Krátky tip: klávesové skratky na prepínanie okien aplikácií

Mac OS X sa oproti Windows ovláda klávesnicou trochu inak, čo som sa snažil jednoducho vysveliť v mojom minulom článku Ako ovládať klávesnicou prostredie Mac OS X.

Jednu z vlastností systému, ktorú Apple okopíroval od Windows je obľúbená klávesová skratka Alt+TAB, na Macu Jablko+TAB, teda rýchle prepínanie práve bežiacich aplikácií.

Alt+TAB v Mac OS X:

Držaním klávesy Jabĺčko a stláčaním TABu prechádzate v ponuke na nasledujúcu aplikáciu, stláčaním vlnovky ~ na predchádzajúcu aplikáciu. Výhoda ponuky je taktiež možnosť aj aplikácie zatvárať, ukončovať alebo skrývať. Stále držte Jabĺčko a pri zvolenej aplikácii stlačte písmeno Q. Aplikácia sa ukončí. Funguje aj „W“ alebo „H“ ako Hide/skryť.

Menej známa skratka je Jabĺčko + vlnovka ~ (bez použitia TABu). Táto skratka prepína len okná jednej aktívnej aplikácie. Ak máte spustený iChat alebo Adium a chcete sa prepnúť medzi chat oknami alebo chat oknom a contact listom, použite uvedenú skratku. Kombináciou Control + F6 aktivujete tzv. „floating windows“, čo je paletkové okno výberu Fontu alebo Farby prístupné takmer vo všetkých moderných aplikáciách.

komentárov
 1. Jej. Nechte už toho věčného dohadování (či tvrzení o původu), co kdo od koho okopíroval. Většinou minimálně nápad na takovou funkci pochází od jiných aplikací a systémů, než u kterých jsme si toho všimli, nebo na to byli upozorněni (obyčejně to výrobce systému od někoho odkoupil). Záleží především na tom jak to kdo zvládl zapracovat, tak aby to bylo opravdu dobře použitelné, případně jak to vypadá.

  0
  0
 2. Jen tak mimochodem, jaké programy patří k druhé ikonce zleva a k druhé ikonce zprava?
  Ikony mají pěkné, tak by mě zajímalo, k čemu jsou dobré. :)

  0
  0
 3. MacLuke: presne tak a ja by som to veľmi rád videl aj pri tabbed browsing v Safari. Nevedel by niekto naprogramovať utilitku pre Safari, čo by takúto skratku umožnila? Ak hej, trúfam si tvrdiť, že to bude jedna z najužitočnejších ;)

  0
  0
 4. este by bolo dobre poznamenat ze pomocou:

  ctrl+F2 si zapnete focus na hormu listu a tu potom ovladate pomocu sipok na klavesnici

  ctrl+F3 si zapnete focus na dock a ten potom tiez ovladate pomocou sipok.

  ctrl+F4 vas hodi na predchadzajucu aplikaciu od aktivnej aplikacie v zozname aplikacii ktory si vyvolate pomocou command+tab

  ctrl+F8 vam zobrazi ponuku klavesnic na hornej liste

  0
  0
 5. No, zajímavý s tou tildou ~, až na to, že to nejede :-D ale funguje  + \ (samozřejmě na české klávesnici :-))

  0
  0
 6. PS: zkoušela jsem různé klávesové mapy… generalizování není dobré…
  Web je snad pro Čechy a Slováky a na ani jedné klávesové mapě není vedle shiftu tilda…
  navíc, když si dám americkou klávesovou mapu a chci tildu, tak k tomu potřebuju ještě shift, takže prostě zmíněná informace není přesná a notně chybí úvodní sdělení s infomací, že tento návod NEPLATÍ na české a slovenské klávesnici (možná i na maďarské, belgické, chorvatské… prostě je jich mooc)

  0
  0
 7. helenka: suhlas.
  Milan Tomko: môžeš niekde zverejniť screenshot docku keď nemáš zapnutý ani jeden program? Zaujímalo by ma ako to vyzerá…

  0
  0
 8. prosim vas ja mam taky problem z macom…teda v nastaveni klavesnice je chyba….ked zapnem comp tak pri drzani klavesy alt mi dalo na vyber mac alebo win…ale ked som si kupil novu klavesnicu tak mi to us nefunguje…potrebujem si to nastavit naspet jako to mam na starej klavesnici….pomozte prosim..dik

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť