpi niekoľkonásobne (zväčša 2×) prevyšuje hodnotu RAM, ale trochu mi pomáha správne nastavený SWAP so 4 GB. Ja by som bol nadmieru spokojný, bežal som s CS2 aj na Mac mini a bolo to neporovnateľne rýchlejšie, tvoj iMac musí byť potom malina.

  0
  0
 2. Mam moznost pouzivat Adobe CS2 na PowerMacu a CS3 na MacPro. Jeste kdyz byly CS2 na MacPro, tak to opravdu delalo problemy, padalo to atd., ale CS3 uz v pohodicce… Mnohem vic teda pracuju na PowerMacu s CS2, ale nemuzu si vubec stezovat! A to delam fakt veky data! Myslim, ze i stabilita je mozna jeste lepsi nez u kombinace CS3 + MacPro (mam takovy dojem teda).
  Jinak dobrej clanek…!

  0
  0
 3. Ad aktualizace: Daji se pohodlne stahovat (jedna po druhe) bud z webu Adobe (IE verze), nebo z Winsoft.eu/Amsoft.cz (CZ verze). Je to jistejsi nez automaticky update, ten zejmena u CZ verzi najde a nainstaluje leda prd.

  0
  0
 4. Svítí vám šťastná hvězda.
  Ja jsem na úplně nový počítač s aktualním systémem 10.4.8. nainstaloval CS2. Bohužel “padavost” systemu je tak vysoká, že prakticky nelze zároveň pracovat v Photoshopu, InDesignu či Illustratoru. Po čtyřech letech na G4 je provozovani CS2 na novém IntelMacu utrpením. Pokud můžu, pracuji raději s CS3. Nejvíc se hroutí InDesign a Illustrator, pochvalit bych měl Photoshop CS2 ktery šel do věčných lovišt asi 2x.

  0
  0
 5. mne na G5 funguje vsetko okrem Illustratora CS2, ten mi pada vkuse a prakticky sa da povedat, ze je nepouzitelny a asi to suvisi so starsimi pismami, kt. zrejme nie su s kostolnym poriadkom na systeme MacOSX, prakticky som zahnany do kuta a vyvalil som na tu dobu za balik CS2 riadne prachy.. sakraa a tolko roboty ma este caka…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.